Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 22.7.2024
sk
Magdaléna
cz
Magdaléna, Magda
, Magdalena
Zdroj: ©Shutterstock

Napínavé knižné krimi série, ktoré ti po nociach nedajú spať

Po týchto krimi sériách sa oplatí siahnuť.

Vôbec nás neprekvapuje, že si detektívky a trilery vždy nájdu svoje publikum. Aj keď si to mnoho ľudí neprizná, niekde hlboko vo vnútri sa každý jeden z nás nechá opantať vzrušujúcim napätím a tajomstvami, ktoré tento žáner kníh na svojich stranách ponúka.

Medzi čitateľmi iba ťažko nájdeš zhodu v tom, ktorá krimi séria patrí medzi najlepšie. Niekto preferuje menej drastickú, zato viac psychologicky premyslenú zápletku, iný zas „slintá“ pri brutálnom krviprelievaní… Určite sa však zhodneme na tom, že na trhu existuje veľa knižných sérií, ktoré stoja za prečítanie.

V prípade, že obľubuješ detektívky a trilery, prinášame ti niekoľko tipov na krimi série, ktoré sa podľa nás oplatí prečítať.

Jo Nesbø – séria Harry Hole

Nórsky autor Jo Nesbø sa medzi autormi severskej krimi považuje za overenú klasiku. Sériu s vyšetrovateľom Harrym Holem tvoria knižné tituly ako Šváby, Pancierové srdce, Polícia alebo sfilmovaný Snehuliak.

Netopierí muž:
Prvý prípad s detektívom Harrym Holem sa odohráva v Austrálii. Inšpektora vyslali na opačný koniec sveta, aby sekundoval miestnemu policajnému zboru pri objasnení vraždy nórskeho dievčaťa. Okrem toho sa má zbaviť problémov s alkoholom a dostať sa z psychických ťažkostí. Pri autonehode totiž jeho vinou zomrel kolega. Harry Hole však nevie sekundovať…

IKAR

Bernard Minier – séria Martin Servaz

Francúzsky spisovateľ Bernard Minier je medzi čitateľmi známy kvetnatými opismi, čo však na pútavosti jeho príbehov neuberá – práve naopak. Zbesilú naháňačku vyšetrovateľa Martina Servaza a zločinca Juliana Hirtmanna si užiješ naprieč stovkami strán v tituloch ako Kruh, Tma, Noc alebo Lov.

Mráz:
Pracovníci elektrárne v Pyrenejách jedného dňa našli mŕtvolu koňa bez hlavy zavesenú na stožiari lanovky, ktorá je v oblasti jedinou prístupovou cestou. Vyšetrovanie zverili Martinovi Servazovi, veliteľovi kriminalistickej jednotky v Toulouse. Skúsený vyšetrovateľ na mŕtvole identifikoval DNA, ktorá patrí jednému z chovancov inštitútu, v ktorom zadržiavajú veľmi nebezpečných duševne chorých vrahov.

Ústav je pritom zabezpečený tak, že nie je možné, aby sa niekto z chovancov mohol dostať von. Keď sa nájde prvé mŕtve ľudské telo, Servaz spolu s psychologičkou z ústavu úporne hľadajú kľúč k odhaleniu desivého tajomstva.

Lindeni

Dominik Dán – séria Krimi Dominika Dána

O knihách Dominika Dána, jedného z najúspešnejších slovenských autorov, sme už písali v mnohých článkoch. Jeho sériu kníh s detektívmi z oddelenia vrážd na čele s Richardom Krauzom miluje čoraz viac ľudí, a my nie sme výnimkou. U čitateľov patria medzi najobľúbenejšie tituly Beštia, Korene zla, Červený kapitán, Venuša zo zátoky alebo Klbko zmijí, ktorú sme zrecenzovali hneď po vydaní.

Mohlo by ťa zaujímať:

Napínavá novinka Klbko zmijí od Dominika Dána je už v predaji! Zistili sme, čo od nej môžeš očakávať

Popol všetkých zarovná:
Detektívi Krauz a Fischer z oddelenia vrážd sa pri vyšetrovaní smrti mafiána Malého Pavúka, pobočníka Miroslava Stehlíka alias Bossa, dostanú k magnetofónovej kazete, na ktorej sa nebohý Malý Pavúk dohaduje s neznámym mužom na nejakom únose.

Neskôr za podozrivých okolností vybuchne auto policajta Róberta Eliáša. Ukazuje sa, že vedel niečo o spolupráci tajnej služby a mafie pri únose syna vysokého predstaviteľa republiky. Keď do seba začínajú kusy skladačky zapadať, príde rozkaz „zhora“ vyšetrovanie zastaviť.

Krimi sériu Dominika Dána si môžeš objednať tu.
Ria Veresová / EMEFKA

Jørn Lier Horst – séria William Wisting

Autor Jørn Lier Horst má naše sympatie nielen pre jeho tvorbu, ale aj preto, že až donedávna pôsobil ako hlavný vyšetrovateľ a študoval kriminológiu, filozofiu a psychológiu – vďaka čomu jeho knihy obsahujú uveriteľné opisy. Vyšetrovateľa Williama Wistinga si v knihách ako Zmiznutie Felicie, Šarha, Až na samé dno, Poľovné psy alebo V sieti jednoducho zamiluješ.

Kľúčový svedok:
Preben Pramm ležal týždeň zviazaný a mŕtvy vo svojej obývačke, kým ho našli. Všetko naznačuje tomu, že ho vrah pred smrťou brutálne mučil. Dom je prevrátený hore nohami, vrahovia však zrejme nenašli, čo hľadali. Aké tajomstvo strážil nenápadný starec, ktorý nemal rodinu ani priateľov?

Premedia

Arne Dahl – séria Berger a Blom

To, že je oceňovaný autor, kritik a editor Arne Dahl považovaný za velikána škandinávskej krimi literatúry, nie je tajomstvom. Jeho tvorbu sme ti priblížili v recenzii na knihu Sloboda, kde sme predstavili aj ostatné časti série Berger a Blom, ktorú už v dnešných dňoch uzatvára posledná časť – titul Zlom.

Mohlo by ťa zaujímať:

Arne Dahl ti svojou novinkou Sloboda dokáže, že si titul „kráľa zápletiek“ skutočne zaslúži

Lovec:
Keď bez stopy zmizne len pätnásťročná Ellen, vyšetrovateľ Sam Berger je jediný, kto je presvedčený o tom, že sa stala obeťou sériového vraha. Púšťa sa do nebezpečného pátrania, ktoré ho privádza na stopu záhadnej ženy z jeho minulosti. Postupne objavuje aj ďalšie obete a pri každej nachádza malé ozubené koliesko zo vzácnych hodiniek – z jeho hodiniek.

Ani netuší ako a sám sa stáva lovcom i podozrivým v tejto nebezpečnej hre, ktorá čoraz naliehavejšie vyplavuje z jeho minulosti dlho pochovaných démonov. Podarí sa nakoniec Samovi Bergerovi vypátrať vraha skôr, ako zabije ďalšie mladé dievča? A kto je záhadná žena, ktorá sa objavuje na každom mieste činu?

Krimi sériu Berger a Blom si môžeš objednať tu.
Grada

Chris Carter – séria Robert Hunter

Knihy od autora Chrisa Cartera považujeme medzi detektívkami za milé prekvapenie nielen my, ale na základe recenzií aj mnoho iných čitateľov. V sérii s detektívom Robertom Hunterom nájdeš tituly ako Kat, Nočný lovec, Sochár smrti alebo Jeden za druhým.

Dvojitý kríž:
Los Angeles: v opustenom dome na predmestí sa nájde telo krásnej ženy. Je zavraždená a brutálne zmrzačená. Vrah nezanechal žiadne stopy. Jedinou výnimkou je čudný znak dvojitého kríža vyrytý na zátylku obete. Je to podpis diabolského psychopata, charakteristické znamenie sériového vraha známeho pod menom Krucifix.

Ako je to však možné? Veď pred dvoma rokmi tohto vraha chytili, na základe vlastného priznania a usvedčujúcich dôkazov obvinili, odsúdili a popravili. Detektív Robert Hunter je prinútený čeliť niečomu, čo v jeho praxi nemá obdobu. Je skutočný vrah ešte stále na slobode? Alebo teraz vyčíňa jeho napodobňovateľ?

Aktuell

Vincent Kliesch, Sebastian Fitzek – séria Auris

Tým, že patrí Sebastian Fitzek medzi našich top obľúbencov, sa v našich článkoch vôbec netajíme. Jeho spoluprácu s nadaným autorom Vincentom Klieschom však považujeme za niečo dokonalé. Sériu Auris, ktorú tvoria knihy Auris, Frekvencia smrti a Šum smrti, o známom forenznom fonetikovi Matthiasovi Hegelovi, si určite zamiluješ.

Auris:
Matthias Hegel je forenzný fonetik, odborník na akustickú analýzu dôkazov. Má absolútny sluch a počuje veci, ktoré ostatným unikajú, preto dostal prezývku Auris. Vycíti v hlase neistotu, nervozitu a strach. Na základe hlasovej analýzy dokáže určiť pohlavie, vek, pôvod, vzdelanie či veľkosť topánok neznámeho človeka. Spolupracuje s políciou a často sa zapája do záchrannej akcie pri rukojemníckych drámach. Pred rokom to tak aspoň ešte bolo, pretože dnes sedí Hegel vo väzení. Brutálne zavraždil bezdomovkyňu a sám sa udal na polícii. Je však skutočne vinný?

Túto otázku si kladie Jula Ansorgeová, mladá žena, ktorá pracuje v rozhlase a vo svojich podcastoch sa venuje kriminálnym prípadom. Verí v Hegelovu nevinu. Dostane horúci tip, novú stopu, ktorá by mohla dokázať, že je Hegel nevinný. Vzápätí však príde výhražný telefonát, aby okamžite dala ruky preč od tohto prípadu…

Krimi sériu Auris si môžeš objednať tu.
Tatran

Ak patríš medzi milovníkov krimi príbehov, je nepodstatné, do ktorej z vyššie spomenutých sérií sa pustíš – každá je aktuálna, napínavá a minimálne niekoľko desiatok hodín zamestná tvoju myseľ rôznymi úvahami, kto je vrah a prečo koná tak, ako koná. Prajeme príjemné čítanie.

Viac knižných noviniek a zaujímavostí zo sveta kníh nájdeš tu


Tagy:

Viktória Veresová
Som introvertná duša, ktorá si povinnosť rozprávať sa s cudzími ľuďmi v práci kompenzuje dokonalým pokojom na gauči v spoločnosti napínavých knižných príbehov, o ktorých aj píšem pre EMEFKA. Na prvý pohľad som síce možno "trochu nudná a odmeraná", ale v skutočnosti vraj tak "správne trafená" knihomoľka, ktorá sa bez kávy nepohne ani na krok, miluje trilery, dokumenty o sériových vrahoch, sarkazmus a podnetné rozhovory s ľuďmi, pri ktorých si nemusí dávať pozor na to, čo povie.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.