Jaroslava
cz
Oto
, Ota, Otto

Máme tu majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji, ktoré sa už druhýkrát konajú na Slovensku. Predvedú sa tí najlepší, staneme sa svedkami fenomenálnych športových výkonov a hokejový svet spozná nových hrdinov.

V žiari reflektorov stoja vždy víťazi a šampióni. Lúzri a babráci sa motajú pomimo. Ale aj hokejisti zo spodného konca rebríčkov majú za sebou zaujímavé príbehy a určite si zaslúžia našu pozornosť. Vylúčenia, vlastné góly a dlhočižné série prehier taktiež patria k hokeju a táto krásna hra by bez nich nebola ono.

Najhorší hráč v NHL

Výkon hráča ovplyvňujú mnohé faktory a je veľmi ťažké jednoznačne a objektívne určiť, ktorého hráča môžeme označiť za najhoršieho. Podľa webu TheSportster si tento titul najviac zaslúži Kanaďan André Deveaux.

Rodák z exotických Bahám začal svoju kariéru v NHL v roku 2008. Útočník odohral v kanadsko-americkej lige 31 zápasov. Najprv obliekal dres Toronta, odkiaľ neskôr prešiel do New York Rangers. Za 31 zápasov získal dve asistencie a 104 trestných minút, čo je naozaj blbý pomer a výsledok, na ktorý môže byť človek len ťažko hrdý.

Po odchode z NHL André nezostal svojej povesti zlého chlapca nič dlžný. V roku 2015 sa „preslávil“ brutálnym útokom na súpera Pera Helmerssona vo švédskej lige. Za tento incident bol z klubu okamžite vylúčený a dokonca ho vyšetrovala polícia.

André sa bránil zmesou výhovoriek, ktoré si miestami aj protirečili. Obhajoval sa hlavne tým, že Helmerssonovi len vrátil tvrdý zákrok z predošlého zápasu, ktorý mu privodil vážny otras mozgu. V sezóne 2017-18 pomohol André Deveaux ku skvelým výsledkom HK Dukla Trenčín bez toho, aby niekoho prizabil.

Najväčšie prehry

Asi najväčšiu prehru v histórii profesionálneho hokeja si môžu pripísať chlapci z Thajska. Stalo sa tak v roku 1998 na obskúrnom podujatí Majstrovstvá Ázie a Oceánie hráčov do 18 rokov. Thajskí mladíci zrejme držali hokejky v rukách prvýkrát, pretože Juhokórejčania ich nemilosrdne rozstrieľali s výsledkom 0:92.

Podľa Guinessovej knihy rekordov sa najväčší výprask v seniorskom medzištátnom stretnutí uskutočnil počas ženskej kvalifikácia na olympijské hry v roku 2010Reprezentantky Slovenska na totálku rozprášili Bulharky s ťažko uveriteľným výsledkom 82:0. Toto vraždenie neviniatok je k dispozícii na videu, ktorého kvalita zodpovedá výkonom bulharskej reprezentácie.

Čo sa týka rekordov v NHL, nič sa nevyrovnalo zápasu, v ktorom Detroit Red Wings vymlátil Newyorských Rangerov s výsledkom 15:0. Stalo sa tak 23. 1. 1944. USA v tom čase mobilizovalo svoje obyvateľstvo kvôli účasti v druhej svetovej vojne a mnoho hráčov zo zostáv tímov chýbalo. Vyzerá to tak, že v Detroite mali lepšie kontakty na vojenskú správu a podarilo sa im účinnejšie vyhýbať sa službe…

US archives

Preplesk väčší ako Pearl Harbor.

Najhoršia sezóna v NHL

V sezóne 1974-1975 NHL privítala dvoch nováčikov – dnes už nefunkčný tím Kansas City Scouts a Washington Capitals. Paradoxne, nie Kansas, ale práve Washington sa môže popýšiť najhoršou sezónou v histórii súťaže.

NHLPA

Capitals prehrali 67 zápasov z 80 a vonku zvíťazili len raz. Za celú sezónu tím dosiahol len osem výhier. Celková bilancia 8–67–5 je dodnes najhoršou v histórii NHL. Nepekný rekord Washington dosiahol ako tím s najväčším počtom prehier vonku (39), s najmenším počtom bodov (21) s najväčším počtom prehier za sebou (17).

Najhoršie národné tímy

Na úplnom dne mužského rebríčka IIHF nájdeme tímy Turkmenistanu (49.) a Kuvajtu (50.). Táto dvojica sa na nelichotivých priečkach nachádza z toho dôvodu, že ide o nováčikov, ktorí sa medzinárodného súťaženia zúčastňujú prvýkrát po niekoľkoročnej prestávke.

Bosna a Hercegovina (48.) pre svoje biedne výkony ale žiadnu výhovorku nemá, a lepších hokejistov vedia pripraviť aj štáty, ktoré sa nachádzajú uprostred púšte.

Kuwait Ice Hockey Association

V ženskom rebríčku môžeme celkovo vidieť len 38 krajín. Najhoršími tímami sú Belgicko (38.) Tajpej (37.) a Chorvátsko (36.). Bulharky, s ktorými sme v tomto článku už mali tú česť, nasledujú na 35. priečke.

Halákov skalp

Česko-slovenská rivalita je v hokeji dobre známou značkou. Na majstrovstvách v roku 2009 ťahali Slováci vo vzájomnom stretnutí za kratší koniec. Česi našich chlapcov rozobrali na lego kocky a nadelili im celkovo osem gólov. Slováci neskórovali ani raz.

Takáto nádielka sa ťažko prijíma, a našim hráčom praskali nervy. Po ôsmom góle v bránke Jaroslava Haláka praskli nervy Tomášovi Surovému. V záchvate zlosti sa snažil hokejkou udrieť konštrukciu brány. Netrafil sa…

Najviac trestných minút

Najviac trestných minút za jednu sezónu sa podarilo získať Kanaďanovi Daveovi Schultzovi. Nie nadarmo ho už od začiatku kariéry prezývali Kladivo. Jeho tvrdý štýl hry mu zaručil 472 trestných minút v sezóne 1974‑75.

Rekordmanom s absolútne najvyšším počtom trestných minút za kariéru v NHL je Tiger Williams, taktiež Kanaďan. Počas kariéry trvajúcej 1974-1988 si na trestnej lavičke odsedel 3971 minút. Zvláštne je, že popri tom mal čas strieľať góly a patril medzi úspešných strelcov. Po ukončení kariéry napísal kuchársku knihu.

Najviac trestných minút za jeden zápas bolo rozdaných na majstrovstvách sveta v roku 2008. V základnej skupine sa proti sebe postavili USA a Fínsko a navzájom sa vôbec nešetrili. Šialená hra si vyžiadala až 202 rozdaných trestných minút. Jeden Američan a dvaja Fíni dokonca vyfasovali celozápasový dištanc.

Najhoršie vlastné góly

Existuje veľa spôsobov, ktorými sa dá počas zápasu zlyhať. Medzi najväčšie faily, do ktorých môže hráč pretaviť svoju nešikovnosť a nešťastie, zaručene patrí vlastný gól. Hokej je hra rýchla a divoká, stratiť prehľad o pohybe puku je ľahké, a preto je v súboji o TOP vlastný gól veľká konkurencia. Toto je naša TOP päťka.

5.

Švajčiar Philippe Furrer hneď po buly preberal puk a dobre mierenou ranou ho poslal do vlastnej siete. Presným zásahom (aj keď do nesprávnej siete) navýšil vedenie Rusov na stav 3:0.

4.

Japonec (červeno-biela vlajka) Nobuhiro Sugawara sa v zápase proti Dánsku (červeno-biela vlajka) presvedčil o tom, aké sú podobné dresy nebezpečné. Po asistencii od súpera puk šikovne zavesil do vlastnej brány a predviedol emócie ako z maľby renesančného majstra.

V prvom okamihu sa Japonec raduje, no eufória sa bleskovo obráti na agóniu. Japonská kultúra má tradíciu „čestných samovrážd“, podľa všetkého ale Sugawara žije a hokeju sa už nevenuje.

3.

Švajčiarska liga možno nemá vo svete veľa fanúšikov, ale určite patrí medzi kvalitnejšie súťaže. Ani vysoká kvalita súťaže však nemôže nijako zabrániť poriadnym failom. Joel Fröhlicher a jeho rozohrávka sú skvelým príkladom toho, že v hokeji sa toho dá aj v krátkom okamihu pokaziť veľa. Ani brankár kvalít Cristobala Hueta nemal žiadnu šancu reagovať.

2.

WHL je jedna z mnohých líg pôsobiacich v Severnej Amerike. Ani jej sa nevyhnú brutálne vlastné góly. Brettovi Plouffeovi z tímu Tri-City Americans sa podaril riadne divoký kúsok. Ignorujúc fyzickú schránku svojho spoluhráča Rileyho McIntosha sa pokúsil puk previesť cez vlastné bránkovisko. Avšak, celkom nečakane vrazil do Rilyeho, od ktorého sa puk odrazil do bránky.