Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 23.3.2023
sk
Adrián
cz
Ivona
, Yvona
Zdroj: ©Shutterstock

Napudrovaný smrad Versailles. Takéto príšerné boli hygienické návyky pozlátenej šľachty

Opisovali ho ako žumpu mŕtvych mačiek, moču, výkalov, parfumu a komárov.

V stredovekom meste s 10 000 obyvateľmi ľudia ročne vyprodukovali 900 000 litrov exkrementov a takmer tri milióny litrov moču. K tomu pridaj kvantá hnoja a brodíš sa páchnucou zmesou blata, výkalov, zhnitých rýb, odpadkov, vnútorností a zvieracieho trusu. Samozrejmosťou bolo vyhadzovanie fekálií na ulicu alebo páliť priamo z okna.

Dalo by sa predpokladať, že problémy s výkalmi a osobnou hygienou sa šľachty netýkali. Mali sluhov a majetky pre život na úrovni. Iba ak by nie. Aj na konci stredoveku, počas renesancie a osvietenstva, dbali urodzení na hygienu a sanitu prostredia menej ako chudobný roľník.

Vládli z pohodlia vlastného smradu

O Márii Antoinette sa hovorí, že sa kúpala raz za mesiac, čo bolo v tej dobe až nezdravo často. Zodpovednejší bol Ľudovít XIV., ktorý sa kúpal trikrát v živote. Španielska kráľovná Izabela to absolvovala len pri narodení a v deň svadby. Jakub VI. sa údajne nekúpal nikdy. Miestnosti, v ktorých trávil väčšinu času, boli jeho prítomnosťou zamorené všami.

Čo sa týka zmieneného Kráľa Slnko, ten okrem diskutabilnej hygieny mal i mizerný chrup. V mladosti si dal vytrhať všetky zuby, aby sa vyhol neskorším dentálnym patáliám. Horšia bola fistula medzi horným podnebím a nosohltanom. Polovica z toho, čo zjedol a vypil, mu vytiekla nosom.

Nebol fanúšikom vidličky a pre absenciu chrupu jedlo priamo hltal. V ústach mu zostávali neprehltnuté kusy, ktoré sa rozkladali. Kráľ okolo seba, nehovoriac o intímnostiach a bozkoch, šíril extrémny zápach, ktorý vzbudzoval aj v dobe, ktorá si nepotrpela na čistotu, mimoriadnu pozornosť. Právom sa mu ušlo označenie najsmradľavejšieho panovníka.

Versailles, šľachta, hygienické návyky, história, Kráľ Slnko
Profimedia

Najslávnejšie vlády sa odohrali na pozadí výdatného smradu v preplnených priestoroch, všivavých posteliach a oblečení. Zatiaľ čo maľby okázalých dvoranov zobrazujú vo vyšívaných róbach, divákom chýba hlavný feeling ich noblesy. Odor stoviek nikdy nepratých, zatuchnutých šiat v nevetranej miestnosti, v ktorej pravdepodobne niekto práve močí.

Odporúčame prečítať:

20 banalít z bežného života, ktoré nás dokážu rozzúriť do nepríčetnosti (2. časť)

Zavšivené parochne sa ľahšie čistili

Nedostatok hygienických návykov aristokratov viedol k zavšiveniu. Skombinuj to so stratou vlasov v dôsledku syfilisu a nie div, že vyťahovali parochne. Napudrované frizúry neboli výdobytkom módy, ale naliehavosťou zakryť skutočnosť, že si radšej oholili hlavu.

Tento článok je dostupný členom EMEFKA PREMIUM


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Monika Suchá
Píšem prstami, myslím hlučným vnútorným hlasom. Atakujem zaujímavými témami, ktoré musia prilákať najskôr mňa, kým ich vyzradím druhým. Konvenčne do nich badurkujem ironický a sarkastický tone of voice.Vo voľnom čase neznášam decká, obľubujem pondelky, bad days sú nedeľky. Rada si umývam zuby a šparchám sa vatovými tyčinkami v uškách. Také uspokojujúce.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje