Najzložitejší hudobný nástroj na svete ohúril už milióny ľudí po celom svete

Ktorý je natoľko netypický, ako žiaden iný nástroj

Zdroj: wintergatan.net (http://www.wintergatan.net/#/news)

Možno očakávate klavír s trikrát väčším počtom kláves, sklenené husle alebo napríklad gitaru s 50 strunami. Nuž, to by ste sa mýlili, pretože na prvý pohľad sa to na hudobný nástroj ani len nepodobá.

Príbeh tohto nástroja sa točí okolo švédskej skupiny Wintergatan (v preklade Mliečna dráha). Táto skupina sa venuje folktronickej hudbe, ako sa dá chápať už z názvu, je to určitá kombinácia folklórnej a modernej hudby.

Zakladateľmi sú Martin Molin a Marcus Sjöberg, pôvodne členovia skupiny Detektivbyrån, neskôr sa skupina ešte rozrástla o Davida Zandéna a Evelinu Hägglund. Do známosti sa dostali už používaním iných veľmi netypických nástrojov, ako je napríklad Theremin alebo vlastnoručne vyrobený Modulin a niektoré ďalšie vlastné vynálezy. I keď každý z členov ovláda hru na niekoľko nástrojov, no primárne zameranie Martina je hra na vibrafóne (vibraphone), Evelina ovláda klávesové nástroje, David sa zameriava na basu a Marcus na bicie nástroje.

Nástroj, o ktorom hovoríme, je niečo podobné hracej skrinke. Až na to, že je oveľa väčší a obsahuje omnoho viac nástrojov. Je vlastne dielom Martina Molina, ktorý na YouTube dokonca postupne pridával aj jednotlivé návody a postupy, či už k samotnej „marble machine“ alebo k iným menším nástrojom, ktoré Martin vynašiel.

Predpokladaný čas, ktorý si Martin na stavbu stanovil boli dva mesiace, natiahlo sa to však až na šestnásť. Na prvom modeli pochopiteľne pracoval v digitálnej 3D verzii, začínal s kockou, ktorá mala hranu dlhú 80 centimetrov. Martin pre stránku wired.co.uk ďalej prezradil, že nápad vlastne nie je jeho, ale nechal sa inšpirovať už existujúcou komunitou okolo takýchto marble machines. On je ale jednoznačne prvý, čo dokázal vytvoriť tento nástroj s možnosťou programovania a v tak veľkom meradle.

„Marbles (guličky) sa správajú ako voda. Prirodzenosťou vody je prebúrať sa všetkým. Po 10,000 rokoch sa dokáže prevŕtať aj kameňom. Marbles sa správajú rovnako.“

Martin Molin

V konečnom dôsledku dokáže celý nástroj ovládať sadou pák – guličky sa neustále zásobia v tubách vo vrchnej časti a špeciálne naprogramovaný valec ich uvoľňuje pre rôzne nástroje vrámci nastaveného rytmu. Guličky následne padajú na nástroje v dolnej časti ako napríklad vibrafón, cimbal, basgitara a niekoľko druhov bubnov.

Video, ktorým sa Martin preslávil má dnes už skoro 63 miliónov zhliadnutí.

10 mesiacov po vydaní tohto videa sa skupina rozhodla „marble machine“ darovať do múzea Speelklok v Holandsku, ktoré je zamerané na samohracie nástroje. Skupina tak učinila preto, pretože sa rozhodla vytvoriť úplne nový „marble machine X“, s ktorým by bolo možné aj koncertovať.

Zdroj: wintergatan.net, wikipedia.org
Titulná fotka: wintergatan.net

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
0
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
8
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
17 vianočne ladených komiksov, ktoré ťa pobavia

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME