Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 22.12.2024
sk
Adela
cz
Šimon
, Simon, Simeon

Najrôznejšie mystifikácie už k filmu neoddeliteľne patria. Dnes ide väčšinou o priznané falošné snímky, ktoré napríklad len využívajú dokumentárnu formu, aby zvýraznili humorný či hororový efekt (viď. subžáner found footage). Nájdeme však aj také snímky, ktoré svojho času dokázali divákov dokonale oklamať a zmiasť.

V tomto článku si predstavíme 10 z nich.

1. Suspiria

V prípade nového stvárnenia kultového hororu Suspiria, o ktoré sa postaral Luca Guadagnino (Daj mi svoje meno), išlo o menšiu mystifikáciu, ale zmienku si rozhodne zaslúži. Pred premiérou, ale aj v samotnom traileri, sa totiž uvádzalo, že jednu z hlavných úloh si zahral aj istý Lutz Ebersdorf.

Ten vo filme stvárnil psychiatra Josefa Klemperera. Samotný Ebersdorf však bol pre mnohých hádankou, keďže o ňom predtým nikto nepočul. Režisér Guadagnino vyhlásil, že je to preto, lebo nejde o profesionálneho herca, ale o skutočného psychológa. Guadagnino poznamenal, že do tejto úlohy nechcel obsadiť skúseného herca. Mnohí diváci a novinári však mali podozrenie, že režisér ich vodí za nos.

To ešte umocnil Ebersdorfov životopis, ktorý sa objavil na internete. Ten vyvolal pochybnosti, či ide skutočne o reálnu osobu. Ebersdorf sa na premiére filmu nezúčastnil, namiesto toho herečka Tilda Swinton prečítala jeho list.

No napokon sa ukázalo, že pod vrstvou mejkapu sa skrýva práve na nepoznanie zamaskovaná Tilda Swinton. Tá túto malú mystifikáciu prezradila a dodala, že aby bolo jej stvárnenie 82-ročného muža dokonalé, tak dokonca nosila aj umelý úd.

Tomu sa povie oddanosť úlohe. Jej maskovanie bolo také prepracované, že niektoré z herečiek si počas celého natáčania mysleli, že Lutz Ebersdorf je skutočná osoba.

2. Borat

Popletený novinár z Kazachstanu Borat Sagdijev je jedným z alter-eg populárneho herca a komika Sachu Barona Cohena. Vo svojom celovečernom filme Borat: Nakúkanie do ameryckej kultúry na objednávku slavnoj kazašskoj národa, ktorý režíroval Larry Charles, sa herec bezchybne vžil do úlohy kazašského reportéra, čím sa mu podarilo nachytať viacero ničnetušiacich Američanov.

Borat im svojimi netaktnými či urážlivými poznámkami nastavil celkom trefné zrkadlo. Je, samozrejme, otázne, nakoľko boli scénky vo filme dielom improvizácie, ale minimálne niektorí Američania si naozaj mysleli, že sa rozprávajú so skutočným kazašským reportérom.

Samotní obyvatelia Kazachstanu sa vraj cítili jeho fiktívnym zobrazením ich krajiny urazení, ale našlo sa aj nemálo takých, ktorí sa dobre pobavili. Nakoniec, o to išlo Cohenovi predovšetkým.

3. Adaptácia

Pozoruhodnú dramédiu Adaptácia režíroval talentovaný Spike Jonze podľa scenára geniálneho Charlieho Kaufmana (okrem iného napísal aj scenár ku kultovému romantickému filmu Večný svit nepoškvrnenej mysle či komédii V koži Johna Malkovicha). Adaptácia je prezentovaná ako film natočený na motívy skutočných udalostí.

Hlavným hrdinom je samotný Charlie Kaufman (v podaní Nicolasa Cagea). Po úspechu filmu V koži Johna Malkovicha dostáva Kaufman nové a nové pracovné ponuky. Napokon sa rozhodne napísať adaptáciu knihy Zlodej orchideí od Susan Orlean.

Kniha je však náročná a Charlie si vôbec nie je istý, či túto skúšku zvládne. Prepadá sa čoraz hlbšie do tvorivej krízy. Akoby to nestačilo, Charlieho brat – dvojča Donald (opäť Nicolas Cage) začne tiež písať scenáre a bez problémov napíše scenár ku komerčného trileru o sériovom vrahovi, ktorý sa v Hollywoode okamžite uplatní.

V propagačných materiáloch filmu sa uvádzalo, že scenár nenapísal len Charlie Kaufman, ale aj Donald Kaufman, ktorému je snímka aj venovaná. Samotný Charlie Kaufman sa vyjadril, že film je do istej miery naozaj skutočným príbehom.

Autorka Susan Orlean naozaj existuje, rovnako ako jej kniha Zlodej orchideí, ktorú sa Kaufman naozaj pokúšal adaptovať. Mystifikácia spočíva v postave Charlieho brata Donalda. Ten je úplne fiktívnou postavou. Kaufman totiž žiadneho brata nemá.

4. Ropáci

Sympatická mystifikačná jednohubka vznikla aj v Československu. Krátkometrážny sci-fi pseudo-dokument Ropáci natočil oceňovaný Jan Svěrák (Jízda, Kolja) v roku 1988. 20-minútová snímka rozpráva o novom živočíšnom druhu, takzvaných ropákoch. Tí žijú v úplne šialených podmienkach, ktoré sú pre ľudí smrteľné.

Snímka je veľmi presvedčivo a hodnoverne natočená, a pokiaľ môžeme veriť informáciám po premiére v roku 1988, tak áno, niektorí diváci naozaj uverili v existenciu ropákov. Film však neboduje len celkovou presvedčivosťou, ale aj pozoruhodným nápadom a silným ekologickým posolstvom, ktoré je s pribúdajúcimi rokmi stále aktuálnejšie. Výborná záležitosť.

5. Toto je Spinal Tap

Hudobná komédia legendárneho Roba Reinera (Keď Harry Stretol Sally, Pri mne stoj!) Toto je Spinal Tap v dokumentárnom štýle rozpráva príbeh rockovej kapely Spinal Tap. Filmár Marty DiBergi tak vyspovedá jej členov, nazrie do zákulisia a ponúkne aj zábery z koncertov. Snímka Toto je Spinal Tap je dnes už kultovou, hoci v našich končinách nie je príliš známa (čo je škoda).

Skupina Spinal Tap, samozrejme, nikdy neexistovala a snímka samotná je skôr satirou na hudobný priemysel a klišé, ktoré sa spájajú najmä s rockovými kapelami a ich spevákmi.

Mnoho skutočných muzikantov sa vyjadrilo, že ide o výborný film, ktorý presne a s veľkým humorom a nadhľadom zachytáva špecifickú atmosféru v hudobných skupinách a hudobnom priemysle. Pokiaľ patríš k fanúšikom rockovej hudby, táto snímka by pre teba mala byť povinnou jazdou.

https://www.youtube.com/watch?v=RyECdnkp5To

6. Forgotten Silver

Dokumentárne ladenú snímku Forgotten Silver natočil dnes svetoznámy režisér Peter Jackson (Pán prsteňov, Hobit) v spolupráci s Costom Botesom. Film rozpráva o zabudnutom novozélandskom režisérovi menom Colin McKenzie. Keď sa jedného dňa nájdu jeho filmy, odborníci si s úžasom uvedomia, že McKenzie bol génius, ktorý v mnohom predbehol modernú kinematografiu.

V snímke sa objavili aj skutočné postavy z filmovej branže, napríklad herec Sam Neill, filmový historik Leonard Maltin, režisér John O‘Shea či producent Harvey Weinstein. Tí všetci pomohli vytvoriť ilúziu o zabudnutom a geniálnom režisérovi. Forgotten Silver bol propagovaný ako skutočný dokument a mnoho divákov tvorcom naletelo.

Zasiahol až režisér Peter Jackson, ktorý napokon vyhlásil, že Colin McKenzie je výplodom jeho fantázie a celý film je fikcia.

7. Dark Side of the Moon

Komediálne sci-fi pôvodom z Francúzska (kde sa vysielalo pod názvom Opération lune) od režiséra Williama Karela si na paškál vzalo známu konšpiračnú teóriu o tom, že Američania nikdy nepristáli na Mesiaci. Podľa tejto teórie boli všetky zábery astronautov misie Apollo 11 natočené v hollywoodskych štúdiách pod režisérskou taktovkou kultového Stanleyho Kubricka.

Toho si na túto úlohu vyhliadli americké tajné služby po tom, čo bolo v kinách uvedené jeho prelomové sci-fi 2001: Vesmírna odysea. Vo filme vystupuje napríklad aj Christiane Kubrick, manželka Stanleyho Kubricka, či jeho producent Jan Harlan. Režisér William Karel im povedal, že nakrúcal klasický dokument o Kubrickovi a ich vyjadrenia potom použil v inom kontexte.

Zaujímavé pritom je, že Karel nikde vo filme netvrdí, že Američania nikdy na Mesiaci nepristáli, ale používa selektívnu prácu s informáciami tak, aby diváka nahlodal a spochybnil. Ako sa Karel vyjadril, jeho cieľom bolo natočiť zábavný film o tom, že ľudia by nemali slepo veriť všetkému, čo sa im povie, a o tom, aké jednoduché je ľudí zmanipulovať.

Snímka sa dokonca stala predmetom diskusií na sociologických fakultách, kde je študentom predstavená ako príklad typicky manipulatívneho zaobchádzania s informáciami. Niektorí konšpirační teoretici zase scény z nej často uverejňujú vo svojich videách ako „dôkazy“ o tom, že Američania skutočne na Mesiaci nikdy nepristáli.

8. I’m Still Here

V roku 2008 sa skvelý herec Joaquin Phoenix začal správať čudne. Nechal si narásť bradu a vyhlásil, že končí s herectvom a bude sa venovať kariére hip-hopového speváka. Poskytol niekoľko bizarných interview, v ktorých sa správal čudne, na otázky nevedel odpovedať alebo odpovedal úplne absurdne.

Všetci jeho fanúšikovia si kládli otázku, čo to má znamenať. Celé toto extempore trvalo až do roku 2010, keď vyšlo najavo, že zo strany Phoenixa a niekoľkých jeho kolegov išlo o premyslenú mystifikáciu. Phoenix sa s herectvom seknúť nechystal a celá jeho hip-hopová kariéra bola len fiktívnou maskou.

V skutočnosti svojím správaním Phoenix poskytoval materiál pre komediálny film I’m Still Here od Caseyho Afflecka. Zaujímavé na celom všetkom bolo, že ľudia to Phoenixovi zožrali aj s navijakom a naozaj sa chytali za hlavu v údive, čo to ich obľúbený herec stvára.

9. Cannibal Holocaust

Pokiaľ hovoríme o filmových mystifikáciách, určite nemôžeme obísť nechválne známy horor Cannibal Holocaust od Ruggera Deodata z roku 1980. Ten bol nakrútený dovtedy nevídaným štýlom found footage, ktorý v našich končinách spopularizovala najmä Záhada Blair Witch.

V centre príbehu bola skupina dokumentaristov, ktorí sa vybrali do neprebádaných končín Amazonského pralesa, aby v ňom pátrali po kanibalských domorodých kmeňoch. Štáb sa stratil a neskôr sa našli len záznamy, ktoré jeho členovia natočili.

Deodatov film spôsobil po premiére obrovskú kontroverziu a režisér bol dokonca postavený pred súd. Mnohí sa domnievali, že Cannibal Holocaust zobrazuje smrť skutočných ľudí. V tomto dojme boli diváci utvrdzovaní aj perfektnými maskami a efektmi. Až keď sa všetci herci objavili pred médiami živí a zdraví, bolo jasné, že celý film je len veľmi realisticky pôsobiacou a brutálnou fikciou.

Deodato však aj tak mal čo vysvetľovať. Vo filme totiž preukázateľne skutočne zabíjal zvieratá (korytnačku, opice či prasa), a to aj napriek protestom od štábu a hercov (herec Robert Kerman dokonca Deodata fyzicky napadol a označil ho za psychopatického sadistu).

Režisér sa stal terčom obrovskej kritiky a súd ho odsúdil k peňažnej pokute a 4 mesiacom odňatia slobody. Kvôli veľkej brutalite je tiež Cannibal Holocaust dodnes zakázaný v mnohých krajinách sveta.

10. Záhada Blair Witch

Kultový horor Záhada Blair Witch režisérskej dvojice Daniel Myrick a Eduardo Sánchez z roku 1999 je podľa mnohých ultimátnym mystifikačným dielom. Príbeh sa točí okolo troch študentov/dokumentaristov, ktorí prichádzajú na víkend do temných lesov v blízkosti mestečka Burkittsville (predtým Blair), aby zistili, či sú miestne čarodejnícke legendy pravdivé.

Študenti bez stopy zmizli a o rok neskôr boli nájdené ich záznamy, z ktorých bol zostrihaný celovečerný film. To bola informácia, ktorú diváci dostali priamo v kinosálach. Tvorcovia však zašli ešte ďalej.

Pred premiérou v televízii odvysielali falošný dokumentárny film The Curse of the Blair Witch a neskôr aj titul The Burkittsville 7, kde mnoho odborníkov, historikov a rodinných príbuzných stratených študentov (v skutočnosti platených hercov) rozoberalo celý prípad a legendu ako takú.

V kombinácii so surovým záznamom, ktorý divákov čakal v kinách, mnoho z nich naozaj uverilo, že sa díva na skutočné záznamy nezvestných dokumentaristov. Celá mytológia bola prepracovaná do najmenších detailov.

Tvorcovia rozbehli spriaznené webové stránky, kde zverejnili policajné fotografie z pátrania a najrôznejšie dobové záznamy o legende. Išlo skrátka o prvotriednu mystifikáciu, ktorá zabrala a tvorcom zarobila veľké peniaze.

Mnohí diváci boli potom možno sklamaní, keď sa dozvedeli, že žiadne mestečko Blair nikdy neexistovalo, celá legenda je totálne vymyslená a traja študenti sú klasickí herci. Treba ale povedať, že Myrick a Sánchez sa zapísali do histórie hororového žánru zlatými písmenami a vytvorili skutočný popkultúrny fenomén. Sme si istí, že neoboznámených divákov spoľahlivo oklame aj dnes.

Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX


Tagy:

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.