V dnešnej nepokojnej, utečencami ovplyvňovanej a nevyspytateľnej dobe je ochrana a bezpečnosť ľudí pred extrémistickými skupinami a jej prívržencami na prvom mieste. Svedčia o tom aj aktuálne zvýšené kontroly na hraniciach a hlavných cestných ťahoch alebo tiež silno medializované témy, o ktorých často počujeme v rádiách alebo sledujeme na televíznych obrazovkách.
S utečencami je rovnako tak úzko spätá aj citlivá téma – terorizmus. Pri definícii terorizmu sa stretávame s obrovskou vlnou kritiky, nakoľko rôzne skupiny s antihumánnymi metódami sa nájdu vo všetkých kútoch sveta. Ide o veľmi komplikovaný spoločenský jav, ktorý nachádza svoje posolstvo za zásterou šírenia náboženského alebo iného vyznania.
Ak by sme chceli dostatočne definovať termín terorizmus, mohli by sme ho opísať ako úmyselné využívanie násilia a strachu na dosiahnutie politických alebo ideologických cieľov. Ide tiež o súčasť širšieho pojmu extrémizmus, ktorý zahŕňa aj ďalšie termíny, ako napr. antisemitizmus, rasizmus a ďalšie javy, prejavujúce sa ako extrémne v širšom chápaní spoločnosti.
Nižšie sa pozrieme bližšie na niektoré najznámejšie extrémistické, najmä teda teroristické skupiny, ktoré v dnešnej dobe vyvolávajú najväčšie obavy medzi ľuďmi a spôsobujú chaos v rôznych kútoch sveta. Najprv však nazrieme na spôsob, kvôli ktorému mohol terorizmus ako taký vzniknúť a zároveň sa stať aj súčasťou nášho sveta, keď už vnímame tieto skupiny ako prirodzený jav.
V tomto článku sa po odomknutí dozvieš
- Ktoré najznámejšie teroristické skupiny poznáme
- Kto boli ETA a IRA
- Kam až siaha história terorizmu
- Kto momentálne stojí na čele jednotlivých organizácií
- Aké sú najhoršie zločiny teroristických skupín
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám na EMEFKA, Startitup, Fontech
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom