Streda 6.7.2022
sk
Patrik, Patrícia
cz
Den upálení mistra Jana Husa

Veľké žlté M patrí medzi najznámejšie obchodné značky na svete. McDonald’s má viac ako 33 000 pobočiek v 120 krajinách sveta. Už ako malí sme sa tešili na koniec školského roka, keď sme za dobré známky na vysvedčení ako odmenu išli s rodičmi do McDonaldu na Happy Meal, ktorý na vtedajšie pomery stál nekresťansky veľa. Hoci je symbol mekáču všade na svete rovnaký, jeho budovy nie. U nás sú takmer všade rovnaké, no v niektorých krajinách sa nájdu aj budovy, ktoré sú z rôznych, väčšinou estetických dôvodov, originálne a líšia sa od bežných reštaurácií rýchleho občerstvenia. Hoci je recept na cheeseburger všade rovnaký, inak vám bude chutiť na diaľničnej benzínke kdesi v Nemecku a inak v prekrásnej budove zo 16. storočia v Írsku.

1.) Porto, Portugalsko

Prekrásna budova z 30. rokov v centre mesta ukrýva vo vnútri ešte krajší interiér. Trblietavé lustre, obrovské priestory a vitráže vás prenesú do úplnej iného časopriestoru až zabudnete na to, že jete obyčajné hranolky a hlučne pritom cez slamku sŕkate kolu.

autorka

2.) Budapešť, Maďarsko

Aj u našich južných susedov nájdeme jeden prekrásny mekáč, v ktorom aj McWrap za pár forintov bude chutiť ako honosná večera v luxusnom paláci. A je prekrásny nielen vo vnútri, ale aj zvonku.

https://mic.com/articles/85625/this-is-the-world-s-fanciest-mcdonald-s#.BFazIw4SH

3.) Benátky, Taliansko

Zašitá v spleti úzkych benátskych uličiek, mnohí turisti si ani nevšimnú, že práve prešli okolo jednej z najkrajších budov McDonaldu.

https://www.trekearth.com/gallery/Europe/Italy/Veneto/Venice/Venice/photo681251.htm

4.) New York, Spojené štáty americké

Táto budova pobočky najznámejšej značky rýchleho občerstvenia možno až taká krásna nie je, ale môže sa pýšiť tým, že je najstarším nepretržite otvoreným mekáčom na svete. Funguje od roku 1953 a bola pôvodne treťou najstaršou. Prvú pobočku otvorili v meste Monrovia, v americkom štáte California v roku 1937, no dnes už nie je v prevádzke.

http://mb.bles.com/estos-son-los-14-mcdonalds-mas-raros-que-existen-al-rededor-del-mundo.html

5.) Texas, Spojené štáty americké

To by neboli Američania, keby nemali všetko najlepšie, najväčšie, najimpozantnejšie… Aby sa odlíšili od ostatných postavili v texaskom Dallase budovu McDonaldu v tvare Happy Mealu, sna každej detskej dušičky.

https://roadsidenut.wordpress.com/2011/04/12/

6.) Paríž, Francúzsko

V širšom centre hlavného mesta Francúzska sa nachádza takáto historická budova postavená z tehál a drevených trámov, v ktorej pôvodne sídlila bavorská krčma Roi de la Bière, čiže Pivný kráľ. Pôvodná fasáda z roku 1910 sa však našťastie zachovala až do dnešných dní.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Roi_de_la_biere_Paris_St-Lazare.jpg

7.) Taupo, Nový Zéland

V meste Taupo, ktoré sa nachádza pri rovnomennom jazere na severe Nového Zélandu, si môžete vychutnať hamburger na palube lietadla. Bohužiaľ sa zatiaľ nejedná o skutočné lety, ale len o jedno zaparkované lietadlo prerobené na reštauráciu. Miest vo vnútri nie je veľa, ale dnešní ľudia sú ochotní si kvôli originálnej „svojke“ s hamburgerom v lietadle počkať aj niekoľko hodín vo fronte.

https://www.mostluxuriouslist.com/ten-unique-locations-of-mcdonalds-ever/

8.) Jang-šuo, Čína

Neďaleko od Hongkongu (tri hodiny autom je na čínske pomery v podstate neďaleko) nájdeme lapač na turistov. Táto, kedysi malá dedinka je dnes monštruóznym turistickým centrom, kde turistom ukazujú to, čo chcú vidieť a nie to, aká Čína v skutočnosti je. A tak po tradičnej plavbe na rieke Li, turistov naženú do chrámu konzumnej spoločnosti. Ale budova je to pekná.

https://www.mostluxuriouslist.com/ten-unique-locations-of-mcdonalds-ever/

9.) Kristiansand, Nórsko

V Kristiansande, na juhozápadnom cípe Nórska, sa McDonald nasťahoval do prekrásnej bielej budovy, ktorá pôvodne patrila jednej bankovej spoločnosti. Banka však svoje pobočky nadobro zatvorila a to by bola škoda, keby takáto prekrásna fasáda ostala nevyužitá, všakže?

http://mb.bles.com/estos-son-los-14-mcdonalds-mas-raros-que-existen-al-rededor-del-mundo.html

10.) Bray, Írsko

V meste Bray, neďaleko od Dublinu, sa nachádza stredoveký zámocký McDonald. Na jednej z hlavných križovatiek mestečka nájdeme takéto prekrásne miesto na rýchly obed s výhľadom na okolité malebné domčeky.

http://mb.bles.com/estos-son-los-14-mcdonalds-mas-raros-que-existen-al-rededor-del-mundo.html

BONUS:

Viete si predstaviť, ako asi vyzeral historicky prvý slovenský McDonald v roku 1995, keď otvorili prvú pobočku v Banskej Bystrici?

Takto – tradičný biely McDonalský domček s obrovským nafukovacím Ronaldom McDonaldom tróniacom na streche. A už dokonca mal aj McDrive. Ktovie, čo sme si vtedy mysleli o jedení hamburgerov v aute?

1st agency

Zdroj: wikipedia.org, chinatours.cz, mb.bles.com
Titulná fotka: wikimedia.org


Ako hodnotíš tento článok?

Patty

Najčítanejšie
Podobné

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť