5. Mozog je veľmi náročný na údržbu
Aj napriek tomu, že tvorí zhruba len tri percentá našej celkovej hmotnosti, chamtivo si privlastňuje až 30 percent krvi, ktorú pumpuje srdce. To je dosť. „Ľudský mozog je ako to otravné rozmaznané dieťa, ktoré je však na druhú stranu veľmi bystré,“ hovorí Bennet Omalu, forenzný patológ z University of California. A má pravdu. Koniec-koncov, trvá mu predsa len 1/10000-inu sekundy, kým zareaguje na prijatý podnet.
6. Človek nevyužíva len desať percent celkovej kapacity mozgu
Je to mýtus. V skutočnosti mozog funguje naplno nepretržite, dvadsaťštyri hodín denne, sedem dní v týždni, a to dokonca aj počas spánku. Vtedy prekvapivo ešte viac. Za normálneho chodu telo využíva alfa a beta vlny, vďaka ktorým ostávame bdelí. Počas spánku, najmä teda v jeho počiatočnom štádiu, sa tieto vlny menia na theta, ktoré majú väčšiu amplitúdu. Mozog teda fičí na plné obrátky.
7. Vďaka mozgu môžeš „vidieť“ cez uši
Nie tak úplne, ale predsa. Neuroplasticita alebo plasticita mozgu je schopnosť, vďaka ktorej sa centrum našej nervovej sústavy neustále mení v závislosti od prijatých a spracovaných informácií. Je to vskutku fascinujúca vec.
V roku 2011 sa jej venovali aj vedci z Univerzity v Montreale a zobrali si na paškál dve skupiny ľudí – tých, ktorí už od malička nemajú zrak, a tých, ktorí majú oči v poriadku. Počas výskumu sa im podarilo zistiť, že časť mozgu slepých jedincov, ktorá sa za bežných okolností spája s očami, sa u nich napojila na uši. Zaujímavé, nie?
8. Mozgová aktivita je rovnako jedinečná ako odtlačok prstov
Odtlačok prsta, psí ňufák a po novom sem spadá aj mozgová aktivita. Do kategórie unikátnych faktorov, ktoré sa od jedinca k jedincovi líšia. Píše sa tak vo vedeckej štúdii uverejnenej v denníku Nature Neuroscience, ktorú odborníci vykonávali na stovke náhodných subjektov.
Vďaka ich mozgovej aktivite sa im podarilo odhaliť zaujímavé poznatky o ich inteligencii a osobnosti, čo môže mať obrovský vplyv na budúce využitie MRI skenov.