Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 28.11.2022
sk
Henrieta
cz
René
, Renée

Návrat zatrateného. Dizajnéri nábytku sa pohrávajú s myšlienkou uvedenia nezvyčajného kúsku

Nie, tento kus nábytku skutočne nebol pôvodne navrhnutý na pláž.


Asi žiadnej dizajnérskej spoločnosti sa nepodarilo v celej svojej kariére nezažiť aspoň raz nejaké faux pas. Temer každá jedna predstavila nejaký nevydarený dizajnérsky kus, ktorého návrh mal radšej zostať pevne uzatvorený v šuplíku niektorého z návrhárov.

IKEA sa tomu taktiež nevyhla. Jej hromadne kritizovanému nábytkárskemu kúsku sa však znova venuje pozornosť. Zažijeme jeho mainstreamový boom? Správu priniesol aj portál DesignTAXI.

Hrôza z 80. rokov

Počas 80. rokov prišiel Marcus Engman, dizajn manažér spoločnosti IKEA, s prelomovým nápadom. No, aspoň si myslel, že bude prelomový. Čo ak by sme mali také kreslá a gauče, ktoré by sa ľahko prenášali, boli lacné a mohli by sme ich pokojne vziať aj na dovolenku kdesi k moru? Na vtedajšej porade pravdepodobne odznelo niečo takéto. Hneď potom totiž prišlo prevedenie tohto nápadu – nafukovacie kreslo.

Áno, v tej dobe si asi IKEA myslela, že to je geniálny až prevratný nápad. A ono to je, pokiaľ máš prístup k vode alebo si naobliekaný, aby sa ti nezaparil zadok. Okrem zmienených vecí však bol problém so skladaním, teda v tomto prípade s nafukovaním. Gauče sa nafukovali za pomoci fénov, ktoré ich však vplyvom horúceho vzduchu rozpúšťali.

Hoci sa IKEA až dvakrát pokúšala o uvedenie na trh, nikdy sa produkt neujal. Každého odradzoval materiál, priehľadný dizajn a fakt, že pri najmenšom pohybe alebo tlaku… nábytok nepríjemne pískal. Ak sa cítiš divne na kožených sedačkách, predstav si toto.

Návrat na scénu

Kto by to bol povedal, že niečo podobné sa však vráti? Áno, v súčasnosti je veľmi populárne „oživovať“ staré trendy a znova ich uvádzať do obehu. Ale kto by to dobrovoľne robil s nafukovacím nábytkom? A kto by vytváral ďalšie a ďalšie kusy s myšlienkou, že nepatria k moru, ale normálne do domu, do obývačky alebo kuchyne? Asi nikto.

Nafukovací nábytok má ale späť chvíľu slávy. Čoraz častejšie sa začínajú objavovať myšlienky nafukovacieho nábytku; s predstavou návratu sa pohráva aj magazín Architectural Digest. Ako by sa tebe páčili takéto kusy nábytku u teba doma? A najhlavnejšia otázka: vieš si predstaviť na tom sedieť v lete a v šortkách alebo trištvrťákoch?


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Michaela Rošková
Som externou redaktorkou portálu EMEFKA od februára 2021. Venujem sa najrôznejším témam, no najradšej mám politické perličky a zaujímavé príbehy.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť