Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 29.1.2023
sk
Gašpar
cz
Zdislava
, Zdeslava

Našetriť na nehnuteľnosť by priemernému Slovákovi trvalo asi 12 rokov odkladania celého platu

Najrýchlejšie by sa k bývaniu dostali Nitrania, ktorým by stačilo odkladať svoj plat sedem rokov.


Aby si človek s priemerným platom v Bratislavskom kraji mohol dovoliť kúpu 3-izbového bytu s výmerou približne 70 m2, musel by si celú svoju čistú mzdu odkladať bokom 12 rokov, čo platí aj pre celkový slovenský priemer.

Bratislavčania sú v tomto pomyselnom rebríčku na prvom mieste a takéto sporenie na byt by im trvalo najdlhšie. Hneď v závese za Bratislavským krajom sú Prešovčania, kde sú priemerné nominálne mesačné mzdy najnižšie spomedzi krajov. Odkladať celú svoju mzdu by museli o mesiac kratšie ako v Bratislave. Najrýchlejšie by sa k bývaniu takýmto spôsobom dostali v súčasnosti Nitrania, ktorým by stačilo odkladať svoj plat sedem rokov. Obyvateľom Trenčína a Trnavy by to trvalo o rok viac, v Banskej Bystrici by na svoj byt jej obyvatelia pracovali 9 rokov, v Žiline zas necelých 10. Vyplýva to z prepočtov spoločnosti 365.invest.

V porovnaní s priemerným príjmom sú ceny bytov privysoké. Väčšina obyvateľov túžiacich po vlastnom bývaní je preto odkázaná siahnuť po úveroch. Dopyt po nich ešte stále nezhasína, no predpokladá sa jeho postupné zníženie spôsobené čoraz väčším rastom sadzieb na hypotekárnom trhu. Rastie totiž tlak eurozóny na ECB, aby vzhľadom na prudko rastúcu infláciu pristúpila k zvýšeniu sadzby a pribrzdila tak inflačné tlaky. Očakáva sa však, že k zvyšovaniu sadzieb bude pristupovať pomaly a postupne, aby európska ekonomika šokom z vysokých sadzieb neupadla do recesie.

Do realít sa pritom podľa spoločnosti 365.invest stále oplatí investovať, a to predovšetkým prostredníctvom špecializovaných podielových fondov. Vďaka rôznorodosti ich obsahu a dlhodobej stabilite výnosu predstavujú populárnu súčasť investičnej stratégie, ktorá investora zbavuje starostí spojených s kupovanou nehnuteľnosťou. „Diverzifikácia rizika sa môže vyplatiť práve v období utlmenia trhu,“ hovorí člen predstavenstva 365.invest zodpovedný za realitné fondy Juraj Bielik.

Realitné fondy získavajú na popularite. Ich podiel na investičných podielových fondoch je druhý najväčší a predstavuje takmer 22 %. Podľa údajov Národnej banky Slovenska boli aktíva realitných fondov na Slovensku ku koncu vlaňajška v sume 2,07 mld. eur. Medziročne je to nárast o 18,5 %. Od vypuknutia pandémie, teda od 31. decembra 2019, sa objem aktív realitných fondov zvýšil o 32,5 %.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť