Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 30.5.2023
sk
Ferdinand
cz
Ferdinand

Nazývajú ju zombie monštrom. Napriek hyzdiacemu ochoreniu je dnes šťastnou mamou

Našla lásku napriek celoživotnému hejtu za výzor.


Dnes musíš vyzerať dokonalejšie ako kedykoľvek predtým. Selfie, filtre, skalpel, termínik… Veď, čo si budeme hovoriť. Potom sú tu „škaredí“ ľudia, ktorým žiadne triky nepomôžu. Ich podpriemernosť voči súčasnému štandardu je najčastejšie spôsobená chorobou alebo nehodou.

To je aj prípad Karine de Souza (29) z Brazílie, ktorej karty zamiešalo vzácne ochorenie kože. Napriek vizáži, pri pohľade na ktorú sa z teba derie zvolanie „A sakra!“, našla šťastie. Táto žena dokazuje, že láska a sebaláska nie sú len o vzhľade.

Ochorenie, ktoré sa nenosí ľahko

Karine bola diagnostikovaná xeroderma pigmentosum (XP), keď mala tri roky. Táto pliaga spôsobuje extrémnu citlivosť na slnečné žiarenie s vysokým rizikom vzniku rakoviny kože. Väčšinu života strávila v tme za závesmi.

Má za sebou vyše 130 zákrokov a odstránení kožných nádorov. Melanóm mala aj na spodnej pere, o ktorú prišla spolu so špičkou nosa. Nie je prekvapením, že celý život ju sprevádzajú znechutené pohľady, komentáre, odťahovania sa a osobná alebo aj virtuálna nenávisť.

„Som vďačným terčom pohľadov. Veľa ľudí na mňa zíza, niektorí sa radšej vzďaľujú,“ cituje Daily Mail.

YouTube video

Desil ju život bez lásky

Brazílčanka sa bála, že nikdy nenájde lásku. Príbeh by nebol zaujímavý, keby sa v roku 2018 cez sociálne siete nezoznámila s Edmilsonom (24), ktorý ju iniciatívne kontaktoval. Pri čítaní jej príbehu sa zamiloval do jej húževnatosti a sily. Po mesiacoch vypisovania sa stretli face to face a čoskoro začali s intenzívnym randením.

Keď v opojení zamilovanosti začali uverejňovať príspevky o svojom vzťahu, spustila sa lavína nešťastia a kritiky. Ľudia spochybňovali oprávnenosť ich vzťahu. Amanta označovali za „sugar mamu“. Prečo by bol pekný mladík s niekým ako Karine? Dvojica si to však nevšíma.

„Už sme čítali veľa urážlivých komentárov, v ktorých ma nazývajú monštrom, mutantom, zombie.“ Napriek tomu sa tým netrápi(a). Párik sa medzičasom zosobášil a začiatkom roka sa im narodila zdravá Zaya.

Navzdory vysokému riziku zhubného melanómu a sociálnemu diskomfortu je Karine šťastná. Radšej sa usmieva, ako plače nad svojím bytím. Usmieva sa a k životu má optimistický postoj. Od ľudí chce, aby to vnímali rovnako.

„Buďte šťastní a usmievajte sa, pretože život sa deje len raz.“

Čo je to xeroderma pigmentosum?

Ide o vzácnu genetickú poruchu, ktorá spôsobuje mimoriadnu citlivosť na UV žiarenie. Telo ho nedokáže absorbovať, čo môže viesť k rakovine kože a iným zdravotným problémom. Prvým znakom je malý kožný výrastok pri narodení alebo v detstve.

Nádory sa môžu vyvinúť kdekoľvek, predovšetkým na miestach permanentne vystavených slnku, ako sú pery, nos, uši či očné viečka. Väčšinou majú charakter malých hrbolčekov a pľuzgierov, občas ľahko krvácajú.

Spravidla nebolia, ale môžu sa podráždiť trením o oblečenie. 90 % chorých trápi bolesť kĺbov, kognitívne problémy i abnormality zubov. Liek na XP neexistuje. Karine spôsobilo jazvy a lézie po celom tele.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Monika Suchá
Píšem prstami, myslím hlučným vnútorným hlasom. Atakujem zaujímavými témami, ktoré musia prilákať najskôr mňa, kým ich vyzradím druhým. Konvenčne do nich badurkujem ironický a sarkastický tone of voice.Vo voľnom čase neznášam decká, obľubujem pondelky, bad days sú nedeľky. Rada si umývam zuby a šparchám sa vatovými tyčinkami v uškách. Také uspokojujúce.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje