Štvrtok 26.5.2022
sk
Dušan
cz
Filip

Najvyššia žena na svete je držiteľkou štyroch svetových rekordov

V Turecku žije nielen najvyšší muž na svete, ale aj najvyššia žena.


Rumeysa Gelgi, 25-ročná žena z tureckej provincie Karabük, nie je pre Guinnessovu knihu rekordov neznámou. V roku 2014 do nej bola zapísaná ako najvyššia tínedžerka na svete. Po dosiahnutí plnoletosti ju čakal zápis v kategórii dospelých žien s výškou 215 cm. Najnovšie svoju zbierku rozšírila o ďalšie tri rekordy, uvádza Guinness World Records.

Extrémnu výšku mladej Turkyne má na svedomí veľmi vzácny Weaverov syndróm. Ide o zriedkavú genetickú poruchu, ktorá spôsobuje zrýchlený rast kostí, čo sa môže odraziť nielen na výške človeka, ale aj na vzniku rôznych ďalších fyzických abnormalít, problémov s pohybom, s dýchaním a s prehĺtaním. Odkedy sa stala celosvetovo známou, Rumeysa vystupuje ako tvár ľudí s týmto ochorením a šíri osvetu.

Profimedia

Držiteľka štyroch rekordov

Kým v detstve Rumeysa trpela kvôli častým posmeškom ostatných detí, v súčasnosti sa stretáva takmer výhradne len s pozitívnymi reakciami. Rodina a blízki ju vo všetkom podporujú, pomáhajú jej a veľmi sa tešia z jej rekordov.

Okrem titulu najvyššej žijúcej ženy je Rumeysa držiteľkou rekordu najdlhšieho ženského prsta (11,2 centimetra), najdlhšej ženskej dlane (24,93 centimetra) a najdlhšieho ženského chrbta (59,90 centimetra).

Mladá Turkyňa má problémy s chôdzou

Väčšinou sa pohybuje pomocou invalidného vozíka a kráčať môže len vďaka špeciálnym pomôckam. Napriek týmto obmedzeniam má najvyššia žena na svete podobné záľuby ako jej rovesníčky štandardných rozmerov – rada pláva, sleduje seriály na Netflixe a nikdy nepohrdne návštevou reštaurácie a dobrým jedlom.

Zaujímavou zhodou okolností aj najvyšší muž sveta pochádza z Turecka. Sultan Kösen je vysoký neuveriteľných 251 cm, čo spôsobil tumor tlačiaci na jeho hypofýzu. Napriek tomu, že žijú v jednej krajine, sa Rumeysa a Sultan zatiaľ nikdy nestretli.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

strhi

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť