Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 8.12.2022
sk
Marína
cz
Květoslava

NBS si myslí, že slovenská ekonomika v budúcom roku poklesne

V základnom scenári očakávajú pokles slovenskej ekonomiky v budúcom roku o 1 %.


Národná banka Slovenska (NBS) očakáva, že slovenská ekonomika v budúcom roku poklesne. V rámci júnovej predikcie pritom centrálna banka ešte odhadovala, že slovenská ekonomika v budúcom roku dosiahne rast 1,9 %. NBS sa taktiež domnieva, že inflácia v ďalšom roku dosiahne dvojcifernú úroveň, počíta zároveň s poklesom reálnych miezd.

„Existujú predpovede, pri ktorých by si človek prial, aby sa nikdy nenaplnili,“ povedal na stredajšej tlačovej konferencii guvernér NBS Peter Kažimír. Aj ich aktuálna jesenná prognóza bude patriť podľa neho do tejto kategórie. Na základe toho, čo sa deje vo svete, budúci rok bude podľa Kažimíra veľmi náročný, náročnejší ako tento rok.

Priemerná celoročná inflácia by v budúcom roku mohla podľa Kažimíra dosiahnuť 18 %. „Pri tomto sme počítali s tým, že sa ceny energií pre domácnosti približne zdvojnásobia,“ doplnil guvernér centrálnej banky. Inflácia by v budúcom roku tak dokonca mohla dosiahnuť v niektorom mesiaci roka aj 22 %.

Shutterstock

V rámci ideálneho scenára, pri ktorom by sa vláde podarilo prostredníctvom opatrení dostať regulované ceny na úroveň maximálne 50-percentného navýšenia, vtedy NBS očakáva v budúcom roku vrchol inflácie 17 %, s priemernou ročnou infláciou 14 %. Rast slovenskej ekonomiky by sa vtedy mohol obnoviť v druhej polovici budúceho roka a zosilnieť by mal aj rast príjmov.

Inflácia podľa Kažimíra zrejme výraznejšie poklesne až začiatkom roku 2024. „Zostane však na vyššej úrovni, ako sme boli zvyknutí, a to až do konca roku 2024,“ dodal Kažimír.

Ako pokračoval viceguvernér centrálnej banky Ľudovít Ódor, v základnom scenári teda očakávajú pokles slovenskej ekonomiky v budúcom roku o 1 %. Súvisí to podľa neho s energetickým cenovým šokom a ak by to tak ostalo, ekonomika by sa recesii nevyhla. Dosiahnutie predkrízovej úrovne sa zároveň podľa neho posúva na koniec budúceho roka.

Trh práce môže byť podľa Ódora relatívne odolný. „Pokles zamestnanosti bude mierny, zamestnanosť sa udrží relatívne vysoko,“ povedal Ódor. Sú segmenty trhu, kde je stále podľa neho nedostatok ľudí. Čo sa týka miezd, v budúcom roku očakáva NBS nárast okolo 11,6 % a v roku 2024 okolo 9 %.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť