Štvrtok 6.10.2022
sk
Natália
cz
Hanuš

Zločinci vo svojej snahe obchádzať zákon patria medzi tých najvynaliezavejších ľudí. Nové technológie menia aj trh s drogami a do strednej Európy sa dostáva systém distribúcie drog, pochádzajúci z krajín bývalého Sovietskeho zväzu.

V Rusku aj na Ukrajine sa väčšina drog dostane k užívateľovi nasledovne – prostredníctvom darknetu alebo messengerových appiek sa zákazník spojí s dílerom a za tovar zaplatí kryptomenami.

Obe strany sa vyhnú osobnému kontaktu tak, že díleri balíčky ukryjú v skrýšach, ktorým sa v Rusku hovorí zakladky, píše iDNES. Hľadanie balíka pripomína hru geocaching, a preto sa preň uchytil názov narkocaching.

Zakladka by sa mala ukladať tak, aby ju nebolo priamo vidieť, ale aby sa zároveň dala ľahko nájsť podľa iných indícií. Napríklad sa zakope vedľa poklopu kanalizácie, dopravnej značky alebo stromu. Aj keď díleri zväčša ponúknu detailný popis skrýše (alebo dokonca pošlú fotku), nie vždy sa balík dostane k želanému adresátovi. Občas ho objaví náhodný okoloidúci alebo ho kupujúci aj napriek veľkej snahe nenájde.

Balíčky zvyknú obsahovať magnet, ktorý môže mať dve funkcie – kupujúcemu uľahčuje jeho hľadanie pomocou akéhokoľvek kovového predmetu a zároveň slúži na prípadné prichytenie balíčka o kovové povrchy.

Tento biznis dokonca vytvoril aj „pracovnú pozíciu“ takzvaného zakladčika. Zakladčikom sú najčastejšie maloleté deti, ktorým díler zaplatí za transport a umiestnenie balíčka. Decká sú pre dílerov dobrou voľbou z toho dôvodu, že ochotne robia aj za malý peniaz a zároveň sú oveľa nenápadnejšie, keď pobehujú kade-tade a hrabú sa v zemi.

V snehu to vôbec nie je jednoduché a v tomto prípade odchádza chalan bez svojho balíčka.

Narkomani majú dosť trpezlivosti obrátiť každú jednu vetvičku. Niekde to tam predsa musí byť!

Pokiaľ nie sú inštrukcie dostatočne jasné, celkom ľahko sa stane, že zákazník sa pri hľadaní tovaru premení na krtka a rozkope celú ulicu. Video z ukrajinského Kyjeva.

Vo východnej Európe nie je naozaj problém vidieť za bieleho dňa pochybných týpkov, ktorí sa prehrabávajú v zemi a hľadajú svoju zakladku. Žiaľ, narkocaching sa dostáva aj do našej bezprostrednej blízkosti – český web iDNES informuje, že tento trend sa rozširuje aj v Česku.

Národní protidrogová centrála počas úspešnej akcie rozbila drogovú sieť a zatkla šiestich ľudí. Medzi nimi bol aj človek, ktorý na Darknete vystupoval pod menami Bushplanet a DonkeyKong. Chlapík bol skutočná kapacita – poštou posielal drogové zásielky do rôznych kútov sveta a nechal si platiť kryptomenami. Pre distribúciu tovaru v Česku používal systém skrýš.

Zdroj: idnes.cz


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť