Streda 25.5.2022
sk
Urban
cz
Viola

Návštevníci Tatier naplnili hotely počas sviatkov a prázdnin len na polovicu

Zahraničných návštevníkov od dovolenky v Tatrách podľa výkonnej riaditeľky OOCR odrádzali vtedajšie pravidlá a povolené služby.


Vo Vysokých Tatrách boli hotely počas Vianoc a zimných prázdnin naplnené na 50 až 60 percent. Našli sa však aj také, ktorým sa kapacitu podarilo naplniť. Gro klientov, až 90 percent, predstavovali Slováci. Podľa výkonnej riaditeľky Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Región Vysoké Tatry Lucie Blaškovej sa však tieto čísla nedajú vôbec porovnať s predpandemickými časmi. Ako ďalej vysvetlila pre agentúru SITA, už len východzí stav bol oproti minulým rokom mínusový, keďže kapacity hotelov boli protipandemickými opatreniami odmedzené na 75 percent.

Za nepriaznivými číslami sú podľa Blaškovej v prvom rade striktné obmedzenia a pomerne neskoré ohlásenie otvárania hotelov. Pripomenula, že len nábehová krivka je v praxi pri predaji kapacít od troch do šesť týždňov. „Silvester zvykol byť obdobie, keď veľa ubytovacích zariadení malo podmienku dlhšieho pobytu, napríklad aj sedem nocí.

Teraz nebolo výnimkou stretnúť sa s krátkymi pobytmi, takže sa skrátila aj dĺžka pobytu,“ dodala. Tento trend podľa nej pokračuje, preplnené parkoviská svedčia o významnom náraste jednodňových návštevníkov. „Evidujeme aj také extrémy, ako bola napríklad štvorčlenná skupina z Trnavy, ktorá prišla na Troch kráľov na otočku pozrieť si Ľadový dóm a betlehem pri Rainerovej chate,“ zhodnotila.

Čo sa týka národnostného zloženia návštevníkov, spomedzi zahraničných bolo počas sviatkov a prázdnin v Tatrách tradične počuť poľštinu, češtinu a maďarčinu. V januári sa podľa Blaškovej začali v regióne viac objavovať klienti z Pobaltia, ale o zvýšenej návštevnosti sa hovoriť nedá. Aktuálna obsadenosť hotelov podľa nej predstavuje okolo 30 percent, v niektorých prípadoch 50 percent. „Pretrváva aj trend rezervácií na poslednú chvíľu, telefóny zvyčajne zvonia od pondelka do stredy, a klienti si rezervujú pobyty na najbližšie dni či víkendy,“ opísala výkonná riaditeľka miestnej OOCR.

Hoci sa tatranská OOCR snaží o intenzívnu propagáciu regiónu napríklad v Poľsku či Česku, podľa Blaškovej doterajšie pravidlá a hlavne povolené služby boli pre rozhodnutie zahraničných klientov stráviť dovolenku na Slovensku demotivujúce. Rozhodli sa pre iné lyžiarske a zimné destinácie. „Veríme, že s novými uvoľnenými pravidlami, čo sa týka otvárania pre prevádzky, ako sú akvaparky, wellness, reštaurácie, pribudne aj turistov,“ poznamenala Blašková.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť