Nechutné pôvodné scenáre detských rozprávok

Niektoré naše obľúbené rozprávky boli pôvodne skôr horormi

Tieto rozprávky starých materí boli kedysi plné krutých zvratov a dosť nechutných udalostí. Klišé typu „dobro a láska vždy víťazia nad zlom a klamstvom“ tu neplatilo a príbehy odzrkadľovali temnotu danej doby. Keby nám tieto pôvodné scenáre detských rozprávok čítali rodičia na dobrú noc, asi by sme mali trochu problém pokojne zaspať.

Červená čiapočka

Vo verzii, ktorá je nám všetkým dôverne známa, je na konci Červená čiapočka šťastlivo zachránená statočným poľovníkom, ktorý zabije nespratného vlka. Avšak v pôvodnej francúzskej verzii zo 17. storočia od Charlesa Perraulta to až také idylické nebolo. Karkulku tu predstavovala mladá, dobre vychovaná dáma, ktorá sa spýtala vlka na cestu k starej mame. Ten jej dal falošné inštrukcie, Karkulka ho poslúchla a vlk ju zožral. To je celé, žiadny poľovník ani stará mama. Len tučný vlk a mŕtva Karkulka. Žiadny happyending. Morálnym ponaučením z tohto príbehu malo byť, že sa nemá tak ľahko dôverovať cudzincom.

pixabay.com (https://pixabay.com/sk/%C4%8Derven%C3%A1-karkulka-%C4%8Derven%C3%A1-m%C3%A1lo-1130258/)

Malá morská panna

V modernej verzii tejto rozprávky malá morská víla vymení svoj krásny hlas za ľudské nohy. Na konci sa vydá za princa a majú krásnu, rozprávkovú svadbu. Pôvodná verzia Hansa Christiana Andersena však rozpráva trochu iný príbeh. Malá morská panna sa kvôli nohám vzdá jazyka, no aj tak je každý jej krok na nových končatinách mučením. Napriek tomu všetkému je jej utrpenie zbytočné, pretože princ si vezme za ženu inú princeznú a malej morskej panne zostanú len oči pre plač. Osud jej ponúkne nôž, ktorým môže zabiť princa, no namiesto toho sa zo zúfalstva hodí do mora a premení sa na morskú penu. Andersen neskôr mierne pozmenil koniec rozprávky, aby bola príjemnejšia, no veľký efekt to nemalo. Malá morská panna sa nepremenila na morskú penu ale stala sa „dcérou vzduchu“ a čakala na prijatie do neba. To však nič nemení na zúfalom fakte, že zomrela od žiaľu.

wikimedia.org (https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Page_128_illustration_a_in_fairy_tales_of_Andersen_(Stratton).png)

Snehulienka

V príbehu o Snehulienke, ktorý je nám známy, tiež nie sú niektoré časti úplne najnormálnejšie a najrozprávkovejšie. A to napríklad keď Kráľovná žiada lovca aby zabil Snehulienku a ako dôkaz priniesol jej vyrvané srdce. No oproti pôvodnej verzii je toto len slabý odvar. V originálnej „rozprávke“ totiž Kráľovná od lovca žiadala ako dôkaz Snehulienkinu pečeň a pľúca, ktoré mali byť následne podávané na večernej hostine. Hmm, v pohode. Okrem toho sa Snehulienka v pôvodnej verzii nezobudila z dlhého spánku vďaka magickému bozku od princa, ale v sedle princovho koňa, keď si viezol jej mŕtve telo do zámku. Čo tam s ňou chcel asi robiť? Rozprávka bratov Grimmovcov sa končila utýraním zlej Kráľovnej, ktorá musela tancovať v horúcich železných topánkach, nonstop až kým nezomrela.

wikipedia.org (https://nl.wikipedia.org/wiki/Bestand:Franz_J%C3%BCttner_Schneewittchen_2.jpg)

Šípková Ruženka

Príbeh o Šípkovej Ruženke, ktorá sa pichne, zaspí dlhým spánkom, až kým ju neprebudí pravá láska, statočný princ, s ktorým potom žijú šťastne až do smrti, je na nekonečné míle vzdialený tomu originálnemu. V pôvodnom talianskom príbehu zo 17. storočia sa hovorí o Tálii (Ruženke), spiacej krásavici. Zaspala kvôli čriepku, ktorý sa jej zapichol pod prst. Počas toho, ako spí sa ju pokúša zobudiť kráľ, ktorého na zámok priviedol jeho sokol, no nepodarí sa mu to, tak ju len pravidelne znásilňuje. Po deviatich mesiacoch sa jej narodia dve deti (počas toho, ako ešte stále spí) a keď jej jedno dieťa cumle prst, podarí sa mu dostať jej spod nechta čriepok, kvôli ktorému spala. Zobudí sa a zistí, že je matka dvoch detí, chlapca a dievčatka, ktorým dáva mená Slnko a Mesiac. Kráľ sa vrátil a zistil, že Tália sa zobudila, je však už ženatý s druhou. Zo spánku hovorí meno Tálie a jej detí, to nahnevá jeho Kráľovnú, ktorá prikáže kuchárovi zabiť Táliine deti a naservírovať ich Kráľovi na večeru. Kuchár však deti ukryje a Kráľovi naservíruje jahňa. Na konci príbehu, keď sa Kráľ dozvie o všetkých plánoch jeho ženy, dá Kráľovnú upáliť za živa a ožení sa s Táliou.

wikimedia.org (https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Henry_Meynell_Rheam_-_Sleeping_Beauty.jpg)

Janko a Marienka

V známej rozprávke sa dve deti stratia v lese, kde nájdu perníkovú chalúpku patriacu  zlej ježibabe. Tá deti zavrie do klietky, plánuje si ich vykŕmiť a neskôr zjesť. Tento kanibalistický motív tiež nie je dva krát príjemný, no v pôvodnej francúzskej verzii rozprávky je namiesto ježibaby dokonca sám Diabol. Ten od detí chce, aby vyliezli na stojan, na ktorom by ich rozpílil. Predstierajú, že nevedia ako na to, aby im to Diablova žena ukázala. Keď im ukazovala, ako si majú ľahnúť na stojan, podrezali jej hrdlo a utiekli.

wikimedia.org (https://commons.wikimedia.org/wiki/File:H%C3%A4nsel_und_Gretel.jpg)

Zlatovláska a tri medvede

V tejto srdcehrejúcej rozprávke je krásne dievča so zlatými vlasmi, ktoré zablúdi do domčeka troch medveďov. Zje im všetko jedlo, sedí na ich stoličkách a nakoniec zaspí v postieľke najmenšieho medveďa. Keď sa medvede vrátia, nájdu ju sať v posteli a Zlatovláska vystrašená uteká cez okno. Pôvodný príbeh z 19. storočia mal dve možné varianty. V tej prvej medvede Zlatovlásku roztrhli na polovicu a zjedli. A v tej druhej bola Zlatovláska v skutočnosti stará čarodejnica, ktorá po príchode medveďov vyskočila z okna a pádom si zlomila krk.

wikimedia.org (https://commons.wikimedia.org/wiki/File:The_Story_of_the_Three_Bears_pg_25.jpg)

Zdroj: listverse.com
Titulná fotka: pixabay.com

Páčil sa ti tento článok? Mal by si aj ty chuť písať o mnohých zaujímavých témach? Budeme radi ak doplníš náš kolektív. Dozvedieť sa viac!
Reagujte!
Grr Grr
3
Grr
Fuuj Fuuj
25
Fuuj
Fňuk Fňuk
6
Fňuk
Jeej Jeej
22
Jeej
Uups Uups
13
Uups
Haha Haha
46
Haha
Woow Woow
289
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Internet búra nový trend: Zaveste si aj vy retiazku medzi ritné polky!

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME