Narkocaching – v našich končinách sa rozširuje nový spôsob distribúcie drog

Metóda pochádza od vynaliezavých dílerov z bývalého ZSSR.

Zdroj: profimedia

Zločinci vo svojej snahe obchádzať zákon patria medzi tých najvynaliezavejších ľudí. Nové technológie menia aj trh s drogami a do strednej Európy sa dostáva systém distribúcie drog, pochádzajúci z krajín bývalého Sovietskeho zväzu.

V Rusku aj na Ukrajine sa väčšina drog dostane k užívateľovi nasledovne – prostredníctvom darknetu alebo messengerových appiek sa zákazník spojí s dílerom a za tovar zaplatí kryptomenami.

Obe strany sa vyhnú osobnému kontaktu tak, že díleri balíčky ukryjú v skrýšach, ktorým sa v Rusku hovorí zakladky, píše iDNES. Hľadanie balíka pripomína hru geocaching, a preto sa preň uchytil názov narkocaching.

Zakladka by sa mala ukladať tak, aby ju nebolo priamo vidieť, ale aby sa zároveň dala ľahko nájsť podľa iných indícií. Napríklad sa zakope vedľa poklopu kanalizácie, dopravnej značky alebo stromu. Aj keď díleri zväčša ponúknu detailný popis skrýše (alebo dokonca pošlú fotku), nie vždy sa balík dostane k želanému adresátovi. Občas ho objaví náhodný okoloidúci alebo ho kupujúci aj napriek veľkej snahe nenájde.

Balíčky zvyknú obsahovať magnet, ktorý môže mať dve funkcie – kupujúcemu uľahčuje jeho hľadanie pomocou akéhokoľvek kovového predmetu a zároveň slúži na prípadné prichytenie balíčka o kovové povrchy.

Tento biznis dokonca vytvoril aj „pracovnú pozíciu“ takzvaného zakladčika. Zakladčikom sú najčastejšie maloleté deti, ktorým díler zaplatí za transport a umiestnenie balíčka. Decká sú pre dílerov dobrou voľbou z toho dôvodu, že ochotne robia aj za malý peniaz a zároveň sú oveľa nenápadnejšie, keď pobehujú kade-tade a hrabú sa v zemi.

V snehu to vôbec nie je jednoduché a v tomto prípade odchádza chalan bez svojho balíčka.

Narkomani majú dosť trpezlivosti obrátiť každú jednu vetvičku. Niekde to tam predsa musí byť!

Pokiaľ nie sú inštrukcie dostatočne jasné, celkom ľahko sa stane, že zákazník sa pri hľadaní tovaru premení na krtka a rozkope celú ulicu. Video z ukrajinského Kyjeva.

Vo východnej Európe nie je naozaj problém vidieť za bieleho dňa pochybných týpkov, ktorí sa prehrabávajú v zemi a hľadajú svoju zakladku. Žiaľ, narkocaching sa dostáva aj do našej bezprostrednej blízkosti – český web iDNES informuje, že tento trend sa rozširuje aj v Česku.

Národní protidrogová centrála počas úspešnej akcie rozbila drogovú sieť a zatkla šiestich ľudí. Medzi nimi bol aj človek, ktorý na Darknete vystupoval pod menami Bushplanet a DonkeyKong. Chlapík bol skutočná kapacita – poštou posielal drogové zásielky do rôznych kútov sveta a nechal si platiť kryptomenami. Pre distribúciu tovaru v Česku používal systém skrýš.

Zdroj: idnes.cz

Reagujte!
Grr Grr
3
Grr
Fuuj Fuuj
2
Fuuj
Fňuk Fňuk
2
Fňuk
Jeej Jeej
1
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
4
Haha
Woow Woow
8
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Umelec vkladá Disney postavičky do klasických aj moderných malieb

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME