Nakupuješ v sekáčoch? Lekári varujú, na toto si dávaj pozor

V nosenom oblečení sa môže skrývať viac, než si myslíš.


Sekáče sú nestále v móde, a zdá sa, že aj naďalej budú. Dopyt po obnosenom oblečení stále stúpa. Ľudia sa takýmto spôsobom snažia šetriť hlavne svoje peňaženky, ale aj prírodu. Seriózne, niekedy sa v sekáčoch objavia také kúsky, aké by sa nedali nájsť ani v tých najluxusnejších obchodoch. Zahraniční odborníci sa ale znova ozývajú, a ako informuje web Info.sk, nakupovanie v sekáčoch môže byť aj relatívne nebezpečné.

Mikrobiologička z Univerzity v Leicesteri vo Veľkej Británii Primrose Freestoneová vysvetľuje, že na výrobkoch z druhej ruky sa hromadí množstvo mikróbov vrátane tých, ktoré spôsobujú hnačku a dermatofytózu. V príspevku na portáli The Conversation celú dilemu priblížila: „Mnohí zákazníci považujú obnosené oblečenie za lacnejší a environmentálne šetrnejší spôsob obohatenia šatníka. Pri nadšení z nosenia vášho nového second-handového kúsku však netreba zabúdať na jeho dezinfekciu.“

Podľa vedkyne sa na oblečenie pri jeho nosení prenášajú baktérie z pokožky. Tie pre nás síce môžu byť neškodné, no u niekoho iného môžu vyvolať infekciu. „Oblečenie je známym prenášačom patogénov spôsobujúcich ochorenia,“ vysvetľuje odborníčka. Podľa nej sa všetky patogény, ktoré sa vyskytovali na nositeľovi oblečenia, automaticky prenášajú aj na samotné oblečenie.

Nosením oblečenia z druhej ruky sa môže prenášať aj salmonela, E. coli, norovírus a rotavírus, ktoré spôsobujú horúčku, vracanie a hnačku. Niektoré prenosné huby zas vyvolávajú dermatofytózu.

Lukáš Latinák je čerstvo rozvedený. Manželstvo mu stroskotalo po sedemnástich rokoch

Odporúčame prečítať:

Lukáš Latinák je čerstvo rozvedený. Manželstvo mu stroskotalo po sedemnástich rokoch

Sekáče, ich oblečenie a ako sa chrániť

V prípade, že sa oblečenie uschováva pri izbovej teplote, patogény na ňom prežívajú niekoľko mesiacov. Freestoneová však hovorí o jednoduchom a prostom riešení. Netreba prepadať panike.

„Zakúpené oblečenie z druhej ruky sa odporúča vyprať s pracím prostriedkom pri teplote okolo 60 stupňov,“ tvrdí odborníčka. Podľa nej sa tak zbavíte nielen patogénov, ale aj špiny z oblečenia. „Studená voda nestačí, tá vás patogénov na oblečení nezbaví,“ dodáva Freestoneová. Okrem toho ešte hovorí, že pri oblečení, ktoré sa nemôže prať na vysokej teplote, je potrebné použiť dezinfekčný prací prostriedok.

Shutterstock
Najlepšie krajiny na sólo cestovanie pre ženy: Kam vyraziť bez obáv a s dobrou náladou

Odporúčame prečítať:

Slovník slovenských babičiek v kuchyni: vety, ktoré si počul pri každej jednej návšteve


Tagy:

Šimon Patkoš
Svoju písaciu púť som začal už na strednej škole, avšak do sveta textu som sa poriadne ponoril až na vysokej škole, kde som vyštudoval filmovú scenáristiku a dramaturgiu. Najviac sa vo svojich článkoch zameriavam na filmové témy, ale neohrdnem aj originálnymi historickými a ľudskými príbehmi.
Najčítanejšie
Podobné