Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 20.6.2024
sk
Valéria
cz
Květa, Květuše
, Kveta

Názov českého regiónu ťa dostane do kolien. Je vulgárny a zároveň vtipný, pre ľudí sa stal atrakciou

Počul si už o tomto názve?


Kokotský les, Kokotský rybník, Kokotská studnička alebo prameň Čuráček. Nie, nerobíme si z teba žiadne žarty, aj keď sa nezadržateľne blíži 1. apríl. Jeden z regiónov v susedných Čechách sa skutočne nazýva Kokotsko. Dokonca ide o názov najväčšej zaniknutej stredovekej obce na Plzensku, uvádza týždenník Plus 7 dní. Určite ťa zaujíma, aký je pôvod tohto pomenovania. Za všetko zrejme môže obyčajné zviera – kohút.

Korene v 13. storočí

Prvé zmienky o dedine sa datujú do roku 1358. Zdá sa však, že by mohla byť ešte o sto rokov staršia. Zanikla približne v pätnástom storočí v období husitských vojen. Aj napriek všetkému sa na ňu nezabúda ani v súčasnosti. Nebudeme si však klamať, je to najmä pre jej „jedinečný názov“ (a unikátnu prírodu).

Spisovná čeština nahradila staročeské slovo kokot výrazom „kohout“. Na tomto území sa vraj kedysi nachádzali lúky, z ktorých vystupoval hrebeň s malými skalnými útvarmi. Práve tie mohli pripomínať hrebeň kohúta. Ak si čakal na pikantnejšie vysvetlenie, žiaľ, zrejme ťa sklameme.

Miesta na unikátne fotky

Ak sa rozhodneš tento región navštíviť, rozhodne by si sa mal vydať vyznačeným turistickým chodníkom. Ten ťa prevedie všetkými zásadnými lokalitami, ktoré stoja za fotku. Začneš a aj skončíš v obci Nová Huť. Postupne zavítaš do Kokotského lesa popri studničke U Čuráčku, uvidíš Čertov kameň, Dolný kokotský rybník, Horný kokotský rybník, až sa dostaneš k vrchu Kokotsko.

Monika chcela masáž, namiesto toho dostala fotku pohlavného údu. A to stále nebolo všetko

Mohlo by ťa zaujímať:

Slovenka Monika chcela masáž, namiesto toho dostala fotku pohlavného údu. A to nebolo všetko

Ako píšu Aktuality, rybníky si zachovali jedinečnosť vďaka tomu, že sa v ich okolí dlhé roky vôbec nehospodári. Nie je v nich veľa vody, preto je produkcia rýb veľmi malá a zároveň sa ani neoplatí. Vytvorili sa tak unikátne ekosystémy s výskytom mnohých druhov vzácnych i chránených rastlín a predovšetkým živočíchov. Veľmi dobre si tu nažívajú žaby. Žijú tu skupiny skokanov zelených a skokanov krátkonohých, ktoré sa v Kokotsku úspešne množia.


Tagy:

Matej Mičík
Hudba, rozhovory, zaujímavosti. Nič z toho mi nie je cudzie. Rovnako som fanúšikom krimi a záhad. Ak sa z mojich článkov dozvieš niečo, čo si nevedel, tak ich pre EMEFKA píšem správne.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.