6. Čína a písanie červenou farbou
Červená farba síce symbolizuje šťastie, ale jednu vec by si ňou určite písať nemal. Mená. V minulosti sa v Číne písali červenou farbou mená zosnulých na pohreboch, a hoci je to dnes už zakázané, povery ostali. Ak napíšeš niekoho meno červenou farbou, dotyčný si bude myslieť, že mu praješ nešťastie.
7. Singapur a žuvanie žuvačky
Možno si kdesi počul, že žuvanie žuvačky je v Singapure dokonca protizákonné, ale nie je to úplne tak. Zákon sa, viac-menej, týka len dovozu a predaja. Vláda totiž predpokladá, že ak si ich ľudia nebudú mať kde kúpiť, nebudú ich žuť a nebudú nimi znečisťovať inak bezchybne čistučké ulice. Je všeobecne známe, že táto ázijská krajina je posadnutá poriadkom, a toto je len jedným z mnohých dôkazov.
8. Francúzsko a priechody pre chodcov
Podobne ako v Taliansku, aj vo Francúzsku plnia priechody pre chodcov skôr dekoratívnu funkciu, ako akúkoľvek inú. Nečakaj, že ti šoféri zastavia. Priechod pre chodcov je miesto, kde má vodič zbystriť pozornosť, pretože by niekto teoreticky mohol prechádzať, ale nie je jeho povinnosťou zastaviť. Treba mu dať signalizáciu, a až keď ju zbadá a začne brzdiť (toto je veľmi dôležitý detail), môžeš vykročiť na vozovku.
9. Malajzia a dotýkanie sa cudzích hláv
Nie je to úplne bežná vec, ale jeden nikdy nevie, do akej situácie sa v cudzine dostaneš. Lepšie je vedieť, než si neskôr búchať hlavu o stenu. Dotýkať sa hlavy niekoho cudzieho, hoci len bábätka ako pohladenie na privítanie, je úplne neprijateľné. Rovnako tak aj podávanie predmetov ponad niekoho hlavu. Miestna kultúra považuje hlavu (oprávnene) za najposvätnejšiu časť tela.
10. Turecko a zvyšky jedla na tanieri
V niektorých kultúrach je slušné nechať na tanieri aspoň štipku, v iných zase nenechať nič. Turecko spadá do druhej kategórie. Ak na tanieri po sebe necháš zvyšky, hostiteľ si bude myslieť, že ti nechutilo. S alkoholom je to presne naopak. Ako určite vieš, Turecko je moslimská krajina, ktorá má na alkohol svojský názor. Pohárik či dva pri špeciálnej príležitosti nie je problém, ale nič netreba preháňať. Ak sa opiješ a nebodaj ešte začneš aj vyvádzať, dobrý dojem na miestnych určite neurobíš.
Bonus: Spojené arabské emiráty a papierové mapy
Ak sa chystáš do Dubaja s papierovou mapou, ktorá má viac ako mesiac, ani sa neunúvaj. Mesto, ktoré má viac obyvateľov ako šesť Bratisláv dokopy, sa totiž mení tak rýchlo, že čo platilo včera, dnes už neplatí. Každý deň pribúdajú nové budovy, obchodné centrá, mení sa infraštruktúra ciest. Podľa starej papierovej mapy nemáš šancu niečo nájsť.