Kokotský les, Kokotský rybník, Kokotská studnička alebo prameň Čuráček. Nie, nerobíme si z teba žiadne žarty, aj keď sa nezadržateľne blíži 1. apríl. Jeden z regiónov v susedných Čechách sa skutočne nazýva Kokotsko. Dokonca ide o názov najväčšej zaniknutej stredovekej obce na Plzensku, uvádza týždenník Plus 7 dní. Určite ťa zaujíma, aký je pôvod tohto pomenovania. Za všetko zrejme môže obyčajné zviera – kohút.
Korene v 13. storočí
Prvé zmienky o dedine sa datujú do roku 1358. Zdá sa však, že by mohla byť ešte o sto rokov staršia. Zanikla približne v pätnástom storočí v období husitských vojen. Aj napriek všetkému sa na ňu nezabúda ani v súčasnosti. Nebudeme si však klamať, je to najmä pre jej „jedinečný názov“ (a unikátnu prírodu).
Spisovná čeština nahradila staročeské slovo kokot výrazom „kohout“. Na tomto území sa vraj kedysi nachádzali lúky, z ktorých vystupoval hrebeň s malými skalnými útvarmi. Práve tie mohli pripomínať hrebeň kohúta. Ak si čakal na pikantnejšie vysvetlenie, žiaľ, zrejme ťa sklameme.
Miesta na unikátne fotky
Ak sa rozhodneš tento región navštíviť, rozhodne by si sa mal vydať vyznačeným turistickým chodníkom. Ten ťa prevedie všetkými zásadnými lokalitami, ktoré stoja za fotku. Začneš a aj skončíš v obci Nová Huť. Postupne zavítaš do Kokotského lesa popri studničke U Čuráčku, uvidíš Čertov kameň, Dolný kokotský rybník, Horný kokotský rybník, až sa dostaneš k vrchu Kokotsko.
Ako píšu Aktuality, rybníky si zachovali jedinečnosť vďaka tomu, že sa v ich okolí dlhé roky vôbec nehospodári. Nie je v nich veľa vody, preto je produkcia rýb veľmi malá a zároveň sa ani neoplatí. Vytvorili sa tak unikátne ekosystémy s výskytom mnohých druhov vzácnych i chránených rastlín a predovšetkým živočíchov. Veľmi dobre si tu nažívajú žaby. Žijú tu skupiny skokanov zelených a skokanov krátkonohých, ktoré sa v Kokotsku úspešne množia.