Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 23.1.2025
sk
Miloš
cz
Zdeněk
, Zdenek, Zdenko

O fenoméne UFO počul už každý z nás. Lietajúce taniere mimozemských civilizácií, mimozemšťania, ktorí unášajú ľudí a vykonávajú na nich podivné experimenty… Podobných tvrdení a príbehov máme veľké množstvo. Vedci sa na ne síce pozerajú s nemalou dávkou skepsy, ale faktom je, že tento fenomén stále žije a stále pribúdajú nové a nové tvrdenia svedkov, ktorí mali lietajúce taniere vidieť, prípadne sa rovno stať obeťami únosu.

UFO sa stalo pevnou súčasťou popkultúry a námetom pre mnohé filmy, seriály, komiksy či romány. Kde sa ale tento fenomén vzal, aké sú jeho korene a je na ňom vlastne niečo pravdy? Na to sa pozrieme práve v tomto článku.

George Stock/Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Unidentified_flying_object#/media/File:PurportedUFO2.jpg)

Kde sa tie mimozemské taniere vlastne vzali?

UFO je skratkou pre Unidentified flying object, čiže neidentifikovateľný lietajúci objekt. Prvýkrát túto skratku použilo letectvo Spojených štátov amerických v roku 1953 ako kolektívny termín pre akékoľvek podivné objekty na oblohe. V širšom zmysle ide proste o objekt, ktorý nie je možné identifikovať. Nemusí teda ísť nutne o nejaký nadprirodzený úkaz či mimozemský lietajúci tanier. Neskôr sa však táto skratka vžila práve v súvislosti s mimozemšťanmi a dodnes sa v tomto význame aj používa.

Hoci sa môže zdať, že fenomén lietajúcich tanierov je pevne spätý s 20. storočím (a neskoršími rokmi), nie je to celkom tak. Pri štúdiu historických textov nájdeme viacero zmienok o tom, že podivné lietajúce objekty boli pozorované už pravdepodobne od roku 240 pred naším letopočtom, možno aj skôr. Vtedajší svedkovia si ich vykladali ako prejavy nadprirodzena, náboženských bytostí (anjelov, démonov) či ich vnímali ako zlé znamenia.

Samuel Koch/Samuel Apiarius/Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/1566_celestial_phenomenon_over_Basel#/media/File:LinkSeltsame_Gestalt_so_in_disem_MDLXVI_Jar.jpg)

Vyšetrovanie

To, že ľudia UFO pozorujú už tisícročia, samozrejme, ešte neznamená, že ide o dôkaz toho, že Zem navštevujú mimozemské civilizácie. Skeptici poukazujú na to, že mohlo ísť o ľuďom dovtedy neznáme atmosférické efekty, optické ilúzie, nezvyčajné oblaky či kométy.

Skutočného „boomu“ sa neidentifikovateľné lietajúce objekty dočkali až oveľa, oveľa neskôr. Išlo o roky po skončení druhej svetovej vojny, teda koniec 40. rokov a najmä 50. a 60. roky. Najviac prípadov UFO bolo hlásených z USA, čo iste nie je náhoda.

Bádatelia sa zhodli, že za to do veľkej miery môže aj politická klíma danej doby. Po porazení nacizmu sa totiž vynorila nová hrozba komunizmu a Spojené štáty sa ocitli v studenej vojne so Sovietskym zväzom. Zároveň sa začal rozvíjať letecký priemysel, Amerikou zmietali obavy z potenciálneho komunistického útoku, tajných agentov a neznámych zbraní, ktoré Sovieti môžu vyvíjať. Tento strach v istom zmysle prerastal až do paranoje.

Shutterstock (https://www.shutterstock.com/cs/image-illustration/unidentified-flying-object-two-ufos-over-1274635471)

A práve v tejto atmosfére všeobecného ohrozenia sa začali množiť tvrdenia o podivných objektoch na oblohe. Medzi vôbec najslávnejšie prípady patrí údajné stroskotanie lietajúceho taniera s posádkou mimozemšťanov v mestečku Roswell v roku 1947. Americká armáda miesto rýchlo obkľúčila a snažila sa celú záležitosť utajiť, čo len priživilo fantáziu novinárov a verejnosti.

Dnes sa predpokladá, že išlo o trosky experimentálneho meteorologického balóna z vojenského programu Mogul. Na verejnosti sa objavilo aj video, ktoré malo zachytávať pitvu jedného z mimozemšťanov z Roswellu. To je ale preukázateľný podvod.

Tvrdenia sa dajú vysvetliť aj racionálne

Je pravdou, že na základe mnohých tvrdení o UFO boli v USA zriadené zvláštne komisie, ktoré mali tento fenomén vyšetriť. Vzhľadom na dobové okolnosti sa vláda obávala, že môže ísť o tajné sovietske zbrane. Napokon sa však prišlo na oveľa racionálnejšie vysvetlenia. Väčšina (asi 92 %) úkazov bola v skutočnosti súhra atmosférických efektov a optických klamov, skúšobné lety tajných zbraní či lietadiel, ako aj vyššie spomenutých meteorologických balónov.

Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Unidentified_flying_object#/media/File:Lenticulariswolke.jpg)

Nesmieme tiež vylúčiť prípady, keď došlo k úmyselnému podvodu. Za zmienku ale stojí, že menší počet úkazov neboli schopné komisie odborníkov identifikovať. To by sme ale rozhodne nemali brať ako dôkaz toho, že Zem navštevujú mimozemšťania.

V menšej miere k pozorovaniam UFO dochádzalo aj v iných častiach sveta, napríklad vo Veľkej Británii, v rôznych častiach Európy, Brazílii, Sovietskom zväze či v Mexiku. Výsledky vyšetrovaní boli veľmi podobné: v drvivej väčšine išlo o úplne bežné javy, lietadlá či optické ilúzie.

Mimozemské únosy

Okrem pozorovaní UFO sa však s lietajúcimi taniermi spája aj ďalší fenomén: takzvané mimozemské únosy. Ich zrod môžeme tiež datovať do neskorých 40. rokov, hoci najväčší rozmach zaznamenali pravdepodobne v 60. rokoch, a to opäť v Spojených štátoch.

Aj v tomto prípade ale máme k dispozícii tvrdenia, že k únosom dochádzalo už skôr (spomínajú sa prípady už z 19. storočia). Prípad, ktorý mániu okolo únosov odštartoval, sa však začal písať v roku 1961. Práve vtedy sa terčom únosu mali stať manželia Betty a Barnie Hillovci.

Profimedia (https://www.profimedia.sk/editorial?blob=mag.UUs~sp.betty%20a%20barney%20hill&mp_sed=384082425&rpp=420)

Ich prípad spôsobil celonárodný ošiaľ, plnil stránky novín a dočkal sa aj adaptácie v podobe televízneho filmu. Samotní Hillovci boli pevne presvedčení, že ich uniesli mimozemšťania, ale vedci zastávali oveľa skeptickejšie stanoviská. Prípadom sa zaoberal aj psychiater a hypnoterapeut Benjamin Simons. Ten oboch manželov zhypnotizoval a počúval ich mrazivé svedectvo o tom, čo sa s nimi dialo v lietajúcom tanieri.

Simons ale usúdil, že ide o falošné spomienky, ktoré vznikli ako reakcia na nočné mory Betty Hillovej. Iní psychiatri nadhadzovali možnosť halucinácie z veľkého množstva stresu. Senzácia ale už bola na svete a odvtedy sme sa mohli dopočuť o mnohých ďalších prípadoch, keď ľudí uniesli mimozemšťania. Väčšina týchto tvrdení bola inšpirovaná (či už úmyselne, alebo neúmyselne) príbehom Betty a Barneyho Hillovcov.

Čo na to vedci?

Čo na fenomén UFO hovoria vedci? Ako sme už naznačili, ich názory sú viac než skeptické. Poukazujú na to, že domnelé lietajúce taniere sa dajú vysvetliť úplne racionálne a že neexistuje absolútne žiadny predpoklad, ktorý by naznačoval, že ide o návštevy mimozemšťanov.

Vedci poukázali aj na to, že mnohé svedecké tvrdenia sú nedôveryhodné, nejasné a nemožno pri nich vylúčiť úmyselný podvod. Navyše poukazujú aj na logické nezmysly. Ak by sme totiž prijali, že Zem navštevujú mimozemšťania, museli by sme sa okamžite pýtať, za akým účelom to robia a prečo to robia tak, aby ich nikto nespozoroval.

Profimedia (https://www.profimedia.sk/editorial?blob=mag.UUs~sp.betty%20a%20barney%20hill&mp_sed=20987426&rpp=420)

Na to, aby sa k nám dostali, by navyše museli prekonávať neuveriteľné vzdialenosti. Na to by potrebovali ohromne pokročilú technológiu a aj tak by to zďaleka nebolo bezproblémové. Je taktiež ťažko predstaviteľné, že na Zemi by sa mimozemská loď dokázala pohybovať v rozpore s našimi platnými fyzikálnymi zákonmi (ako to často popisujú svedecké výpovede).

Neoddeliteľná súčasť popkultúry

Či už na UFO a mimozemské návštevy veríš, alebo nie, je bez debaty, že tento fenomén sa stal už súčasťou našich životov a dokonca viedol k vzniku tzv. „ufológie“. Tá ale nie je vedeckou komunitou akceptovaná. Objavilo sa tiež mnoho kultov a siekt, ktoré vieru v mimozemšťanov kombinovali s náboženskými motívmi z Biblie či iných svätých textov.

Nesmieme tiež zabudnúť na takzvaných kontaktérov, teda ľudí, ktorí tvrdia, že s mimozemskými civilizáciami komunikujú (resp. komunikovali). Medzi ich najznámejších predstaviteľov patrí švajčiarsky ufológ Billy Meier či český kontaktér Ivo A. Benda, vodca sekty Vesmírní lidé.

S problematikou mimozemšťanov sme sa stretli v nespočetnom množstve filmov aj seriálov, za všetky môžeme spomenúť napríklad Blízke stretnutia tretieho druhu, Vojnu svetov či E. T. – Mimozemšťan od Stevena Spielberga, Oheň v oblakoch od Roberta Liebermana či Prvý príchod od Denisa Villeneuvea. Zo seriálov nesmieme zabudnúť na kultové Akty X či Unesených.


Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.