Sobota 23.10.2021
sk
Alojzia
cz
Teodor
, Theodor

Do kín prichádza lákavý romantický film After: Sľub od Rogera Kumbleho, ktorý sľubuje poriadnu dávku emócií. Pozoruhodných romantických drám, dramédií či komédií, v ktorých hrajú hlavnú úlohu tínedžeri, máme však oveľa viac. Dalo by sa povedať, že v posledných rokoch tieto filmy (ale aj seriály) pribúdajú ako huby po daždi.

To je ale len dobre, pretože romantiku máme naozaj radi. V tomto článku ti predstavíme 10 skvelých romantických tínedžerských kúskov z posledných rokov, ktorými sa dokonale naladíš na premiéru celosvetového fenoménu After: Sľub. Ten si v kinách budeš môcť užiť od 3. septembra 2020.

1. The Half of It

Romantickú dramédiu The Half of It natočila Alice Wu a tento rok nám ju doručil Netflix. Príbeh sa točí okolo nesmelej introvertky Ellie (Leah Lewis), ktorú osloví populárny študent Paul (Daniel Diemer) s nevšednou požiadavkou. Chce od nej, aby mu pomohla prostredníctvom zamilovaných listov osloviť jeho lásku Aster (Alexxis Lemire). Problém nastane, keď si Ellie začne uvedomovať, že k Aster sama cíti niečo viac.

The Half of It je príjemná záležitosť so sympatickými postavami a výbornými hercami, ktorá pobaví aj chytí za srdce. Oplatí sa vidieť.

2. The Edge of Seventeen

Skvelá dramédia The Edge of Seventeen od Kelly Fremon Craig rozpráva o 17-ročnej Nadine (Hailee Steinfeld), ktorej pomáha prežiť divoké pubertálne roky hlavne jej dobrá kamarátka Krista (Haley Lu Richardson). To sa ale zmení, keď Nadine zistí, že Krista randí s jej starším bratom Darianom (Blake Jenner).

Nadine tak hľadá pomoc u svojho učiteľa angličtiny pána Brunera (Woody Harrelson), ktorý jej udelí niekoľko cenných rád do života. Snímka sa môže spoľahnúť na perfektných hercov (Hailee Steinfeld si za svoj výkon odniesla nomináciu na Zlatý glóbus), inteligentný scenár a realistické vykreslenie radostí a strastí dospievania.

3. Sing Street

Pokiaľ máš rád hudobné filmy, pecka Sing Street od Johna Carneyho by ti rozhodne nemala uniknúť. Príbeh sa odohráva v Dubline 80. rokov a sleduje dospievanie Conora (Ferdia Walsh-Peelo), ktorého rodičia sa rozvádzajú a v škole to tiež nie je žiadna sláva. Aby Conor urobil dojem na krásnu Raphinu (Lucy Boynton), rozhodne sa s rôznymi outsidermi založiť kapelu.

Filmu dominujú hlavne skvelí herci, parádna hudba, príjemná romantika a najmä neuveriteľne nákazlivý pozitívny feeling, ktorý ťa zaručene strhne.

4. Lady Bird

Vynikajúca coming-of-age dramédia Lady Bird od debutujúcej režisérky Grety Gerwig sa stala miláčikom kritikov a odniesla si 2 Zlaté glóbusy a 5 nominácií na Oscara. Hlavnou hrdinkou je rebelujúca tínedžerka Christine (Saoirse Ronan), ktorá sa snaží nájsť svoje miesto vo svete a tú pravú lásku. Svoju citlivosť maskuje cynizmom a neustále sa voči všetkému búri. Podarí sa jej ale napokon nájsť šťastie?

Saoirse Ronan v hlavnej úlohe bola dokonalá (odniesla si Zlatý glóbus aj nomináciu na Oscara), rovnako aj ostatní herci. Za pozornosť stojí tiež výborne napísaný scenár, ktorému nechýbal nadhľad, humor aj nejaké tie emotívne okamihy. Kvalitka.

5. Ja, Simon

16-ročný Simon (Nick Robinson) má skvelú rodinu aj výbornú skupinu priateľov. Na prvý pohľad ideálny život. Lenže, Simona trápi jedna vec: je gay a ešte o tom nikomu nepovedal. Zhodou okolností si začne o týchto veciach cez internet písať s neznámym spolužiakom s prezývkou Blue.

Ich komunikácia sa ale dostane do cudzích rúk a začne hroziť, že Simonovo tajomstvo by mohlo byť prezradené. Ja, Simon od Grega Berlantiho je svižná, vtipná a milá romantická dramédia, ktorej nechýba úprimnosť a nápaditosť. Plus skvelí herci.

6. Malé ženy

Druhý film už spomínanej Grety Gerwig bola adaptácia kultového románu Malé ženy. Príbeh sa odohráva uprostred americkej občianskej vojny a sleduje dospievanie štyroch sestier Marchových: Jo (Saoirse Ronan), Meg (Emma Watson), Amy (Florence Pugh) a Beth (Eliza Scanlen). Tie sú síce veľmi odlišné, ale spája ich to, že sa vzájomne podporujú a majú sa rady. Každá z nich má iné sny a inú predstavu o ideálnom živote. Podarí sa im ho dosiahnuť?

Filmu dominujú hlavne absolútne skvelé herecké výkony ústrednej štvorice, ale za zmienku stoja aj vedľajšie postavy v podaní Laury Dern či Timothéeho Chalameta. Príbeh dojme, hlavné postavy je veľmi ľahké si obľúbiť a celkovo ide o film s obrovským srdcom. Snímka si odniesla 6 nominácií na Oscara, pričom premenila sošku za najlepšie kostýmy.

7. Daj mi tvoje meno

Skvelú romantickú drámu Daj mi tvoje meno natočil talentovaný Luca Guadagnino. Príbeh sa odohráva v Taliansku roku 1983. 17-ročný Elio (Timothée Chalamet) trávi prázdniny so svojimi rodičmi. Jedného dňa sa u nich doma objaví mladý Oliver (Armie Hammer), aby pomáhal Eliovmu otcovi (Michael Stuhlbarg).

Elio Oliverovou prítomnosťou najprv nie je nijako zvlášť nadšený, ale postupne sa medzi oboma mladíkmi začne rodiť silný cit. Daj mi tvoje meno sa môže pochváliť nádhernou letnou atmosférou, skvelými hereckými výkonmi a emocionálnou silou. Snímka si odniesla štyri nominácie na Oscara a získala sošku za najlepší adaptovaný scenár.

8. Na vine sú hviezdy

Slušnú tínedžerskú romancu Na vine sú hviezdy natočil Josh Boone. 16-ročná Hazel (Shailene Woodley) má rakovinu, ale napriek tomu chce svoj život prežiť naplno. Na terapeutickom skupinovom sedení s pacientmi s rakovinou sa zoznámi so sympatickým Gusom (Ansel Elgort).

Ich láska sa rozvíja v tieni smrteľnej choroby, ale oni sú rozhodnutí, že sa nebudú vzdávať. Na vine sú hviezdy je funkčná romantika, pri ktorej si citlivé povahy úprimne poplačú. Za pozornosť stoja aj kvalitní herci.

9. To All the Boys I’ve Loved Before

Romantická komédia To All the Boys I’ve Loved Before od Susan Johnson sa v roku 2018 stala na Netflixe veľkým hitom. Rozpráva príbeh študentky Lary Jean (Lana Condor), ktorej sa prihodí naozaj nepríjemná záležitosť. Všetky jej tajné milostné listy sa totiž dostanú k svojim adresátom.

Dostať sa z tejto šlamastiky rozhodne nebude jednoduché. Snímka si odniesla veľmi spokojné recenzie aj divácke ohlasy. Lana Condor v hlavnej úlohe je výborná, humor tiež funguje a filmu nechýbajú ani úprimné emócie. Stojí za pozornosť.

10. Papierové mestá

Aj solídne Papierové mestá od Jakea Schreiera sa stali medzi divákmi nemalou hitovkou. Hlavným hrdinom filmu je mladý Quentin (Nat Wolff), ktorý je už roky tajne zamilovaný do krásnej susedky Margo (Cara Delevingne). Tá ale jedného dňa bez stopy zmizne.

Quentin si však uvedomí, že Margo mu zanechala rôzne stopy a indície o tom, kde môže byť, a tak na nič nečaká a spolu s kamarátmi sa rozhodne po stratenom dievčati pátrať. Romantická dramédia bola v tomto prípade funkčne skombinovaná s prvkami tajomnosti a záhady a vyšiel z toho veľmi príjemný kúsok. Stojí za pozretie.

After: Sľub

Pomaly, ale isto sa dostávame k aktuálnemu romantickému filmu After: Sľub. Zaradí sa medzi predchádzajúce kvalitné romantické žánrovky? Rozhodne tu ten potenciál je. Snímka Rogera Kumbleho (má za sebou také snímky, ako Veľmi nebezpečné známosti, Jednoducho sexi či seriál Kravaťáci) nadväzuje na film After: Bozk.

Opäť sa v hlavnej úlohe objaví mladá Tessa (Josephine Langford) a tajomný Hardin (Hero Fiennes Tiffin). Ich osudová láska však bude v pokračovaní vystavená nemalej skúške. Hardin totiž skrýva tajomstvo z minulosti, ktoré má potenciál zničiť ich vzájomný vzťah.

Okrem spomenutých hercov uvidíme aj Dylana Sprousea, Charlieho Webera, Candice King, Samuela Larsena či Louise Lombard. Súdiac podľa trailerov nás opäť čaká solídna dávka emócií a romantiky, ale aj elektrizujúceho sexuálneho napätia. Priaznivci prvého dielu budú zrejme spokojní aj tentokrát. After: Sľub dorazí do slovenských kín už 3. septembra 2020.

Tento obsah vznikol v spolupráci s BONTONFILM a.s.


Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť
  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť
   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť