Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 22.7.2024
sk
Magdaléna
cz
Magdaléna, Magda
, Magdalena

Najzákladnejšia potravina rapídne zdražuje. Toľkoto si za ňu zaplatíme v obchodoch

Zlacňovanie je v nedohľadne.


V priebehu posledného roka sme zaznamenali výrazný nárast cien, ktorý vyplýval z inflácie. Pár dní dozadu sme ťa informovali o tom, že nás čaká nárast cien v oblasti drogérie, potraviny tak už nebudú jedinou produktovou sekciou, ktorá zdražie.

Teraz sme sa však dozvedeli, že ďalšie zdražovanie nás čaká v prípade konkrétneho pečivového výrobku, ktorý je považovaný za jednu z najzákladnejších potravín. Ako informujú TV Noviny, už tretí rok po sebe si za chlieb zaplatíme znova viac.

Nárast je naozaj výrazný, najzákladnejšia potravina zdražuje už niekoľko rokov

Zatiaľ čo v roku 2021 sme za chlieb zaplatili bežne v priemere okolo 1,49 eura, tento rok sa jeho cena nachádza už teraz na 2,33 eura. Stúpajúci nárast na Slovensku sa nachádza na štvrtom mieste, pokiaľ ide o najrýchlejšie tempá zdražovania v . Dôvodov je viacero.

„Za posledné tri roky museli pekári svoje odbytové ceny upravovať práve preto, že reagovali na rastúce vstupy,“ zhodnotil Milan Lapšanský, šéf Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov.

Najzákladnejšia potravina zdražuje
Shutterstock

Najväčším problémom, ktorý spôsobuje zvýšenú cenu, je nedostatok personálu v takmer všetkých slovenských pekárňach. Situáciu pre TV Noviny opísal aj šéf pekární a cukrární na Liptove.

Stav zamestnancov je doslova kritický. V podstate ideme na tých minimálnych počtoch tak, aby sme zabezpečili výrobu,“ vysvetľuje Slavomír Moravčík, riaditeľ Liptovských pekární a cukrární Včela – Lippek.

Zvyšovanie cien taktiež vyplýva z platov pekárov. Ak si chcú firmy zamestnancov udržať, tak im musia v dôsledku inflácie zvýšiť platy, čo sa neskôr premieta aj priamo do cien potravín.

„My si potrebujeme zastabilizovať personál, ktorý je dôležitým prvkom pri našej výrobe,“ vyjadruje sa Lapšanský.

Zvýšená cena po celej Európe, u susedov je však lacnejší

TV Noviny robili prieskum vo viacerých obchodoch s cieľom zistiť momentálnu cenu. Výber predstavoval najmä polkilové chleby, kde sa najnižšia cenovka nachádzala na úrovni 1,39 eura, pričom najdrahší kus sa dostal na dvojnásobok – 2,79 eura.

Stúpajúca cena je problémom všetkých členských štátov. Cena chleba narástla naprieč celou Európskou úniou. Strašidelný je fakt, že zdražovanie je pri tomto produkte až dvakrát vyššie, ako je priemerná inflácia.

Najzákladnejšia potravina zdražuje
Shutterstock

V rámci nášho regiónu máme najdrahší chlieb. Česi, Poliaci a Maďari za chlieb zaplatia menej, nájdete ho u nich lacnejšie.

Ak pravidelne konzumujete chlieb, tak vás sklameme. Zrejme je čas toto pečivo mierne obmedziť, pretože jeho cena pôjde nahor aj tento rok. Keď sa pozrieme na vyššie uvedené čísla, tak cena by sa mohla v tomto roku dostať na priemerne až 2,61 eura za kus.


Tagy:

Viliam Šuška
Fanúšik popkultúry, predovšetkým kinematografie. Sledujem aktuálne dianie, avšak občas odo mňa nájdeš aj nejaký zaujímavý technologický či herný článok, prípadne zaujímavosti.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.