Sú dve skupiny ľudí. Tí, ktorí milujú samotu, a tí druhí, ktorí musia byť stále obklopení niekoho spoločnosťou, aby sa cítili ako tak komfortne. Možno je to aj tvoj prípad a keď si sám, nevieš, čo máš robiť, ako sa zabaviť a chytáš z toho depku. Nemá ťa kto rozosmiať, cítiš sa zle alebo sa len jednoducho nudíš.
No čas strávený bez ľudí má svoje plusy, len sa ho musíš naučiť užívať a tráviť ho efektívne. Irónia bokom, no momentálna situácia je naozaj vhodná akurát na to, aby si na tom začal pracovať.
Ako môžeš využiť chvíle strávené osamote a dokonca si ich aj užiť? Tu je zopár výhod, ktoré so sebou prináša čas strávený bez ľudí.
Môžeš sa venovať niečomu kreatívnemu
Vo chvíľach, keď sme sami, pracuje naša kreativita na plné obrátky. Dôvod, prečo mnohí umelci vyhľadávajú samotu, je ten, že chcú podnietiť svoje „tvorivé ja“. Vo všeobecnosti sa ľuďom, ktorí sa venujú nejakej umeleckej činnosti, najlepšie pracuje v sociálnej izolácii. Nápady, na ktoré vtedy prichádzajú, sú kreatívnejšie.
Vedecké výskumy dokazujú, že skupiny kvôli spoločnému brainstormingu vymyslia oveľa menej nápadov ako tie, ktoré pracujú individuálne a neskôr svoje nápady zhromažďujú.
Reštartuješ svoju myseľ
Často máme sklon si myslieť, že tí, ktorí uprednostňujú čas strávený osamote, majú blízko k depresii a že sa oddeľujú kvôli tomu, že sú frustrovaní zo života. Vôbec to tak nemusí byť. Bolo dokázané a podporené vedeckými štúdiami, že ľudia, ktorí sú často osamote, vykazujú menšie príznaky stresu a úzkosti ako tí, ktorí sú stále obklopení nejakou spoločnosťou.
Ak trávime veľa času s inými ľuďmi, je dosť možné, že ich vplyv a názory ovplyvňujú i naše myšlienky. Môže nám to spôsobovať stres a viesť k úzkosti. Pre tvoj mozog je preto dôležité, aby si ho aspoň na chvíľu „vypol“ a zostal sám. Čím rušnejší život vedieš, tým lepšie ti takéto chvíle padnú vhod!
Zlepšíš svoju koncentráciu a produktivitu
Dá sa to znázorniť aj na skupinových prácach v škole, ktoré boli obvykle menej vydarené ako tie, na ktorých sme pracovali individuálne. Prevzatie úlohy do svojich rúk je väčšinou najefektívnejším spôsobom, ako prácu urobiť rýchlejšie i kvalitnejšie. Ak sme osamote, neprichádza k prerušeniu toku myšlienok, a to dáva mozgu príležitosť na nepretržité prúdenie nových nápadov.
Máš čas vypočuť samého seba
A zároveň vyslyšať svoje vnútorné ja. Pri všetkých tých ruchoch, ktoré nám svet prináša, občas zabúdame sami na seba. Celý deň sa snažíme vyhovieť niekoho požiadavkám, až zabúdame na vlastné túžby a priania.
Keď si osamote, máš čas sumarizovať a prísť na to, čo chceš ty. Prispeje to aj k tvojim vzťahom s okolím, pretože tým, že si od ľudí oddýchneš, budeš oveľa priateľskejší a empatickejší.
Budeš riešiť problémy efektívnejšie
Ak nemáš okolo seba žiadne rušivé vplyvy, rozhoduješ sa efektívnejšie. Vidíš veci z neutrálnej perspektívy, a tak dokážeš vyriešiť aj tie náročnejšie problémy. Môžeš nad tým v pokoji popremýšľať a tým, že ti do toho nikto nekecá, nájdeš rýchlejšie riešenie.
Staneš sa nezávislejším
Realita je taká, že sme na svet prišli sami a tak z neho aj odídeme. Je to náš boj. Od chaosu, ktorý je okolo nás, nám iba prospeje občas sa oddeliť. Tým, že sa naučíš zvládať problémy a situácie aj sám, posilníš vlastnú sebadôveru a nadobudneš vyššiu mieru nezávislosti.
Naučíš sa zabaviť aj sám
A zároveň sa cítiť pri tom šťastný. Môžeš uplatniť svoju „slobodu voľby“ a nemusíš sa nikomu prispôsobovať. Smieš robiť veci, ktoré máš rád, a to bez toho, aby to niekto komentoval. Jednoducho, môžeš byť sám sebou. Občas je to zábava a aj úľava, od všetkých si len tak oddýchnuť.