Nedeľa 7.8.2022
sk
Štefánia
cz
Lada

Nad tým, či niekde vo vesmíre existuje inteligentný život, sa určite niekedy zamýšľal (či zamýšľa) každý z nás. Dôkazy síce nemáme, ale podľa vedcov je krajne nepravdepodobné, že by sa život dokázal vyvinúť len na Zemi. Pravdaže, predstava mimozemského života je tiež lákavá a dráždivá.

Samotní mimozemšťania sa v rôznych podobách stali pevnou súčasťou našej popkultúry. Stretnúť sme sa s nimi mohli v románoch, filmoch či komiksoch. Ale nielen v nich. Máme tu totiž aj mnohé svedecké tvrdenia o záhadných lietajúcich tanieroch či dokonca o mimozemských únosoch.

Luca Giarelli/Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Ancient_astronauts#/media/File:Antropomorfi_detti_astronauti_(b)_-_R_1_-_Area_di_Zurla_-_Nadro_(ph_Luca_Giarelli).jpg)

Navštevujú nás mimozemšťania už od úsvitu vekov?

Faktom ostáva, že vedci týmto fenoménom veľkú váhu neprikladajú. Väčšina podobných prípadov sa dá totiž veľmi jednoducho vysvetliť aj racionálne. Potom tu však máme aj oblasť, ktorá ide ešte ďalej. Možno si sa s ňou stretol aj pod pojmom ancient astronauts.

V skratke: ide o teóriu, podľa ktorej nielenže mimozemšťania existujú, ale Zem dokonca aj navštevujú, a to už od samotných počiatkov ľudstva. Dôkazy údajne môžeme vidieť v starovekých maľbách, textoch, ale aj v najrôznejších stavbách sveta.

Raymond Ostertag/Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Ancient_astronauts#/media/File:Nasca_Astronaut_2007_08.JPG)

Mimozemšťania a ľudská kultúra

Medzi hlavných zástancov tejto na prvý pohľad bizarnej teórie patria autori, ako Erich von Däniken, Zecharia Sitchin či Robert K. G. Temple. Podľa ich názoru bolo ľudstvo už odpradávna ovplyvňované mimozemskými entitami.

Niektorí dokonca tvrdia, že ľudia sú priamymi potomkami mimozemšťanov. Títo predstavitelia mimozemskej rasy predali ľuďom svoje poznanie a kultúru a boli ľuďmi uctievaní ako bohovia. Argumentujú, že na rôznych starovekých maľbách či artefaktoch môžeme vidieť ľudí oblečených ako moderných astronautov, ale aj podozrivo moderne vyzerajúce vynálezy (vesmírne rakety či lietajúce prístroje).

Olek95/Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Ancient_astronauts#/media/File:Hieroglif_z_Abydos.jpg)

Mimozemšťania sa zároveň mali podieľať na stavbe egyptských pyramíd, monumentu Stonehenge či kamenných sôch na Veľkonočnom ostrove. Zmienky o nich údajne nájdeme napríklad aj v Biblii či iných náboženských textoch. V nich sa priamo popisujú prípady, keď bohovia či ich vyslanci zostúpili z nebies medzi ľudí.

Podobných bohov menom Annunaki nájdeme v rôznych sumerských či babylonských spisoch.

Čo na to vedci?

Vedecká obec považuje tieto tvrdenia za nezmyselné a celú teóriu o „starodávnych astronautoch“ zaraďuje medzi takzvanú pseudovedu. Podľa nich zástancovia tejto teórie zle interpretujú staroveké texty, resp. ich interpretujú tak, aby im to zapadalo do ich tvrdení. V skutočnosti však títo starodávni návštevníci z nebies môžu proste predstavovať rôznych bohov, ktorých si ľudská rasa vymyslela tisíce.

Ian Sewell/Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Ancient_astronauts#/media/File:AhuTongariki.JPG)

Tvrdia tiež, že by sme nemali ľudí, ktorí žili napríklad v starovekom Egypte, podceňovať. Iste, z dnešného pohľadu sa môže zdať neuveriteľné, že dokázali postaviť obrovské pyramídy či iné stavby (bez moderných technológií súčasnosti), ale tvrdiť, že im pri tom asistovali mimozemšťania, je veľké podcenenie ich schopností.

Navyše, Erich von Däniken, jeden z najznámejších zástancov starodávnych astronautov, je dnes okrem iného aj preslávený podvodník, ktorý dokonca vo svojich knihách aj zámerne zavádza. Vo svojej úspešnej publikácii Spomienky na budúcnosť tvrdí, že výtvorom mimozemšťanov je aj Železný stĺp v Dillí. Neskôr priznal, že o tom klamal a uznáva, že stĺp je ľudského pôvodu.

Rc 13/Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Ancient_astronauts#/media/File:Stone_statue,_late_Jomon_period.JPG)

Pasáž vo svojej knihe však v ďalších vydaniach neopravil. Okrem toho ho obvinili aj z plagiátorstva. Jeho popularita tým ale neutrpela a jeho knihy s úspechom vyšli aj v slovenčine. V roku 2014 mal v Bratislave aj prednášku. Na zvyšok kritiky vedcov Däniken odpovedá, že „svet proste ešte nie je pripravený akceptovať tieto dôkazy“.

Popularita

Nie je ale príliš ťažké pochopiť, prečo sa teória o starodávnych astronautoch stretla s takým záujmom verejnosti. Obzvlášť dnes, keď sme svedkami rozkvetu tých najbizarnejších konšpiračných teórií. Teória poskytuje nový a celkom vzrušujúci pohľad na ľudskú históriu a spolu s hladom po záhadách oslovuje mnohých ľudí.

Inšpirovali sa ňou aj filmári. Za všetky môžeme spomenúť snímky, ako Indiana Jones a kráľovstvo krištáľovej lebky, Prometheus, Štvrtý druh či seriály Star Trek alebo Babylon 5. O mnohých komiksoch či sci-fi románoch ani nehovoriac.


Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť