Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 2.10.2023
sk
Levoslav
cz
Olívie, Oliver
, Olivia

Najvyššia žena na svete je držiteľkou štyroch svetových rekordov

V Turecku žije nielen najvyšší muž na svete, ale aj najvyššia žena.


Rumeysa Gelgi, 25-ročná žena z tureckej provincie Karabük, nie je pre Guinnessovu knihu rekordov neznámou. V roku 2014 do nej bola zapísaná ako najvyššia tínedžerka na svete. Po dosiahnutí plnoletosti ju čakal zápis v kategórii dospelých žien s výškou 215 cm. Najnovšie svoju zbierku rozšírila o ďalšie tri rekordy, uvádza Guinness World Records.

Extrémnu výšku mladej Turkyne má na svedomí veľmi vzácny Weaverov syndróm. Ide o zriedkavú genetickú poruchu, ktorá spôsobuje zrýchlený rast kostí, čo sa môže odraziť nielen na výške človeka, ale aj na vzniku rôznych ďalších fyzických abnormalít, problémov s pohybom, s dýchaním a s prehĺtaním. Odkedy sa stala celosvetovo známou, Rumeysa vystupuje ako tvár ľudí s týmto ochorením a šíri osvetu.

Profimedia

Držiteľka štyroch rekordov

Kým v detstve Rumeysa trpela kvôli častým posmeškom ostatných detí, v súčasnosti sa stretáva takmer výhradne len s pozitívnymi reakciami. Rodina a blízki ju vo všetkom podporujú, pomáhajú jej a veľmi sa tešia z jej rekordov.

Okrem titulu najvyššej žijúcej ženy je Rumeysa držiteľkou rekordu najdlhšieho ženského prsta (11,2 centimetra), najdlhšej ženskej dlane (24,93 centimetra) a najdlhšieho ženského chrbta (59,90 centimetra).

Mladá Turkyňa má problémy s chôdzou

Väčšinou sa pohybuje pomocou invalidného vozíka a kráčať môže len vďaka špeciálnym pomôckam. Napriek týmto obmedzeniam má najvyššia žena na svete podobné záľuby ako jej rovesníčky štandardných rozmerov – rada pláva, sleduje seriály na Netflixe a nikdy nepohrdne návštevou reštaurácie a dobrým jedlom.

Zaujímavou zhodou okolností aj najvyšší muž sveta pochádza z Turecka. Sultan Kösen je vysoký neuveriteľných 251 cm, čo spôsobil tumor tlačiaci na jeho hypofýzu. Napriek tomu, že žijú v jednej krajine, sa Rumeysa a Sultan zatiaľ nikdy nestretli.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.