Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 28.3.2023
sk
Soňa
cz
Soňa
, Sonja, Sonia

Keďže už tento týždeň si v slovenských kinách odbije premiéru česká gangsterská komédia Ubaľ a zmizni od Adama Hobzika, rozhodli sme sa ťa na ňu patrične naladiť. V tomto článku tak nájdeš 10 výborných gangsterských komédií, ktoré prekypujú čiernym humorom, ale aj napätím. Zaradí sa medzi ne aj Ubaľ a zmizni? To sa dozvieme už 8. júla, kedy je naplánovaná slovenská premiéra.

1. Zbaľ prachy a vypadni

Začneme gangsterskou komédiou, ktorá český film Ubaľ a zmizni priamo inšpirovala. Je ňou snímka Zbaľ prachy a vypadni od Guya Ritchieho. V centre príbehu sú štyria flákači, ktorí sa rozhodnú zarobiť veľké peniaze v kartovej partii. Ich protivníkom je však gangster Harry (P. H. Moriarty), a keďže kamaráti prehrajú, na konte im pristane dlh pol milióna libier.

A Harry rozhodne nie je človek, ktorý by dlhy odpúšťal. Guy Ritchie natočil Zbaľ prachy a vypadni ako svoj celovečerný debut a vyšlo to na výbornú. Hlavnou devízou je výborne napísaný scenár, skvelí herci a veľmi sebavedomá réžia.

2. V Bruggách

Skvelú krimi komédiu V Bruggách natočil Martin McDonagh. Príbeh sa točí okolo zabijakov Raya (Colin Farrell) a Kena (Brendan Gleeson), ktorí sa po nevydarenej akcii musia na istý čas ukryť na nejaké nenápadné miesto. A tým miestom je mestečko Bruggy v Belgicku. Ani tu však nenájdu vytúžený pokoj.

V Bruggách je výborne natočená gangsterka so zmyslom pre špecifický čierny humor, má výborne napísané postavy a srší originálnymi nápadmi. Odporúčame. Snímka si odniesla nomináciu na Oscara za najlepší originálny scenár.

3. Pulp Fiction: Historky z podsvetia

Kultovú gangsterskú čiernu komédiu Pulp Fiction: Historky z podsvetia od Quentina Tarantina asi netreba príliš predstavovať. Videl ju každý, a kto predsa len nie, mal by to rýchlo napraviť. Tarantino nám ponúkol hneď niekoľko prepletených príbehov, ktoré sa točia okolo treťotriednych gangstrov, boxerov, mafiánskych manželiek či drogových dílerov.

To všetko s nezameniteľným štýlom, vybrúsenými dialógmi a hláškami a skvele napísanými postavami. Viac hovoriť netreba, Pulp Fiction je právom kultom, ktorý si odniesol sedem nominácií na Oscara, pričom premenil sošku za najlepší originálny scenár.

4. Mickeyho modré oči

Slušná krimi komédia Mickeyho modré oči vznikla pod režisérskym dohľadom Kellyho Mankina. Hlavným hrdinom je Michael (Hugh Grant), ktorý sa chystá na svadbu s priateľkou Ginou (Jeanne Tripplehorn). Háčik je v tom, že celá Ginina rodina pozostáva z gangstrov a mafiánov, ktorí by nového člena rodiny veľmi radi zasvätili do svojich kšeftíkov. Ako sa s tým vysporiada?

Snímka síce nepatrí k nejakým nesmrteľným klasikám, ale slušne pobaviť dokáže aj dnes. Fajn jednohubka.

5. Podfu(c)k

Ďalšia pecka od Guya Ritchieho. Podfu(c)k sa točí okolo ukradnutého diamantu, na ktorý majú zálusk rôzni nebezpeční ľudia. Celý príbeh je ale oveľa, oveľa zamotanejší a motajú sa v ňom gangstri, ruskí zabijaci, boxeri a obávaní bossovia. A každý má v tejto hre vlastné záujmy.

Aj v tomto prípade je hlavným kladom filmu scenár, ktorý je poriadne zamotaný (možno až príliš). Zaujmú aj skvelí herci (Brad Pitt, Jason Statham, Stephen Graham či Alan Ford) a funkčný čierny humor. Kvalitka.

6. Fargo

Kultová záležitosť bratov Coenovcov. Fargo rozpráva príbeh obchodníka Jerryho Lundegaarda (William H. Macy), ktorý si najme dvoch gangstrov (Steve Buscemi a Peter Stormare), aby uniesli jeho vlastnú ženu Jean (Kristin Rudrüd). Prečo? Aby od svojho bohatého svokra (Harve Presnell) získal tučné výkupné. Všetko sa ale vyvinie úplne inak. Do prípadu vstupuje dobrácka policajtka Marge (Frances McDormand) a Jerryho plány sa začínajú rúcať.

Snímka ponúka unikátnu zmes napätia a skvelého humoru a právom sa dnes teší kultovému statusu. Odniesla si tiež sedem nominácií na Oscara a získala dve sošky (za najlepší originálny scenár a najlepšiu herečku v hlavnej úlohe pre Frances McDormand). Filmom sa inšpiroval aj úspešný rovnomenný seriál z dielne FX.

7. Analyzuj

Komédiu Analyzuj natočil Harold Ramis. Predstavil nám v nej mafiánskeho bossa Paula Vittiho (Robert De Niro), ktorý o vlások unikne atentátu a následne začne pozorovať podivné zmeny v svojom správaní. Už to rozhodne nie je ten drsný a krutý gangster, ale citlivka, ktorú rozplače akákoľvek banalita.

Ujme sa ho psychiater Ben Sobel (Billy Crystal), ktorý ho má dostať do niekdajšej formy. Robert De Niro (ale aj Billy Crystal) si svoju rolu užil plnými dúškami a snímke nechýba ani dobre napísaný scenár. Odniesla si dve nominácie na Zlatý glóbus a dočkala sa aj pokračovania. To ale radšej ignoruj, keďže je výrazne slabšie.

8. Bugsy Malone

Gangsterských komediálnych muzikálov naozaj nemáme mnoho. Bugsy Malone od Alana Parkera je ale filmom, ktorému sa výborne podarilo skĺbiť kriminálnu/gangsterskú zápletku s humorom a skvelou hudbou a piesňami. Príbeh sa odohráva v New Yorku v roku 1929, kde zúri vojna dvoch mafiánskych gangov.

Unikátom na tomto filme je to, že drsných mafiánov hrajú výhradne detskí herci (Scott Baio, Jodie Foster, Scott Baio či John Cassisi)! Odvážny krok, ktorý mohol vypáliť veľmi zle, ale napokon snímke dodal na originalite. Bugsy Malone si odniesol nomináciu na Oscara za najlepšiu hudbu, ale aj mnoho iných ocenení, vrátane troch nominácií na Zlatý glóbus.

9. Môj sused zabijak

Aj komédia Môj sused zabijak od Jonathana Lynna už v určitých kruhoch patrí ku klasike. Hlavným hrdinom je zubár Nicholas Oseransky (Matthew Perry), ktorý má plno dlhov a ako bonus aj problémy s manželkou a svokrou. Keď sa do susedstva prisťahuje nájomný vrah Jimmy Tudeski (Bruce Willis), veci sa začnú komplikovať a zamotávať.

Môj sused zabijak je nenáročná gangsterská komédia, ktorej pozretím pravdepodobne nič nepokazíš. Fajn herci, slušný humor aj príbeh. Dvojka už dopadla oveľa horšie.

10. Výstrely na Broadwayi

Krimi komédia Výstrely na Broadwayi možno nie je taká známa ako iné filmy Woodyho Allena, ale práve preto si zaslúži zmienku. Hlavným hrdinom je dramatik David Shayne (John Cusack), ktorý sa snaží získať financie na realizovanie svojej novej divadelnej hry. Keď mu však pomocnú ruku ponúkne mafián Nick Valenti (Joe Viterelli), Michael neváha. Ale vo svete mafie nič nie je zadarmo.

Výstrely na Broadwayi mnohí radia k vôbec tomu najlepšiemu, čo Allen natočil, a niečo na tom rozhodne bude. Skvelá atmosféra, humor, scenár, herci. Všetko tu skrátka je presne na svojom mieste a funguje tak, ako má. Snímka si odniesla sedem nominácií na Oscara, z víťazstva sa napokon radovala Dianne Wiest ako najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe.

Ubaľ a zmizni

Ako sa v tejto konkurencii bude dariť novej českej gangsterskej komédii Ubaľ a zmizni? Potenciál na kvalitnú zábavu tu rozhodne vidíme. Navyše ide o žáner, ktorý v Česku nemá veľkú tradíciu, a v prípade úspechu by sa to mohlo zmeniť. Aj film Adama Hobzika, podobne ako filmy Guya Ritchieho, rozpráva viacero prepletených príbehov.

V jednom máme dočinenia s pestovateľmi marihuany, ktorí sa dostanú do problémov s brutálnym gangstrom. V druhom budeme sledovať policajtov, ktorí hľadajú nový zmysel života a tajomný kufrík so vzácnym obsahom. Tretí sa zase bude točiť okolo rockera, ktorému sa náhodou dostane do rúk cudzí kufrík so zaujímavým materiálom.

V hlavných úlohách sa predstavia Matouš Ruml, Janek Gregor, Lukáš Duy Anh Tran, Predrag Bjelac, Karel Dobrý, Marek Lambora, Martin Hofmann, Leoš Noha, Radim Fiala a Tomáš Matonoha. Slovenská premiéra sa uskutoční 8. júla 2021.

Tento obsah vznikol v spolupráci s CinemArt


Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje