Sobota 28.5.2022
sk
Viliam
cz
Vilém, Viliam

Sociálne siete sú dnes už každodennou súčasťou našich životov, a často si to ani neuvedomujeme. Je pritom zaujímavé, že napríklad taký Facebook vznikol relatívne nedávno (v roku 2004). Odvtedy ho však nasledovalo mnoho ďalších platforiem, ako Instagram, Reddit, Twitter a mnohé ďalšie. V priebehu rokov sa menil aj obsah sociálnych sietí.

Pokiaľ si pamätáš na začiatky Facebooku, tak vtedy sme sa na ňom väčšinou stretávali s humoristickými stránkami a neškodnými obrázkami. Dnes je situácia úplne iná. Pravdaže, humoristické stránky ostali, ale na sile získali aj dezinformácie, konšpirácie a otvorené prejavy nenávisti.

Zároveň sme sa stali svedkami vznikajúcej závislosti od sociálnych sietí, lajkov a popularity, najmä u mladej generácie. Tento fenomén preto zaujíma aj psychológov, psychiatrov či sociológov. Je určite nespochybniteľným faktom, že sociálne siete priniesli a prinášajú aj veľa dobrého.

Shutterstock

Vďaka nim vznikli prakticky nové pracovné odvetvia, výrazne uľahčujú prácu z domu (čo je obzvlášť v časoch pandémie dôležité) a človek sa vďaka nim môže spojiť s blízkymi, nech už sú kdekoľvek na svete. Známy výrok „oheň je dobrý sluha, ale zlý pán“, ale môžeme bez problémov aplikovať aj na sociálne siete. Ak sa totiž ich využívanie vymkne spod kontroly, môže spôsobiť veľké problémy.

Negatívny vplyv na mladých ľudí

Odborníci vypracovali viacero štúdií, ktoré tvrdia, že trávenie času online na Facebooku či Instagrame negatívne vplýva najmä na deti a tínedžerov. Podľa vedcov zo Sheffieldskej univerzity každá hodina presedená pred Facebookom či na inej sociálnej sieti znižuje pocit šťastia a spokojnosti až o 14 %.

Vedci podotýkajú, že mladí sa stávajú závislými a chcú mať za každú cenu najväčšie množstvo followerov. Môžu byť tiež psychicky závislí od lajkov, a keď ich nedostanú, prepadajú ich úzkostné stavy. Zo štúdie vyplýva, že vo väčšej miere sú na sociálnych sieťach ohrozené dievčatá, pretože je na ne vyvíjaný veľký tlak kvôli ich vzhľadu.

Shutterstock

Podľa vedcov z University of Chicago Booth School of Business sociálne siete návykovejšie než cigarety či alkohol. Ľudia kvôli nim navyše odkladajú rôzne iné činnosti, napríklad spánok či pohlavný styk. Nutkavá túžba skontrolovať svoj profil alebo novinky na sociálnej sieti je skrátka často silnejšia. U týchto ľudí sa tak môžu objaviť či výrazne prehĺbiť úzkosť, depresívne stavy, ako aj konflikty v partnerskom vzťahu a v rodine.

Nárast agresivity

Ďalším fenoménom, ktorý sa so sociálnymi sieťami spája, je nárast agresivity a hnevu. Na Facebooku môžeme „diskutovať“ o akejkoľvek téme, vrátane politiky, vedy či mnohých citlivých spoločenských otázok. Úvodzovky sú na mieste, keďže vo väčšine prípadov reálne nediskutujeme, ale skôr na seba len agresívne štekáme a urážame sa. Nahnevanými reakciami komentujeme aj rôzne neutrálne ladené články o politikoch či známych osobnostiach. Na sociálnych sieťach tak každú chvíľu natrafíme na šikanu, ponižovanie a nadávky.

Shutterstock

Spoločnosť Gallup urobila prieskum, v ktorom na základe vzorky 151-tisíc respondentov prišla na to, že miera hnevu sa v populácii zvyšuje. Môžu za to ale priamo sociálne siete? Na to odborníci nemajú jasnú odpoveď. Psychoterapeut Aaron Balick ale zdôraznil, že internet prispieva k šíreniu hnevu významným podielom. Podľa neho ho pomáha šíriť rýchlejšie a aj oveľa jednoduchšie. Nejde ale len o agresívne písanie na Facebooku, tieto tendencie môžu vyústiť do otvorených útokov a násilia.

Agresivita prerastá aj do útokov

Za zmienku stojí napríklad vyvrátená konšpiračná teória Pizzagate, ktorej zástancovia tvrdili, že členovia americkej Demokratickej strany sú členmi akéhosi pedofilného klanu, ktorý unáša deti na prostitúciu. Táto teória sa tešila popularite hlavne v extrémne pravicových a neo-nacistických kruhoch.

Výsledkom bolo niekoľko útokov na zamestnancov pizzerie Comet Ping Pong, v ktorej sa mali členovia pedofilnej organizácie schádzať. Koncom roku 2016 do objektu vtrhol 28-ročný Edgar Maddison Welch ozbrojený puškou AR-15 a zo zbrane trikrát vystrelil. Našťastie nebol nikto zranený. Welch neskôr vyhlásil, že veril konšpirácii Pizzagate a chcel oslobodiť unesené deti, ktoré sa v pizzerii mali skrývať.

Shutterstock

Hnev je potrebný, ale nesmie nás ovládnuť

„Agresivita má veľký dopad na vzťahy, pracovný výkon, duševné zdravie a zdravie vo všeobecnosti,“ upresnila psychologička Nadja Heym. Podľa nej sa hnevu nedá úplne vyhnúť, napokon, ide o potrebnú emóciu, ktorá je dôležitá. Nesmie nás ale ovládnuť a stať sa náplňou našich každodenných životov. Ľuďom na sociálnych sieťach v tomto ohľade zrejme poskytuje istý komfort aj ilúzia anonymity. Majú tak pocit, že môžu napísať úplne čokoľvek bez toho, aby im za to hrozil nejaký postih.

Navyše, v tomto prípade hrozí aj „efekt snehovej gule“. Rozzúrený dav so sebou dokáže strhnúť ďalších a ďalších ľudí. Algoritmy sociálnych sietí navyše často danému používateľovi ukazujú príspevky, ktoré konvenujú jeho názorom. To ale vedie len k potvrdzovaniu týchto názorov. „Pokiaľ máte na určitú vec názor, sociálna sieť vám ponúkne len správy a príspevky, ktoré vás v ňom utvrdia. A to vedie k ďalšej radikalizácii a uzatváraniu sa do sociálnej bubliny,“ povedal Balick. „A vaše správanie to nakoniec môže ovplyvniť aj v reálnom svete.“

Shutterstock

Venuj pozornosť filmu The Social Dilemma

Pokiaľ ťa problematika sociálnych sietí a ich vplyvu na našu psychiku a životy zaujíma, určite si na Netflixe pusti pozoruhodný dokumentárny film The Social Dilemma. Ten sa dotýka mnohých tém, ktoré sme načrtli vyššie, a veľmi efektne poukazuje na to, ako nás sociálne siete úplne pohltili.

Zároveň tiež naznačuje, čo sa môže stať, ak sa hnev, konšpirácie a dezinformácie budú stále stupňovať. Rozhodne veľmi inšpiratívna snímka, hoci po nej možno budeš mať chuť navždy zmazať svoj facebookový profil…


Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť