Piatok 7.10.2022
sk
Eliška
, Elisa
cz
Justýna
, Justina, Justin
Zdroj: ©Shutterstock

Nedaj sa oklamať. Pasce na turistov, na ktoré by si si mal na dovolenke dávať pozor (2. časť)

Prinášame ti viacej tipov na to, ako sa nenechať na dovolenke oklamať!

Dovolenková sezóna je v plnom prúde a každý okolo teba (alebo vrátane teba) sa niekam chystá. Stres a panika pri balení je niečo, čomu sa asi nevyhneš. Čomu sa však skutočne môžeš vyhnúť, sú podvodníci, ktorí dokážu dovolenku poriadne pokaziť.

Svoje rady poskytuje aj TikTok účet Iso Travels. Účet, ktorý sleduje 400-tisíc ľudí a ktorý vyzbieral zhruba 7 miliónov lajkov, sa snaží pomáhať v boji proti zahraničným podvodníkom. Pravidelne uverejňuje videá, v ktorých upozorňuje na možné triky, s ktorými sa ako turisti môžeme stretnúť.

Už minule sme ti v EMEFKA priniesli letný návod na to, ako sa nenechať oklamať najrôznejšími trikmi v zahraničí. Máme pre teba dobrú správu, prinášame ti druhú časť. Neodchádzaj, možno sa ti tento návod ešte zíde.

Španielsko a menu

Ostražitý by si mal byť aj v prípade, že sa niekam ideš najesť. Brucho ti už škvrčí, od hladu ani nevidíš a zvolíš prvú reštauráciu, ktorá ti príde pod nos. Usadíš sa a vlastne si ani nevšímaš, že to menu veru nevyzerá úplne… normálne. Vlastne tam niečo chýba. Objednáš si preto niečo podľa chuti a to, čo v ňom chýbalo, si všimneš až potom, čo ti prinesú účet. Ceny za jedlo.

Niektoré reštaurácie v Španielsku síce vytvoria chutné menu a ponuky jedla a pitia, akosi k tomu zabudnú pripísať aj ceny. Ide o podvod, pretože zákazník nie je vopred oboznámený s cenou. Síce máš dojem, že si neobjednávaš nič drahé, a už vôbec by sa to nemohlo porovnávať s homárom thermidor, účet ťa môže nemilo prekvapiť. Ako postupovať v takomto prípade? Ak uvidíš podobné menu, tak je fajn sa rovno zodvihnúť (a hľadať ďalej aj napriek hladu) alebo sa opýtať na presné ceny jednotlivých chodov. Musíš predsa vedieť, na čom si.

Shutterstock

USA a karty do metra

Ak niekedy zavítaš do zámoria, môžeš sa stretnúť s podvodníkmi v metre (nielen tam). Áno, metro. Tá bájna vec, ktorú tu nikdy mať nebudeme. Naši bratia z Česka však vedia, že lístky do metra nie sú lacná záležitosť. Prinajmenšom v Amerike nie. Vedia to dokonca aj domáci. Preto sa môže stať, že narazíš pred vstupom do metra na pouličných predavačov takýchto kariet. Sľubujú, že ich predávajú omnoho lacnejšie, čo je v konečnom výsledku aj pravda. Môže sa ti ale stať, že v momente, čo sa budeš snažiť dostať cez turnikety, tak zistíš, že karta… je úplne prázdna. Prípadne jej zanedlho skončí platnosť/nie je na nej sľubovaný zostatok. Tvoje peniaze tak skončili… no, pekne povedané, v lufte.

Najlepšie sa tejto nepríjemnosti vyhneš tým, že si žiadnu kartu od pouličných predavačov nekúpiš. Lepšie je mať platnú kartu za nejaký ten peniaz ako mať nepoužiteľný suvenír z amerického metra.

Shutterstock

Odporúčame prečítať:

20 užitočných rád do života, ktoré ťa raz môžu zachrániť

Grécko a požičovne

V Grécku je zase fajn, ak si dáš pozor na požičovne motocyklov a áut (hoci ide o veľmi populárnu aktivitu aj v iných dovolenkových destináciách). Čo sa ti môže stať? Jedna z možností je, že po vrátení vozidla (na ktoré si si dával pomaly väčší pozor ako na svoje vlastné auto), budeš musieť doplatiť sumu za škody. Údajne sa na ňom vyskytli nejaké škrabance, ktoré tam pred zapožičaním neboli. Prípadne ti môžu zapožičať chybné vozidlo, ktoré sa pokazí práve v čase, keď ho budeš mať, pričom náprava týchto škôd pôjde z tvojho vrecka.

Ako sa obrániť voči týmto podvodom? Ideálnym riešením je vybrať si také požičovne, ktoré sú známejšie a majú dostatok hodnotení na internete. Určite by si sa mal vyvarovať pochybným firmám, ktoré majú negatívne alebo ešte horšie – žiadne recenzie. Ďalším skvelým riešením je nafotiť si zapožičané vozidlo už v momente, čo si ho ideš prevziať. V takom prípade si nafotíš všetky škrabance, ktoré tam boli už na začiatku a za ktoré nebudú môcť požadovať ďalšie peniaze na opravu škody, ktorú si (ne)spôsobil.

Shutterstock

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť