Utorok 17.5.2022
sk
Gizela
cz
Aneta
, Anetta

Najvýznamnejším a najsilnejším alergénom najbližších dní bude breza

Množstvo peľu v ovzduší bude lokálne ovplyvňované zrážkami a nočným ochladením.


Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) v uplynulom kalendárnom týždni zaznamenal, že aj napriek výkyvom počasia, nižším teplotám či zrážkam sa peľová sezóna brezy rozbehla na celom území Slovenska.

Ako ďalej hygienici informujú v tlačovej správe, peľ brezy dosiahol aj na severe vysoké denné koncentrácie. Pokračovala peľová sezóna drevín z čeľade cyprusovité-tisovité, jaseňa, brestu, vŕby a topoľa. Zvýšili sa denné koncentrácie peľu hrabu a duba. Peľová sezóna liesky a jelše končí aj v horských oblastiach, čo sa prejavilo poklesom denných koncentrácií ich peľu do nízkych, alergiologicky nevýznamných hladín.

Pexels

Najvýznamnejším a najsilnejším alergénom najbližších dní bude breza. Peľ brezy dosiahne vysoké denné koncentrácie na celom území Slovenska. „Očakávame, že vysoké denné koncentrácie dosiahne aj peľ hrabu a duba. Alergiologicky významné koncentrácie dosiahne peľ jaseňa, topoľa i drevín z čeľade cyprusovité-tisovité najmä na strednom, severnom a východnom Slovensku,“ uviedla Janka Lafférsová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Banskej Bystrici.

Koncentrácie spór húb (plesní) počas teplejších dní mierne stúpnu. Množstvo peľu v ovzduší bude lokálne ovplyvňované zrážkami a nočným ochladením.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť