Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 22.11.2024
sk
Cecília
cz
Cecílie
Zdroj: ©Shutterstock

Náramkové hodinky či AUX konektor. „Moderné“ vymoženosti, ktoré sú staršie, ako si si myslel

Vieš o tom, že náramkové hodinky používala už kráľovná Alžbeta I.?

Niektoré moderné vymoženosti vôbec nie sú také moderné, ako si myslíš. V skutočnosti v rôznych podobách existujú už celé stáročia, niekedy dokonca tisícročia, len si o tom nevedel. Dnes sme si pre teba pripravili ukážku siedmich takýchto vecí. Ktorá z nich ťa šokovala najviac?

1. AUX konektor

AUX konektor radíme do skupiny elektrických konektorov, ktoré sa zvyčajne využívajú na prenos analógových audio signálov, a v aute ho má hádam každý. Existuje vo viacerých veľkostných prevedeniach. Vznik toho pôvodného (6,35 milimetra) sa datuje už do roku 1877. Vtedy na 109 Court Street v Bostone vyrástla prvá telefónna ústredňa vôbec, ktorá takúto pomôcku potrebovala ako soľ.

Telefónna ústredňa, ktorá sprostredkovala prvú komerčnú telefonickú výmenu, dnes už neexistuje. AUX konektor však áno. Za roky svojho pôsobenia na trhu s elektronikou prešiel mnohými drobnými úpravami, avšak základ je aj po viac ako storočí takmer rovnaký.

Wikimedia Commons (

2. Náramkové hodinky

Koncept náramkových hodiniek nie je žiadna moderná záležitosť, poznali ich už v 16. storočí. V roku 1571 ich do daru dostala vtedajšia britská kráľovná Alžbeta I. a od koho iného, ako od svojho obľúbeného ctiteľa Roberta Dudleyho. Tým, pravdepodobne, udala trend a takéto hodinky ešte ďalšie štyri desaťročia nosili výhradne ženy.

Všetko sa zmenilo začiatkom 19. storočia, keď výhody náramkových hodiniek odhalili vojenské sily. Zistili, že vďaka nim možno šikovne načasovať plánované útoky a následne ich synchrónne vykonať – všetko bez toho, aby zbytočnými signálmi upútali pozornosť protivníka a odhalili sa. Dnes, ako vieme, na pohlaví nezáleží a tento módny doplnok nosia muži aj ženy.

Shutterstock

Odporúčame prečítať:

Na TV JOJ mieri exkluzívna miniséria Vojna policajtov. Uvidíš aj zábery, ktoré si v kine nevidel

3. Bolonská univerzita

Talianske mesto Bologna, hlavné mesto regiónu Emilia-Romagna, je sídlom nielen biskupa, ale aj pravdepodobne najstaršej univerzity na svete. Jej vznik sa odhaduje zhruba na rok 1088 a za takmer tisíc rokov nebola jediný raz mimo prevádzky. Odchovala viac ako 87-tisíc študentov, medzi nimi aj troch pápežov a mnohých talianskych politikov.

V tesnom závese je Oxfordská univerzita, jedna z najprestížnejších univerzít sveta. Svojej povesti nie je nič dlžná a na konte má okrem 28 britských predsedov vlády a 50 výhercov Nobelovej ceny aj sira Stephena Hawkinga, čo je poctou samé osebe. Presný rok jej otvorenia však nie je známy, uvažuje sa však o rozmedzí rokov 1096-1167.

Shutterstock

4. Elektrické auto

Celým menom Gustave Pierre Trouvé bol svojho času jedným z najuznávanejších vynálezcov a elektroinžinierov. Dnes jeho meno pozná len málokto. Vynašiel predchodcu LED žiarovky, endoskop, elektrickú žiletku či modernú vŕtačku pre lekárov stomatológie, vylepšil telefón… a aj tak sa mu akosi podarilo upadnúť do zabudnutia.

To sa teraz zmení. Keď už nič iné, pamätať si ho budeš aspoň ako muža, ktorý viac ako 130 rokov dozadu vyrobil prvé elektrické auto. Testoval ho v uliciach Paríža v apríli roku 1881 a ujalo sa. Do začiatku dvadsiatych rokov 19. storočia bolo schopné konkurovať autám na bežný pohon, potom sa však veci zmenili.

Wikimedia Commons

Zlepšila sa kvalita ciest, ľudia teda začali cestovať viac a ďalej. Tak ďaleko, že by sa im elektrické auto vybilo. Okrem toho, svet narazil na niekoľko slušných zásobární ropy, a teda aj paliva bolo dosť. Nikto nemal dôvod zaoberať sa elektrickým autom, nebol oň žiaden záujem a sám Trouvé si myslel, že zlyhal. Keby len vedel…

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.