Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 28.11.2022
sk
Henrieta
cz
René
, Renée
Zdroj: ©Shutterstock

Nebuď v zahraničí za hlupáka. 10 (ne)zvykov z cudzích krajín, ktoré by si mal vedieť

Predtým ako vycestuješ, čítaj.

Iný kraj, iný mrav, hovorí sa, a pokiaľ si už niekedy vytiahol päty zo Slovenska, tak sám vieš, aká je to pravda. Každá krajina má svoje zvyky, vlastnú kultúru, ktorá je väčšinou na míle vzdialená od tej našej. Preto by si si mal pred vycestovaním preštudovať, čo robiť a čomu sa vyhnúť, aby si zo seba nespravil idiota… alebo neurazil všetkých naokolo. Dnes sme pre teba urobili menší zoznam, ktorý ti s tým pomôže.

1. India a používanie ľavej ruky

Podávanie predmetov či naberanie jedla, v Indii by si si mal dať pozor, aby si tieto a prakticky všetky ostatné činnosti robil výhradne pravou rukou. Ľavú ruku považujú Indovia za „nečistú“, pretože sa spája s používaním toalety, a ak by si ju niekomu nastavil na pozdrav, určite by to práve dvakrát neocenil.

Shutterstock

2. Nový Zéland a nevhodné vtipy

Novozélanďania holdujú, podobne ako Briti, veľmi suchému zmyslu pre humor a väčšina našich vtipov by im vôbec neprišla vtipná. Sú však určité témy, o ktorých by sa nemalo žartovať vôbec. Rugby, Pán prsteňov či kráľovná Alžbeta II. sú úplným tabu. Vtipy o nich berú domáci vážne a mohli by sa uraziť.

Shutterstock

3. Južná Kórea a intimita na verejnosti

U nás je celkom bežné pobozkať partnera v strede ulice, v mnohých konzervatívnejších krajinách ale niečo také neuvidíš. V Južnej Kórei, podobne ako v mnohých iných ázijských krajinách, sú prejavy náklonnosti na verejnosti považované za nanajvýš nevhodné. Najmä ak sú prítomní starší ľudia. Držanie za ruky? Prijateľné. Bozkávanie? Ani náhodou.

Shutterstock

Odporúčame prečítať:

Muži sa podelili o trápne momenty, keď im vôbec nedošlo, že ich niekto balí

4. Japonsko a tringelty pre čašníkov

Tringelty sú jednou z tých vecí, ktoré by si mal človek naštudovať vždy, keď sa chystá navštíviť novú krajinu. Všade je to totiž inak. V Spojených štátoch je neslušné nechať prepitné v minciach, v Taliansku sa to nezvykne robiť takmer vôbec, pretože odmena pre čašníka je väčšinou už zarátaná v účte. V Japonsku je to ale vyslovene neslušné.

Shutterstock

5. Nórsko a nahí ľudia na verejnosti

Asi neexistuje nikto, kto by sa triasol od nadšenia, že naňho ľudia čumia, keď sa prezlieka, ale pre istotu si to aj tak povieme. Nezízaj na nahých ľudí! A že na to určite budeš mať príležitosť. V tejto škandinávskej krajine je totiž pomerne bežné, že sa ľudia prezliekajú na ulici. Keď na nejakého narazíš, jednoducho sa pozeraj opačným smerom a kráčaj ďalej.

Shutterstock

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť