Policajný zbor pokračuje v preventívnych aktivitách a na svojich sociálnych sieťach spúšťa novú kampaň “Vytoč svojho podvodníka”. Hlavným cieľom je aktívna účasť verejnosti a prehĺbenie všeobecného povedomia o hrozbe internetových podvodov.
Polícia ti radí, aby si každému podvodníkovi poslal vysmievajúci sa obrázok. Odkaz je jednoznačný – dať najavo, že mu na jeho podvod neskočíš, ale zato ho poriadne vytočíš.
Demotivuj podvodníkov
Policajný zbor od takejto netradičnej kampane očakáva nielen možnú demotiváciu podvodníkov, ktorí budú zahltení posmešnými obrázkami od množstva občanov, ale aj zvýšenie povedomia verejnosti o hrozbe online podvodov. Vtipná, odľahčená a netradičná preventívna kampaň má podľa nich potenciál osloviť široké publikum.
Obrázok má dve verzie. Slovenskú „Mňa neoklameš“ znázorňuje šašo, ktorý poukazuje na smiešne praktiky podvodníkov. Tým, že ho pošleš priamo podvodníkovi, sa mu vysmeješ priamo do tváre. Na obrázku sa takisto nachádza logo polície. K dispozícii je aj anglická verzia obrázka, pretože mnoho podvodníkov nepochádza priamo zo Slovenskej republiky.
Verejnosť neraz oslovujú klamári vydávajúci sa za amerických vojakov alebo ďalší, ktorí sa tvária ako zdravotne znevýhodnení, darcovia svojho miliónového majetku či záujemcovia o ponúkaný tovar. Anglický výraz “Don’t even try” má za cieľ podvodníkovi povedať, nech sa o nič ani len nepokúša.
Stiahni si ho zadarmo
Polícia ponúka občanom možnosť uloženia loga kampane “Vytoč svojho podvodníka” do svojich zariadení. Ako tvrdia, téma internetových podvodov je na neustálom vzostupe.
Samozrejme, že pre naše zložky nie sú hranice štátov prekážkou, no online podvodníci sa nachádzajú aj v ďalekých krajinách, kde si spolupráca na vyriešení takéhoto druhu trestnej činnosti neraz vyžaduje dlhší čas. O to väčší význam majú preventívne kampane, ktoré sú najúčinnejšou formou, ako bojovať proti masovým podvodom.
Ak ťa však oslovia tunajší „dlhoprstí banditi“, mal by si sa s dôverou obrátiť na najbližší policajný útvar so všetkými dôkazmi. Keď je oklamaných viacero, takzvané hromadné trestné oznámenie môže byť nápomocné.
Polícia v rámci kampane žiada verejnosť, aby pokračovala v posielaní snímok obrazoviek komunikácií s podvodníkmi sociálnym účtom polície, ako to robí aj dnes. Oni ich budú zverejňovať na svojich sociálnych sieťach ako formu prevencie a včasného varovania.