Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 18.1.2025
sk
Bohdana
cz
Vladislav, Vladislava
V spolupráci s Dôvera

Zabehnuté vianočné pochúťky ťa už nezaskočia: Nauč sa Heimlichov manéver, ktorým dokážeš zachrániť svojich blízkych

Naučíme ťa, ako postupovať, keď sa niekto v tvojom okolí začne dusiť jedlom.  


Zabehnutý kúsok medovníka alebo kosti z vianočnej ryby na prvý pohľad vyzerá ako neškodný problém. Párkrát zakašleš, jedlo sa dostane von z tvojich dýchacích ciest a môžeš si ďalej užívať pekné vianočné chvíle s tvojimi blízkymi. Toto je ten najlepší scenár. Veľakrát sa však stáva, že zabehnutý kúsok jedla nedokážeš vykašľať a následne sa začneš dusiť.  

Práve vo vianočnom období majú záchranári veľa výjazdov k ľuďom, ktorým zabehlo jedlo a dostali sa do život ohrozujúcej situácie. Ale pokiaľ vieš, ako správne postupovať, tvojim blízkym dokážeš pomôcť aj sám, ešte pred tým, ako bude neskoro a neostane ti nič iné, než volať záchranku.

V spolupráci so zdravotnou poisťovňou Dôvera ti prinášame jednoduchý návod, čo robiť, keď sa niekto v tvojom okolí začne dusiťNa konci článku sa dozvieš, ako môžeš získať darček, ktorý ti pomôže zachrániť Vianoce.

Zabehnuté vianočné pochúťky ťa už nezaskočia: Nauč sa Heimlichov manéver, ktorým dokážeš zachrániť svojich blízkych
Dôvera

Prečo jedlo občas zabehne?  

Ako je to možné, že keď si normálne vychutnávaš svoju vianočnú večeru, zrazu ti z ničoho nič zabehne jedlo a začneš sa ním dusiť? Príčinou tohto javu je nesprávne zosúladenie dýchania a prehĺtania. Z tvojej ústnej dutiny totiž idú ďalej do hrdla 2 cesty. Jedna smeruje do pažeráka, odkiaľ jedlo putuje ďalej do žalúdka. Druhá ide do dýchacích ciest a do pľúc.  

Fungovanie hrtanovej príchlopky  

Medzi hrtanom a hltanom sa nachádza hrtanová príchlopka, ktorá zabraňuje tomu, aby sa jedlo dostávalo do dýchacích ciest. Funguje na jednoduchom princípe – keď telo zaregistruje, že ideš niečo prehltnúť, jednoducho uzavrie dýchacie cesty, aby sa tam náhodou niečo nedostalo. A keď práve nič neprehĺtaš, hrtanová príchlopka je otvorená a umožňuje ti dýchať.  

Rozprávanie, smiech a rýchle hltanie  

V niektorých situáciách však hrtanová príchlopka nedokáže dostatočne rýchlo zareagovať a ostane otvorená aj vo chvíli, keď ideš prehltnúť jedlo alebo nápoj. A práve vtedy dochádza k tomu, že sa neželané kúsky potravín alebo tekutiny dostanú do dýchacích ciest a ty začneš nekontrolovane kašľať.  

K tomuto problému dochádza hlavne vtedy, keď ješ veľmi rýchlo, prípadne, keď sa začneš počas jedenia smiať. Častou príčinou zabehnutia jedla je tiež rozprávanie. Pri rozprávaní dýchaš inak, ako keď len ticho prežúvaš, a často sa stáva, že hrtanová príchlopka ostane otvorená aj pri prehĺtaní. Vidíš, staré známe pravidlo, že by si nemal rozprávať, keď ješ, nie je len o slušnosti, ale aj o tvojej bezpečnosti.  

Zabehnuté vianočné pochúťky ťa už nezaskočia: Nauč sa Heimlichov manéver, ktorým dokážeš zachrániť svojich blízkych
Shutterstock

Prvá pomoc pri zabehnutí jedla  

Typickým prejavom zabehnutého jedla alebo nápoja je silný dráždivý kašeľ. Pomocou neho sa snaží telo vypudiť cudzie teleso z dýchacej trubice. Ak ti zabehne len pár kvapiek vody alebo malý kúsok zemiaka zo šalátu, tvoj organizmus si pravdepodobne poradí sám. Po chvíľkovom kašľaní ti bude zase dobre.  

Ale v prípade, že ti zabehne väčší kúsok jedla alebo dokonca kosť z ryby, môže sa stať, že telo si nebude vedieť samo poradiť a kašľaním nedokáže uvoľniť dýchacie cesty. Počiatočný kašeľ väčšinou po chvíľke trochu ustúpi, ale potom ďalej pokračuje, ty nevieš rozprávať a začínaš sa dusiť. Ak tieto prejavy zaregistruješ u človeka v tvojom okolí, mal by si čo najskôr zakročiť.  

Jednoduchý Gordonov manéver  

Prvú pomoc pri zabehnutí jedla predstavuje tzv. Gordonov manéver, ktorý určite dobre poznáš. Dusiaceho sa človeka mierne predkloň a primeranou silou ho dlaňou udri 5-krát po sebe medzi lopatky. Úder sa snaž smerovať dohora, ako keby si sa snažil vytlačiť cudzí predmet von z dýchacích ciest.  

Nárazy dlane zvyčajne pomôžu uvoľniť uviaznutý kúsok jedla, človek ho vykašle a dokáže sa normálne nadýchnuť. Gordonov manéver môžeš použiť u dospelých, ale aj u detí.   

Zapamätaj si: Nikdy sa nesnaž uviaznutý predmet vytiahnuť z dýchacej trubice iného človeka tak, že mu zakloníš hlavu a budeš ho skúšať vyberať rukami. Hrozí, že ho zatlačíš ešte hlbšie a dýchacie cesty sa úplne upchajú.  

Spoznaj Heimlichov manéver  

Ak Gordonov manéver nezabral a človek sa stále dusí, prichádza rad na Heimlichov manéver. Ten už v 70. rokoch minulého storočia vymyslel americký doktor Henry Judah Heimlich. V tých časoch bolo udusenie sa cudzím predmetom šiestou najčastejšou príčinou smrti v USA. Heimlich tak začal hľadať spôsoby, ako čo najjednoduchšie pomôcť dusiacemu sa človeku.  

Po dlhom skúmaní a testovaní na psoch Heimlich prišiel na špeciálny hmat v oblasti bránice, ktorý vytvorí silný podtlak. Prúd vzduchu v dýchacej trubici vyrazí uviaznutý cudzí predmet do ústnej dutiny a človek sa dokáže opäť plnohodnotne nadýchnuť. Tento manéver sa rýchlo preslávil po celom svete, keďže vo väčšine prípadov funguje veľmi spoľahlivo.  

Zabehnuté vianočné pochúťky ťa už nezaskočia: Nauč sa Heimlichov manéver, ktorým dokážeš zachrániť svojich blízkych
Shutterstock

Ako aplikovať Heimlichov manéver?  

Heimlichov manéver nie je vôbec komplikovaný, stačí sa držať tohto jednoduchého postupu:  

  • otoč dusiaceho sa človeka chrbtom k sebe, 
  • mierne ho predkloň smerom dopredu, 
  • objím ho rukami v oblasti bránice, hneď pod rebrami, 
  • jednu ruku si daj do päste, druhou si chyť zovretú päsť,  
  • rukami 5-krát po sebe zatlač na oblasť medzi rebrami a pupkom.  

Ak sa po aplikovaní jedného Heimlichovho manévru človek stále dusí, vykonaj Gordonov manéver a následne opäť Heimlichov manéver. Striedaj ich, až kým sa cudzí predmet nedostane von z dýchacích ciest. Ak aj niekoľko pokusov zlyhá a dusenie pokračuje, naďalej vykonávaj oba manévre a popri tom volaj záchranku.  

Pulóver, vďaka ktorému ti už Vianoce nezaskočia  

Pri príležitosti Vianoc, keď k zabehnutiu dobrého jedla môže dôjsť celkom často, si zdravotná poisťovňa Dôvera pripravila limitovanú edíciu vianočného Heimlichovho pulóvra, ktorá je inšpirovaná práve Heimlichovým manévrom. Ak ho chceš získať, stačí pod ich súťažný príspevok napísať, s kým chceš prežiť Vianoce.

Keď si tento vianočný pulóver oblečie každý člen tvojej rodiny, s ktorým budeš tráviš Vianoce, máš istotu, že ťa zabehnutie jedla nikdy nevyvedie z miery. Pulóvre majú na sebe vizuál Santa Clausa, ktorý rukami ukazuje na miesto brucha, kde by si mal priložiť ruky pri Heimlichovom manévri. Ak sa náhodou niekto z tvojich blízkych začne dusiť jedlom, budeš presne vedieť, kam dať ruky, aby si Heimlichov manéver aplikoval ako skutočný profík.  

Prajeme krásne Vianoce, ktoré ti nezaskočia!  


Tagy:

Dominik Parajka
Už viac ako 8 rokov sa venujem obsahovému marketingu, pričom mojou srdcovkou sú autá, o ktorých často píšem a natáčam videá. Rád ale vytváram obsah aj k iným témam, hlavne investovaniu, realitám, financiám, technike a elektronike.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.