Nauč sa tráviť čas aj osamote, stojí to za to a môže ťa to dokonca začať baviť

Užívať si spoločnosť samého seba môžeš aj bez toho, aby si bol schizofrenik.

Zdroj: Shutterstock

Sú dve skupiny ľudí. Tí, ktorí milujú samotu, a tí druhí, ktorí musia byť stále obklopení niekoho spoločnosťou, aby sa cítili ako tak komfortne. Možno je to aj tvoj prípad a keď si sám, nevieš, čo máš robiť, ako sa zabaviť a chytáš z toho depku. Nemá ťa kto rozosmiať, cítiš sa zle alebo sa len jednoducho nudíš.

No čas strávený bez ľudí má svoje plusy, len sa ho musíš naučiť užívať a tráviť ho efektívne. Irónia bokom, no momentálna situácia je naozaj vhodná akurát na to, aby si na tom začal pracovať.

Ako môžeš využiť chvíle strávené osamote a dokonca si ich aj užiť? Tu je zopár výhod, ktoré so sebou prináša čas strávený bez ľudí.

Shutterstock

Môžeš sa venovať niečomu kreatívnemu

Vo chvíľach, keď sme sami, pracuje naša kreativita na plné obrátky. Dôvod, prečo mnohí umelci vyhľadávajú samotu, je ten, že chcú podnietiť svoje „tvorivé ja“. Vo všeobecnosti sa ľuďom, ktorí sa venujú nejakej umeleckej činnosti, najlepšie pracuje v sociálnej izolácii. Nápady, na ktoré vtedy prichádzajú, sú kreatívnejšie.

Vedecké výskumy dokazujú, že skupiny kvôli spoločnému brainstormingu vymyslia oveľa menej nápadov ako tie, ktoré pracujú individuálne a neskôr svoje nápady zhromažďujú.

Reštartuješ svoju myseľ

Často máme sklon si myslieť, že tí, ktorí uprednostňujú čas strávený osamote, majú blízko k depresii a že sa oddeľujú kvôli tomu, že sú frustrovaní zo života. Vôbec to tak nemusí byť. Bolo dokázané a podporené vedeckými štúdiami, že ľudia, ktorí sú často osamote, vykazujú menšie príznaky stresu a úzkosti ako tí, ktorí sú stále obklopení nejakou spoločnosťou.

Ak trávime veľa času s inými ľuďmi, je dosť možné, že ich vplyv a názory ovplyvňujú i naše myšlienky. Môže nám to spôsobovať stres a viesť k úzkosti. Pre tvoj mozog je preto dôležité, aby si ho aspoň na chvíľu „vypol“ a zostal sám. Čím rušnejší život vedieš, tým lepšie ti takéto chvíle padnú vhod!

Shutterstock

Zlepšíš svoju koncentráciu a produktivitu

Dá sa to znázorniť aj na skupinových prácach v škole, ktoré boli obvykle menej vydarené ako tie, na ktorých sme pracovali individuálne. Prevzatie úlohy do svojich rúk je väčšinou najefektívnejším spôsobom, ako prácu urobiť rýchlejšie i kvalitnejšie. Ak sme osamote, neprichádza k prerušeniu toku myšlienok, a to dáva mozgu príležitosť na nepretržité prúdenie nových nápadov.

Máš čas vypočuť samého seba

A zároveň vyslyšať svoje vnútorné ja. Pri všetkých tých ruchoch, ktoré nám svet prináša, občas zabúdame sami na seba. Celý deň sa snažíme vyhovieť niekoho požiadavkám, až zabúdame na vlastné túžby a priania.

Keď si osamote, máš čas sumarizovať a prísť na to, čo chceš ty. Prispeje to aj k tvojim vzťahom s okolím, pretože tým, že si od ľudí oddýchneš, budeš oveľa priateľskejší a empatickejší.

Shutterstock

Budeš riešiť problémy efektívnejšie

Ak nemáš okolo seba žiadne rušivé vplyvy, rozhoduješ sa efektívnejšie. Vidíš veci z neutrálnej perspektívy, a tak dokážeš vyriešiť aj tie náročnejšie problémy. Môžeš nad tým v pokoji popremýšľať a tým, že ti do toho nikto nekecá, nájdeš rýchlejšie riešenie.

Staneš sa nezávislejším

Realita je taká, že sme na svet prišli sami a tak z neho aj odídeme. Je to náš boj. Od chaosu, ktorý je okolo nás, nám iba prospeje občas sa oddeliť. Tým, že sa naučíš zvládať problémy a situácie aj sám, posilníš vlastnú sebadôveru a nadobudneš vyššiu mieru nezávislosti.

Naučíš sa zabaviť aj sám

A zároveň sa cítiť pri tom šťastný. Môžeš uplatniť svoju „slobodu voľby“ a nemusíš sa nikomu prispôsobovať. Smieš robiť veci, ktoré máš rád, a to bez toho, aby to niekto komentoval. Jednoducho, môžeš byť sám sebou. Občas je to zábava a aj úľava, od všetkých si len tak oddýchnuť.

Shutterstock
Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
1
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
2
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
0
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Na vlastnej koži: Dokáže zlomiť viac ako týždeň bez socializácie aj introverta?

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME