Tvárový analytik Shafee Hassan má teóriu, v ktorej tvrdí, že ľudia sú s každou ďalšou generáciou menej atraktívni. Podnetom k tomuto tvrdeniu sa mu stala otázka, prečo bolo kedysi v ročenkách toľko atraktívnych tvárí. Informoval o tom web Mail Online.
Našu tvár podľa Hassana ovplyvňujú moderné stravovacie návyky, znečistené ovzdušie a voda, spánkový režim, ale aj orofaciálne návyky. Takisto tínedžeri kedysi výzorovo pôsobili staršie. Podľa analytika existuje viacero teórií, ktoré vysvetľujú spomenutú zmenu.
Hypotéza funkčného matrixu
Najviac sa hovorí o hypotéze funkčného matrixu. Vývin tváre je vraj závislý od toho, do akej miery ju zaťažujeme, čo platí najmä pre čeľusť a sánku. Tie majú nemalý vplyv na to, či niekoho vnímame ako atraktívneho alebo nie.
Tvár a jej výzor môžu ovplyvniť dokonca aj choroby. Ak dieťa v detstve prekoná infekciu prínosových dutín, jeho čeľusť sa bude vyvíjať inak, ako by sa vyvíjala v prípade dieťaťa, ktoré toto ochorenie neprekonalo. Kvôli chorobe totiž dieťa viac dýchalo ústami, následkom čoho sa kosti vyvinuli nesprávne.
Deformáciou trpí až 70 % populácie
Hassan uvádza, že podobnou deformáciou trpí až 70 % populácie západného sveta. Ide najmä o nerovné zuby. Podľa webu Dental Press Journal of Orthodontics má až 22 % celosvetovej populácie predkus. Hassan tvrdí, že ľudia sú práve následkom spomenutých vecí menej atraktívni.