Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 11.1.2025
sk
Malvína
cz
Bohdana, Teodora

Najznámejšie mýty o fenoméne sériových vrahov. Je skutočne väčšina recidivistov bielej pleti?

Ide o banálne výmysly alebo sa za nimi ukrýva nehynúca a krutá pravda?


Mýtus č. 4: Je sériový vrah génius?

Dozaista si každý z nás okamžite vybaví film Mlčanie jahniat s Anthonym Hopkinsom a jeho Hannibalom Lecterom. Ide o mýtus, ktorý je opäť veľmi podporovaný spisovateľmi a scenáristami, ktorí predstavujú sériového vraha ako extrémne inteligentného s prepracovaným plánom vraždy. Túto myšlienku však musíme rozdeliť na dve časti.

Stupeň inteligencie je v rámci sériových vrahov približne rovnaký ako u bežnej populácie. Štúdie, ktoré merali inteligenciu pri 171 vrahoch, ukázali, že priemerné IQ sériového vraha je približne 98,7. V prípade, že rozdelíme vrahov na organizovaných (čo vraždu dôkladne plánujú) a neorganizovaných, tak je rozdiel už viac viditeľný. Organizovaní vrahovia – priemerná hodnota IQ 113,9, neorganizovaní – IQ 92,5.

Ako skončia Simpsonovci? Jeden z tvorcov prezradil svoju predstavu o poslednej epizóde

Odporúčame prečítať:

Ako skončia Simpsonovci? Jeden z tvorcov prezradil svoju predstavu o poslednej epizóde

Následne je tu skupina sériových vrahov s premysleným vzorcom vrážd. Tých delíme taktiež na dve skupiny, pričom vraždy oboch skupín boli vždy pre vyšetrovateľov veľmi náročné riešiť. Prvá je charakteristická tým, že vrah definuje určitú kľúčovú premennú. Obete musia spĺňať niektoré kritéria, napr. musia mať rovnaké začiatočné písmeno. Takýto vrah aj skutočne existoval, a nikdy sa ho nepodarilo chytiť.

Následne je tu skupina, ktorá je charakteristická tým, že vrah na mieste činu ponecháva určité veci od obetí zo svojich predchádzajúcich vrážd. Takto svoje vraždy prepája, aby ich neprisudzovali niekomu inému, pričom sám vytvára zvláštny typ hry. Dobrým príkladom je napr. John Norman Collins, ktorý svojim obetiam napríklad odcudzil oblečenie a to potom rozmiestnil na miesta svojich prechádzajúcich vrážd.

Profimedia

Zvláštnych mýtov o sériových vrahov je omnoho viac

Základné a hlavné štyri mýty o fenoméne sériového vraha sme si už predostreli. Pravdou však je, že týchto myšlienok je omnoho viac. Ako sme sa mohli presvedčiť, každý z vyššie zmieňovaných mýtov v sebe ukrýva kúsok pravdy, no nemôžeme hovoriť o úplne jednoznačnom a pravdivom výroku.

Ako sme však načrtli, týchto mýtov existuje ešte celý zástup. Každý je s definíciou sériových vrahov úzko prepojený a funguje do dnešného dňa.


Martin Krug
Primárne sa venujem tvorbe článkov na tému Marvel a Marvel Cinematic Universe (MCU). Cudzie mi však nie sú ani témy, ktoré spadajú do fantasy pop-kultúry, od najrôznejších kníh, cez vybrané komiksy, až po samotné filmové a seriálové projekty. Denne prispievam k tuzemskému Marvel spravodajstvu prostredníctvom sociálnych sietí.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.