Na otázku, či existuje mimozemský život, sa snažia vedci nájsť odpoveď už dlho. Hypoteticky je podľa nich málo pravdepodobné, že by Zem bola jediná planéta s inteligentným životom. Podľa ich výpočtov by takýchto planét mali byť stovky, ak nie viac.
Potom je tu ale, pravdaže, otázka, prečo sme doteraz nenašli žiadne náznaky života vo vesmíre. Ako píše portál LADbible, odborníci z NASA chcú túto otázku rozlúsknuť jednoducho. A zdá sa, že sa inšpirovali klasickým porekadlom: „Keď nepríde Mohamed k hore, musí hora k Mohamedovi.“
Inak povedané, pokiaľ my nemôžeme (v dôsledku obmedzených technických možností) prísť za mimozemšťanmi, tak ich prinútime prísť k nám! Ako? Proste tak, že do vesmíru vyšleme správu, v ktorej bude uvedená presná poloha Zeme.
Správu s názvom Beacon in the Galaxy plánujú vedci nasmerovať do tej časti Mliečnej cesty, ktorá je podľa nich najpravdepodobnejším kandidátom na vznik života. Mnohí iní vedci ale upozorňujú, že posielanie podobných správ by pre nás nemuselo dopadnúť dobre. Anders Sandberg z oxfordského výskumného centra Future of Humanity Institute uviedol, že takýto krok je rizikový.
Ohrozenie ľudstva
Jedným dychom však dodal, že podľa neho je možnosť, že sa podarí nadviazať kontakt s mimozemskou civilizáciou, malá. Nie je však nulová. „Dôsledky kontaktu majú taký veľký dopad, že ich musíme brať veľmi vážne,“ povedal. Podľa neho ide o nesmierne „závažný výskum“, preto ho hnevá, keď ľudia k hľadaniu mimozemského života pristupujú ľahkovážne.
„Mnohí ľudia proste odmietajú brať všetko, čo sa týka tohto výskumu, vážne. A to je hanba, pretože ide o dôležité veci.“ Ľudstvo by sa nemalo pokúšať kontaktovať mimozemšťanov ani podľa Sandbergovho kolegu Tobyho Orda. Znamenalo by to existenciálny risk pre ľudstvo. Nemáme totiž žiadne informácie o tom, koľko civilizácií je mierumilovných a koľko nepriateľských.
Mimozemšťania by nás podľa neho mohli pokojne vyhladiť. Podobné obavy vzniesli už v minulosti fyzici ako Stephen Hawking či Michio Kaku. Ten je síce optimistom v tom, že mimozemský život skôr či neskôr objavíme, ale rozhodne by sme nemali prezradiť polohu Zeme.
„Myslím si, že je to strašný nápad,“ povedal vedec. „Všetci vieme, čo sa stalo Montezumovi, keď v Mexiku pred niekoľkými storočiami stretol Cortésa.“ Keď kolonizátori dorazili do Mexika alebo do Ameriky, pre pôvodných obyvateľov sa to skončilo katastrofou a ich takmer úplným vyvraždením.