Svetoznáma sopka Etna opäť prekvapuje svojimi jedinečnými oblakmi. Najvyššia európska sopka vypúšťa do vzduchu tvary, ktoré sa veľmi podobajú na medúzy. Ide o relatívne bežný úkaz, no teraz sa blíži k rekordnému počtu, informuje iMeteo.
„V neskorých popoludňajších hodinách 2. apríla 2024 sa na severovýchodnom okraji juhovýchodného krátera otvoril malý prieduch, ktorý produkoval obláčiky žeravého plynu. Nasledujúce ráno bolo zrejmé, že tieto obláčiky produkujú pôsobivé množstvo parných krúžkov a odvtedy táto činnosť pokračuje, pričom už emitovala stovky, ak nie tisíce týchto pôvabných útvarov,“ vysvetlil vulkanológ INGV Boris Behncke.
Etna je v tomto unikátom
„Žiadna sopka na Zemi neprodukuje toľko sopečných vírových prstencov ako Etna, vieme to už dlho. V roku 2000 a opäť od júla 2023 kráter Bocca Nuova emitoval tisíce týchto prstencov a stále pokračuje,“ poukázal vulkanológ.
Kruhy, ktoré pripomínajú medúzy, sú vlastne zmesou dymu, pary či ďalších plynov, ktoré sa uvoľňujú do vzduchu cez sopečné otvory vo veľmi veľkej rýchlosti.
„Takéto plynové krúžky vznikajú explóziou plynových bublín v úzkom potrubí nad magmatickou komorou, ktoré vystreľujú plyn vysokou rýchlosťou smerom k povrchu,“ vysvetlil Behncke na Twitteri.
#Etna‚s Southeast Crater continues emitting countless graceful vapor rings („volcanic vortex rings“), a phenomenon never seen like this before. Someone said „maybe because we receive so much bad news lately, Etna has decided to do something simply beautiful“. 5 April 2024 pic.twitter.com/zVxsKzX99K
— Boris Behncke (@etnaboris) April 5, 2024
Tieto obláčiky sú bežne chvíľu vo vzduchu, no časom zmiznú. V kráteri Bocca Nuova ich možno vidieť už po dobu niekoľkých rokov a úkaz sa stále opakuje. Nie je to prvý raz, čo sa toto deje, ide o celkom bežnú vec. V roku 2000 ich Etna vypustila do vzduchu až okolo 5 000, vtedy išlo o vôbec najväčší počet. Počet týchto medúz sa v súčasnosti blíži na veľmi podobné číslo, možno teda sopka prekoná tento rok nový rekord.