Do slovenských kín vstupuje poriadne divoká a nekorektná komédia Na plech. O jej réžiu sa postaral Marty Pohl, ktorý nám v nej ponúkne šialený príbeh niekoľkých varičov pervitínu.
V snímke nebude núdza o absurdný a niekedy aj nechutný humor, ktorý testuje hranice toho, čo je v rámci komédie ešte možné zobraziť (a smiať sa na tom). Nižšie nájdeš 10 zaujímavostí zo zákulisia tohto originálneho projektu, ktoré ťa (dúfame) prinútia vyraziť do kina.
1. Režíruje autor viacerých šialených komédií
Komédiu Na plech režíroval Marty Pohl. Ten je divákom už dobre známy. Ako režisér debutoval v roku 2010 amatérskym filmom Jehovova pomsta, výraznejšie na seba ale upozornil v roku 2019 bláznivou komédiou Párty Hárd. V roku 2022 natočil sequel Párty Hárd: Summer Massacre, ktorý sa v kinách stal hitom. Minulý rok poslal do kín komédiu Vánoční pásmo Život není krásný.
Okrem filmu sa Pohl venuje aj hudbe, konkrétne rapu. Vystupuje pod pseudonymom Řezník. Je tiež známy aj ako autor komiksových stripov Martyho frky a autor série počítačových hier Život není krásný.
2. Vo filme sa objavia herci aj neherci
Marty Pohl pri nakrúcaní svojich filmov väčšinou pracoval s nehercami, a inak to nie je ani v prípade Na plech. V prípade jeho novinky sa však vo filme objaví aj viacero profesionálnych hercov ako Jan Hofman, Robert Nebřenský či Vladimír Škultéty.
„S profesionálmi sa, samozrejme, pracuje úplne inak než s nehercami,“ priblížil Pohl v rozhovore pre Seznam Zprávy. „Spoločné scény Honzu Hofmana s Robertom Nebřenským boli napríklad hereckým koncertom, ktorý už stačilo len jemne ladiť, aby zodpovedal mojim predstavám.
Neherci mali, naopak, často problém repliky vôbec odriekať. Jednu vetu sme s nimi niekedy museli opakovať napríklad päťkrát. Do výkonu ale zase dali niečo zo seba, čo nakoniec prispelo k autentickosti.“
3. Tvorcovia lákajú na poriadnu dávku nekorektného humoru
Marty Pohl aj vo svojom novom filme ostal verný svojmu špecifickému zmyslu pre humor. Ten je nezriedka poriadne šialený, čierny a nekorektný. Dá sa tiež povedať, že mnohokrát ide až za hranu a testuje limity toho, čo diváci ešte znesú. Niektorí recenzenti sa vyjadrili, že fekálneho humoru v Na plech bolo v tomto ohľade možno až príliš veľa.
Pohl uznal, že tento typ humoru rozhodne nie je pre každého, ale on ho má proste rád. „Fekálne scény ani nemali nikoho provokovať, sám ich beriem ako súčasť vtipu,“ vysvetlil. „Keď som film púšťal manželke, tiež mi hovorila, že ich je tam možno až príliš. Lenže som ich už mal všetky tak rád, že som sa nedokázal rozhodnúť, ktoré z nich by mohli ísť von.“
4. V Na plech sa objavujú aj postavy z predchádzajúcich režisérových filmov
Pokiaľ patríš k priaznivcom Pohlových predchádzajúcich filmov, iste ti neujde, že sa v Na plech objavujú viaceré postavy z nich. Ide napríklad o jehovistického mladíka, ktorého stvárnil Rostislav Neidhardt, a jeho milenca v podaní Martina Pohla staršieho, režisérovho otca. Obe postavy sa objavili vo filme Jehovova pomsta.
Postava dealera Grundzu v podaní Mareka Milka sa zase prvýkrát objavila už vo filme Párty Hárd. Medzi fanúšikmi sa stala veľmi obľúbenou, takže mnoho z nich bolo sklamaných, že sa Grundza neobjavil v sequeli.
„Zámerne som ho zo snímky vynechal, pretože takto komplexná postava si, pochopiteľne, zaslúži väčší priestor,“ povedal Marty Pohl. „Práve on je jednou z hlavných postáv filmu Na plech, kde je postupne odkrývaná jeho láskavá stránka čoby milujúceho a starostlivého otca troch nezbedných synov.“
5. Niektoré scény boli také nechutné, že dvíhali žalúdok aj členom štábu
Na plech je plný scén, ktoré môžu niekomu pripadať nechutné. A pripadali tak aj viacerým členom štábu. Režisér Marty Pohl vypichol hlavne nakrúcanie jednej scény, pri ktorej sa členom štábu zdvihol žalúdok.
„Keď sa natáčala scéna z reštaurácie s ustricami, tak to nám bolo zle celému štábu,“ prezradil pre portál Prima COOL. „Keď sa to dialo, bolo to veľmi intenzívne, ale, samozrejme, tak to má byť, rozhodne by sme to nevystrihli.“
Dodal ale, že zvyšok nakrúcania prebehol v celkom pokojnej atmosfére. „Inak sa nič také divoké nedialo. Oveľa divokejší je dej a scenár, než reálne nakrúcanie. Bola to moja práca, prebehlo to v pohode.“
6. Vo filme nájdeme niekoľko odkazov na známe klasiky
Tvorcovia vo svojom filme odkazujú na niektoré klasické diela. V prvom rade je to známa komédia Cisárov pekár a pekárov cisár od Martina Friča z roku 1951. Kvôli odkazu v jednej scéne si dokonca filmári vyrobili aj vlastného Golema.
Plagát zase priamo odkazuje na kultovú komédiu Pelíšky od Jana Hřebejka. Fotograf Lukáš Biba na sociálnej sieti X nadhodil, že môže ísť o porušenie autorských práv. Sám Hřebejk sa však k tomu vyjadril nasledovne: „Preberali sme to s autorom plagátu Alešom Najbrtom. Nemám s tým problém. Na film sa teším. Spýtať sa mohli, ale čo už.“
7. Realisticky stvárnené prostredie narkomanov
Hoci sa film točí okolo varenia pervitínu, Marty Pohl tieto scény s odborníkmi nekonzultoval. „Film Na plech má byť hlavne sranda, takže sme sa o realistické zmapovanie drogového prostredia ani nesnažili,“ vyhlásil. Ako ale dodal, napokon sa im podarilo vytvoriť pomerne realistickú miestnosť na varenie pervitínu.
„Mali sme celkom šikovných rekvizitárov, ktorí už s tým mali skúsenosti. Už nejaké tie varičské miestnosti zostavovali a plno chalanov, čo tam hralo, tak v reáli vedelo, ako to vyzerá. Takže nám poradili, keď nejaká hadička viedla do zlej banky, hneď nám to pomohli vyriešiť.“
8. V Českej republike sa film stal hitom
V Českej republike si už Na plech stihol odbiť premiéru koncom januára a diváci sa na film hrnuli vo veľkom. Snímka Martyho Pohla sa veľmi rýchlo prebojovala na prednú priečku najnavštevovanejších filmov. Počas prvého týždňa ju videlo viac ako 91-tisíc divákov.
9. Čo na Na plech hovoria kritici?
Kritické reakcie na Pohlovu novinku sú prevažne pozitívne. Hoci niektorým recenzentom sa už niektoré vtipy zdali takpovediac za čiarou, zhodli sa, že ide o poriadne zábavný kúsok. Samozrejme za predpokladu, že máte podobný zmysel pre humor ako tvorcovia.
„Podobne hrubozrnné a v mnohom extrémne komédie u nás prakticky nikto iný netočí, takže je jedine dobre, že Marty Pohl naďalej úspešne čerí vody českej filmovej produkcie,“ napísal Jan Varga. „Pokiaľ viete, do čoho idete, a tento štýl humoru sa vám triafa do noty, tak vám film Na plech spoľahlivo pošteklí bránicu.“
10. Na plech bude šialenou jazdou, pri ktorej dostane bránica zabrať
Na plech sa točí okolo mladíka Marka (Jan Hofman), ktorý práve skončil vysokú školu. Ako sa tak snaží pretĺcť problémami bežného aj pracovného života, osud mu prihrá nečakanú príležitosť.
Keď nájde na chodbe batoh a snaží sa ho poctivo vrátiť, inšpektor ho nečakane prinúti k spolupráci. Jeho úlohou je votrieť sa do priazne bratov Grundzovcov, ktorí varia pervitín. Ako vyštudovaný ekonóm sa Marek rozhodne využiť všetky svoje znalosti a drogový obchod naberá na obrátkach.
Vo filme si zahrali aj Julius Oračko, Marek Milko, Karel Oračko, René Oračko, Vladimír Škultéty, Tomáš Jeřábek, Robert Nebřenský, Milan Šteindler či Anita Krausová. Režisér Marty Pohl uviedol, že sa pri písaní scenára čiastočne inšpiroval vlastným životom.
„Na rozdiel od Mareka som mal to šťastie, že som sa už ku koncu štúdia začínal živiť tvorbou – najprv hudbou, potom kreslením Martyho frkov,“ povedal. „Tým pádom som nemusel nastúpiť do korporátu, kam zamierila väčšina mojich spolužiakov. Pri písaní scenára som si tak skôr predstavoval, aké by bolo najhoršie zamestnanie, ktoré by som po VŠE mohol robiť. Je to taká moja nočná mora.“
Ako dodal, Česi majú podľa neho vybrúsený zmysel pre čierny humor a dúfa, že svojím filmom inšpiruje aj ďalších tvorcov. „Dúfam, že sa mi možno podarí inšpirovať aj ďalších tvorcov, aby sa trochu odviazali a nešli tak na istotu. Sám som tiež zariskoval, a napriek tomu som si, ako sa zdá, fanúšikov našiel.“
Na plech si odbije premiéru už 6. februára.