Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 29.1.2023
sk
Gašpar
cz
Zdislava
, Zdeslava

Jeden článok o tajomstvách filmového priemyslu sme ti na EMEFKA už priniesli. Keďže sa stretol s pomerne veľkým úspechom, rozhodli sme sa naň nadviazať týmto pokračovaním.

V ňom ti poodhalíme oponu nakrúcania filmov, ozrejmíme ti, ako to vlastne na pľaci chodí a aké triky filmári používajú.

1. Používa sa falošné jedlo

Pred nejakým časom sme ti na EMEFKA priniesli video režiséra Davida Ma, ktorý ti v ňom prezradil, ako to chodí pri nakrúcaní scén, pri ktorých herci musia jesť. Prezradil, že herci v skutočnosti nejedia, len si odhryznú sústo, ktoré následne vypľujú do vedierka. Tak sa zabraňuje tomu, aby im prišlo zle, keďže scény sa musia veľakrát opakovať.

Mohlo by ťa zaujímať:

Ako sa nakrúcajú scény, v ktorých herci musia jesť? Režisér ti to prezradí

V niektorých scénach zase vidíme na stoloch ohromné množstvo jedla. To je ale v drvivej väčšine prípadov falošné. Vo väčšine prípadov ide o umelé či voskové napodobeniny. Keďže sa scény nakrúcajú často dlhé hodiny, bolo by hlúposťou použiť skutočné jedlo. Len by sa pokazilo a filmári by museli hľadať vizuálne adekvátnejšiu náhradu. Iste uznáš, že takéto plytvanie by nebolo správne.

Warner Bros.

2. Pri nakrúcaní sa nefajčia skutočné cigarety

Cigarety sa vo filmoch či seriáloch fajčia často. Nepoužívajú sa však skutočné tabakové cigarety, ale bylinkové. Tie neobsahujú žiadny nikotín a vydržia dlhšie, čo sa pri nakrúcaní obzvlášť hodí. Bol by úplný nezmysel použiť skutočné cigarety.

Po prvé, nie všetci herci fajčia a mohlo by im to byť nepríjemné, a po druhé, počas opakovaných záberov by museli vyfajčiť toľko cigariet, že by si spoľahlivo poškodili pľúca. A to si žiadne štúdio na svedomie nevezme.

moviestillsdb.com/TriStar Pictures

3. Komparzisti musia byť potichu

Aby boli scény realistickejšie, v pozadí vždy vidíme rôznych komparzistov. Prechádzajú po ulici, postávajú v hlúčikoch a rozprávajú sa, prípadne sedia v kaviarni a diskutujú. Možno si myslíš, že sa rozprávajú naozaj, ale to je veľký omyl! Komparzisti totiž musia byť počas nakrúcania scén úplne potichu.

Ústa tak otvárajú naprázdno a tvária sa, že sa medzi sebou rozprávajú či smejú. Dôvod je jednoduchý. Mikrofóny musia zachytiť repliky hlavných postáv. Pokiaľ by do nich rozprávali aj komparzisti, vznikol by hrozný šum, v ktorom by nebolo hercom nič rozumieť.

moviestillsdb.com/The WB Television/NBC

4. Kontinuita medzi zábermi je dôležitá

Zábery na seba musia nadväzovať. Nielen, čo sa týka strihu, ale aj vnútornej kontinuity. O tú sa stará asistent skriptu. Ten dohliada na to, aby mali postavy pri prechodoch záberov rovnaké oblečenie, držanie tela, či aby sa nemenili rekvizity v pozadí.

Ak by si si to chcel predstaviť plastickejšie, odporúčame ti video nižšie. Skriptka Martha Pinson, ktorá pracovala na niekoľkých filmoch Martina Scorseseho, ti v ňom názorne ukáže podstatu svojej práce. Ako môžeš vidieť, v danej scéne sa režisér za tridsať sekúnd dopustil hneď desiatich chýb.

Mohlo by ťa zaujímať:

15 absurdných filmových klišé, ktoré divákom nedávajú žiadny zmysel

5. Obrovské budovy sú miniatúry

Obrovské budovy, ktoré nám vo filmoch berú dych, nie sú, samozrejme, postavené na pľaci. Niekedy si pri nich tvorcovia vypomáhajú digitálnymi trikmi, ale najčastejšie ich vytvárajú ako miniatúry.

To bol prípad aj úchvatných záberov na Gondor v Pánovi prsteňov, ale aj tunela z kultového dobrodružného filmu Indiana Jones a Chrám skazy. Potápajúci sa Titanic z veľkofilmu Jamesa Camerona bol tiež miniatúra.

moviestillsdb.com/New Line Cinema

6. Pre režisérov je lacnejšie nakrúcať v štúdiu než v exteriéroch

Nakrúcať v štúdiu či v exteriéri? Laik by možno povedal, že praktickejšie je točiť v exteriéroch a človek nemusí celé prostredie vytvárať digitálne. Faktom ale je, že pokiaľ filmári točia v štúdiu a vytvoria si napríklad digitálny les či mesto, stále ich to vyjde lacnejšie než v reálnych exteriéroch.

Neznamená to ale, že by sa nenašli režiséri, ktorí by v exteriéroch netočili. Zmieniť môžeme skvelý triler Revenant: Zmŕtvychvstanie či čerstvú marvelovku Eternals. V súčasnosti však ide skôr o výnimky než nejaký pravidelný trend.

moviestillsdb.com/20th Century Fox

7. Nakrúcanie s deťmi a zvieratami je kríž

Najmä debutujúcim režisérom sa často hovorí, aby si dvakrát rozmysleli, či budú nakrúcať s deťmi a zvieratami. Práca s nimi je totiž ťažká. S detskými hercami je oveľa viac práce než s dospelákmi. Režisér sa tiež musí obrniť trpezlivosťou a mať pochopenie pre rôzne typicky detské výstrelky, smiech uprostred scény či nesústredenosť.

Svoje si užil napríklad režisér Chris Columbus pri nakrúcaní prvého dielu Harryho Pottera. Daniel Radcliffe, Emma Watson a Rupert Grint boli vtedy malí špunti a podľa režiséra bol naozaj problém ich na nakrúcanie naladiť, neustále sa pozerali do kamery či chichotali.

moviestillsdb.com/Warner Bros.

Rovnako ťažké je nakrúcanie so zvieratami. Na pľaci musia byť, samozrejme, prítomní tréneri a postarať sa, že zvieratá nebudú robiť bordel. To sa však nie vždy darí, pretože zvierací herci sa skrátka nedajú ovládať na sto percent. Keď sa psíkovi proste scénu točiť nechce, tak ho neprinúti nič na svete.

8. Namiesto kokaínu cukor, namiesto alkoholu džús

Vo filmoch sa dosť často užívajú nelegálne látky (napr. kokaín) či alkoholické nápoje (napr. whisky). Namiesto drog sa zvykne používať práškový cukor, prípadne vitamín B. Namiesto marihuanových cigariet sa zase používa bylinkový tabak. Čo sa týka alkoholu, je logické, že sa na pľaci nepije reálna whisky či pivo.

To by sa herci veľmi rýchlo opili a nakrúcanie by sa mohlo odpískať. Namiesto toho sa najčastejšie používa jablkový džús (namiesto whisky) či zafarbená minerálna voda (namiesto piva). Pokiaľ je nutné, aby dotyčný pil alkohol s kockami ľadu, používajú sa želatínové ľadové kocky. Skutočné ľadové kocky by sa totiž veľmi rýchlo roztopili.

Universal Pictures

Mohlo by ťa zaujímať:

Film verzus realita: Týmto mýtom veríme len vďaka Hollywoodu

9. Mnohé drahé blockbustery sa nakrúcajú pod falošnými názvami

Mnohé snímky sa nakrúcajú pod kódovým označením. Platí to hlavne pre drahé blockbustery (napr. marvelovky) so známymi hereckými hviezdami. Vyberajú sa také názvy, ktoré nemajú s daným filmom nič spoločné. Často ide o rôzne narážky, easter eggy či interné vtipy.

Napríklad komiksovka Avengers: Nekonečná vojna sa nakrúcala pod nudným názvom Mary Lou. Star Wars: Poslední Jediovia mal kódové označenie Space Bear (Vesmírny medveď), sci-fi Interstellar zase Fiona’s Letter (Fionin list). Joker s Joaquinom Phoenixom sa zase nakrúcal pod názvom Romeo.

moviestillsdb.com/Walt Disney Studios Motion Pictures

Prečo sa ale takéto tajnosti vôbec robia? Dôvod je praktický. Štáb chce mať totiž pokoj na prácu a vyhnúť sa tomu, že ich bude otravovať zástup fanatických fanúšikov či novinárov. Tomu sa v dnešnej dobe síce nedá úplne vyhnúť, ale použitie kódového názvu dokáže pozornosť aspoň výrazne znížiť.

10. Zvuky pästných úderov či bodných rán

Zvuky pästných úderov či bodných rán majú v skutočnosti korene tam, kde by si ich určite nehľadal. Tak napríklad, keď nejaká postava niekoho bodá nožom, filmári použijú zvuk noža zabodávajúceho sa do melóna.

Keď sa na plátne lámu kosti, v zákulisí sa láme zelenina. Pästné súboje sú zase spájané so zvukmi úderov päste do dlaní či do surového mäsa.

Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť