Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 8.12.2023
sk
Marína
cz
Květoslava
Zdroj: ©Shutterstock

Naozaj tvoje telo potrebuje 8 hodín denne? Toto všetko by si mal vedieť o spánku

Téma, ktorá fascinuje mnohých vedcov.

Často sa o spánku hovorí ako o veľmi dôležitom prvku zdravého života. Nie je to len nejaká nutnosť na doplnenie energie. Spánok so sebou prináša oveľa viac než len odpočinok pre telo. Na webe Metro sa pozreli spánku na zúbok a priniesli o ňom veľmi zaujímavé informácie, ktoré si možno doteraz nevedel.

Ako je to s tými 8 hodinami spánku?

Všade sa hovorí, že by sme mali spať minimálne osem hodín denne. U mladých ľudí je to ešte viac. Kde je však pravda? Určite si už aj ty zažil, že si sa niekedy cítil po šiestich hodinách spánku lepšie, ako keď si spal 11 hodín.

Podľa vedcov je dĺžka spánku pre každého z nás individuálna. Expert na spánok hovorí, že všetko medzi štyrmi až jedenástimi hodinami môže byť považované za normálne. Avšak spať len o jednu hodinu menej môže spôsobovať psychické a fyzické zmeny.

Shutterstock

To, koľko spánku v daný deň potrebuješ, ovplyvňujú rôzne faktory. Napríklad, či si v strese, koľko máš rokov, či si sa počas dňa vyčerpal fyzicky viac ako obvykle. Rada doktora Stanleyho je, že musíš prísť sám na to, koľko spánku potrebuješ.

Ak sa cítiš oddýchnutý po šiestich hodinách, tak nemusíš nutne spať osem hodín. A funguje to aj opačne. Ak sa každý deň po prebudení cítiš unavený, tak by si si mal upraviť čas svojho spánku.

Odporúčame prečítať:

Muž odstraňuje hudbu z videoklipov. Výsledok je zábavnejší, ako by si si myslel

Čo urobiť pred spaním, aby bol spánok kvalitný?

Iste veľmi dobre vieš, že kvalitu spánku ovplyvňuje mnoho faktorov. Je dôležité, aby si mal kvalitnú posteľ s kvalitným matracom, rovnako vankúš, ktorý ti vyhovuje. Okrem toho sa odporúča nemať v izbe aromatické kvety, zasvietené svetlo, lebo to všetko narúša tvoj spánok.

Taktiež sa neodporúča pozerať do displejov, ktoré vylučujú modré svetlo. Ideálne je nejesť jedlo krátko pred spánkom a niekoľko hodín pred spaním sa tiež vyhnúť kofeínu.

Shutterstock

Fázy, ktoré sú súčasťou spánku

Určite si už počul o fáze REM, počas ktorej sa nám snívajú sny. Počas spánku sa náš mozog a telo nachádza v rôznych fázach, keď je v hlbšom a slabšom spánku. Prvé dve fázy sú ľahkým spánkom, ďalšie dve sú označované za hlbší spánok a poslednou je fáza REM. Táto posledná fáza je pre mnohých vedcov najzaujímavejšou, lebo práve počas nej sa nám snívajú všetky zaujímavé sny.

Je tiež pozoruhodné, že telo počas tejto fázy vykazuje hodnoty podobné bdelému stavu. Okrem toho, že sa nám počas fázy REM snívajú sny, je táto fáza spánku dôležitá aj preto, lebo sa počas nej regeneruje naše telo. Regenerujú sa počas nej bunky, podporuje sa rast svalov a tkanív, posilňuje sa imunitný systém a taktiež tvoja pamäť.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.