Ak patríš medzi milovníkov zvierat a hľadáš tip na výlet, ktorý si užijú deti aj dospelí, FarmaPARK v Lubinej rozhodne stojí za návštevu. Nedávno sme sa tam vybrali aj my a odchádzali sme s úsmevom na tvári, fotkami a videami a pocitom, že sme na pár hodín úplne vypli od každodenného zhonu.
FarmaPARK sa nachádza približne hodinu a pol cesty autom z Bratislavy uprostred prírody a lesov. Už samotné prostredie pôsobí pokojne a vytvára ideálne miesto na oddych. Areál s rozlohou viac ako jeden hektár je domovom pre vyše stovky zvierat, pričom väčšinu tvoria miniatúrne plemená hospodárskych zvierat.
„FarmaPARK je areálom, ktorý je s láskou ručne vybudovaný nami majiteľmi a zároveň ošetrovateľmi zvierat,“ píšu majitelia na oficiálnej webovej stránke FarmaPARKU.
Väčšinu zvieratiek tam môžeš nielen pozorovať z bezprostrednej blízkosti, ale ich aj nakŕmiť či pohladkať. Samozrejmosťou sú animátori, ktorí ti vysvetlia, ako sa k jednotlivým zvieratám správať a ktoré z nich môžeš bezpečne kŕmiť.
Pri kúpe vstupeniek sa ťa opýtajú, či chceš aj špeciálne krmivo pre konkrétne zvieratká. Vstupné nás vyšlo na 12 eur na osobu a dve balenia krmiva (špeciálne peletky/granulky) stáli spolu 5 eur. Na škatuľke sú obrázky jednotlivých zvierat, takže sa v tom nestratia ani deti. Animátori v parku ti zdarma dajú na kŕmenie aj zeleninu a ovocie pre ostatné zvieratká, ktoré si pochutia skôr na tom.
Veľkým plusom je, že čas strávený vo farmaparku nie je nijako obmedzený (iba otváracou dobou), takže sa nikam nemusíš ponáhľať.

Hneď pri vstupe do parku ťa privítajú morské prasiatka. Tie si práve užívali popoludňajší oddych, a tak sme ich nechali nerušene odpočívať. O pár krokov ďalej nájdeš králiky, ktoré môžeš pohladkať a nakŕmiť. Už tu bolo jasné, že zvieratá sú zvyknuté na kontakt s ľuďmi a pôsobia pokojne.
Miniovečky aj vtipné lamy
Najväčšiu pozornosť si však okamžite získali miniovečky. Stačilo, aby zbadali škatuľku s peletami, a rozbehli sa k nám ako verné psíky. Boli neuveriteľne prítulné, nechali sa hladkať, a keď zistili, že máš jedlo, už sa od teba nechceli pohnúť.
Vo farmaparku je pritom všetko dobre organizované. Do výbehov sa vstupuje cez bránky, ktoré treba za sebou vždy dôkladne zatvoriť. Na každom výbehu sú jasne označené pravidlá – kam môžeš vstúpiť sám, kam len v sprievode animátora a kam sa nevstupuje vôbec. Vďaka tomu pôsobí celý areál bezpečne nielen pre ľudí, ale najmä pre samotné zvieratá.
Našim osobným favoritom sa stali lamy. Boli neskutočne podarené, zvedavé a jedna z nich si pri kŕmení dokonca hlasno zamrmlala, akoby sa s nami rozprávala. Peletky mizli neuveriteľnou rýchlosťou a ich pokojná povaha bola doslova nákazlivá.

Pokračovanie článku na druhej strane





















