Náš svetadiel je v ohrození. Ako informujú TV Noviny, v priebehu posledných rokov sa Európou šíri nebezpečný vírus a počet prípadov nakazených rastie. Bavíme sa konkrétne o strašidelnej horúčke dengue, tú prenáša najmä komár z juhovýchodnej Ázie. Medzi ohrozenými krajinami je, pochopiteľne, aj Slovensko.
Európske stredisko pre prevenciu a kontrolu ochorení (ECDC) upozornilo, že za nárast prípadov môžu aj klimatické zmeny, ktoré predstavujú lepšie podmienky pre invazívne komáre. Vďaka prívetivým podmienkam sa ľahšie a rýchlejšie dostávajú do oblastí, v ktorých doposiaľ neboli, a šíria rôzne nebezpečné ochorenia.
Zatiaľ čo medzi rokmi 2010 až 2021 bolo v rámci Európy nahlásených 73 zistených prípadov horúčky dengue, v priebehu posledných dvoch rokov sa však tento počet zdvojnásobil. Do roku 2023 bolo nahlásených až 130 prípadov.
Ide o veľmi nepríjemné ochorenie
Horúčka dengue, ktorá je taktiež známa aj pod názvom „horúčka lámajúcich kostí”, je vírusové ochorenie, ktoré sa prejavuje veľmi rýchlym zvýšením teploty, pričom ďalšími príznakmi sú bolesť hlavy, ale aj slabosť či bolesť svalov a kĺbov. Nechýba ani nevoľnosť či zvracenie. Zvyčajne toto ochorenie pretrváva do desať dní, avšak zotavenie po chorobe môže trvať aj týždne.
Toto vírusové ochorenie nemá žiadnu konkrétnu liečbu, dá sa s ním bojovať len dostatočným pitím tekutín. Na internete sa objavujú aj rady, ktoré hovoria o užívaní paracetamolu proti bolesti či zníženia horúčky, avšak tu si treba dávať pozor, pretože môže spôsobiť viac škody ako osohu. Ako podotkol náš čitateľ Ján, ktorý si horúčkou dengue prešiel, doktori mu neodporúčali paracetamol používať, pretože by mohol spôsobiť vnútorné krvácanie.
Samotná Svetová zdravotnícka organizácia sama poukazuje, že ľudia by nemali svojvoľne používať protizápalové lieky, pretože je tu riziko spojené s krvácaním. V každom prípade je potrebné byť pod dohľadom lekárov.
Tento nebezpečný vírus prenášajú agresívne tigrie komáre, ktoré štípu aj počas dňa. V súčasnosti sa v Európe vyskytli už v 13 rôznych krajinách, a to napríklad aj v obľúbených dovolenkových destináciách, ako sú Grécko, Španielsko či Taliansko.