Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 18.6.2024
sk
Vratislav
cz
Milan, Milana

NASA rieši asteroid so silou 22 atómových bômb, ktorý má zasiahnuť Zem

Po siedmich rokoch konečne dorazili exkluzívne vzorky z blížiaceho sa telesa.


Pred siedmimi rokmi NASA vypustila kozmickú loď OSIRIS-REx smerom k veľkému šutru s očakávaním, že zhromaždí údaje, ktoré by mohli pomôcť pri odvrátení katastrofy. Výsledky dlhoročnej snahy v nedeľu pristáli.

Vedci sa tak blížia ku koncu úsilia zabrániť zrážke asteroidu so Zemou za 159 rokov. Podľa odhadov by vesmírne teleso Bennu mohlo zasiahnuť Zem 24. septembra 2182. Šanca tejto kataklizmatickej udalosti je 1 ku 2 700, no risk spoliehať sa na šťastie nie je dobrou voľbou.

Hlavný protagonista potenciálnej svetelnej party bol identifikovaný v roku 1999 a približuje sa k nám každých šesť rokov. Jeho veľkosť je vyše pol kilometra a má silu 22 atómových bômb. Počas operácie odberu jeho vzoriek (Touch and Go) OSIRIS-REx v roku 2020 získal materiál z miesta nazývaného Nightingale.

„Teraz sme v poslednej etape tejto sedemročnej cesty, ktorá sa podobá posledným kilometrom maratónu so spleťou emócií, ako je hrdosť a radosť spolu s odhodlaním úspešne dokončiť preteky.“

Asteroid Bennu s veľkosťou 565 m × 535 m × 508 m sa blíži k Zemi

NASA rieši asteroid so silou 22 atómových bômb, ktorý má zasiahnuť Zem
Wikipedia

Kľúčové vzorky

Ako informuje NASA, historicky najvýznamnejšie vzorky misie pristáli v nedeľu predpoludním. Keď OSIRIS-REx dosiahol vzdialenosť 100 000 km od Zeme, vypustil kapsulu, ktorá bezpečne pristála v testovacej a výcvikovej oblasti v Utahu.

Tieto vzorky môžu nielen zachrániť svet pred katastrofickou zrážkou, ale tiež odhaliť informácie o pôvode života na Zemi. OSIRIS-REx pre ich získanie zdolal 6,2 miliardy kilometrov.

Vedci budú analyzovať horniny a pôdu počas nasledujúcich dvoch rokov. 250-gramová vzorka bude tiež rozdelená a odoslaná do laboratórií po celom svete. 70 % sa nedotknú a uchovajú pre ďalšie generácie, ktoré budú mať pokročilejšie technológie.

Mohlo by ťa zaujímať:

Naši čitatelia si mohli vyskúšať mesačné PREMIUM členstvo ZADARMO. Získali tak prístup k exkluzívnym článkom

Spolu so skoršou vzorkou z asteroidu Ryugu z japonskej misie by mohli odhaliť kľúčové informácie o našej slnečnej sústave. Vedci sa domnievajú, že uhlíkaté asteroidy ako Bennu narazili na Zem počas formovania planéty a priniesli prvky ako voda. OSIRIS-REx pokračuje v prehliadke vesmíru. Teraz sa vydal k asteroidu Apophis.

Kapsula so vzorkami z OSIRIS-REx

NASA rieši asteroid so silou 22 atómových bômb, ktorý má zasiahnuť Zem
Profimedia

Lepšie pochopenie zloženia blízkozemských asteroidov a obežných dráh je kľúčom k predpovedaniu toho, ktoré asteroidy sa môžu priblížiť k Zemi a kedy, čo je nevyhnutné pre vývoj metód odklonu dráh na základe ich zloženia. Napokon, aj vŕtači z Armagedonu doplatili na absenciu poznania zloženia útočiacej beštie. Otázkou však je, či návšteva asteroidu nie je práve to, čo táto planéta potrebuje.

Medailónik o Bennu

Tento asteroid je jeden z najstarších reliktov našej slnečnej sústavy. Existuje už viac ako 4,5 miliardy rokov, teda rovnako ako naša planéta.

Najprv ho nazývali štandardným vesmírnym označeným 1999 RQ36, ale v roku 2013 v rámce súťaže „Pomenuj asteroid“ vyhral chlapec z tretej triedy, ktorý mu dal súčasné meno po staroegyptskom mytologickom vtákovi, ktorý bol spájaný so Slnkom, stvorením a znovuzrodením.


Tagy:

Monika Suchá
Píšem prstami, myslím hlučným vnútorným hlasom. Atakujem zaujímavými témami, ktoré musia prilákať najskôr mňa, kým ich vyzradím druhým. Konvenčne do nich badurkujem ironický a sarkastický tone of voice.Vo voľnom čase neznášam decká, obľubujem pondelky, bad days sú nedeľky. Rada si umývam zuby a šparchám sa vatovými tyčinkami v uškách. Také uspokojujúce.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.