Dovolenková sezóna je v plnom prúde a každý okolo teba (alebo vrátane teba) sa niekam chystá. Stres a panika pri balení je niečo, čomu sa asi nevyhneš. Čomu sa však skutočne môžeš vyhnúť, sú podvodníci, ktorí dokážu dovolenku poriadne pokaziť.
Svoje rady poskytuje aj TikTok účet Iso Travels. Účet, ktorý sleduje 400-tisíc ľudí a ktorý vyzbieral zhruba 7 miliónov lajkov, sa snaží pomáhať v boji proti zahraničným podvodníkom. Pravidelne uverejňuje videá, v ktorých upozorňuje na možné triky, s ktorými sa ako turisti môžeme stretnúť.
Už minule sme ti v EMEFKA priniesli letný návod na to, ako sa nenechať oklamať najrôznejšími trikmi v zahraničí. Máme pre teba dobrú správu, prinášame ti druhú časť. Neodchádzaj, možno sa ti tento návod ešte zíde.
Španielsko a menu
Ostražitý by si mal byť aj v prípade, že sa niekam ideš najesť. Brucho ti už škvrčí, od hladu ani nevidíš a zvolíš prvú reštauráciu, ktorá ti príde pod nos. Usadíš sa a vlastne si ani nevšímaš, že to menu veru nevyzerá úplne… normálne. Vlastne tam niečo chýba. Objednáš si preto niečo podľa chuti a to, čo v ňom chýbalo, si všimneš až potom, čo ti prinesú účet. Ceny za jedlo.
Niektoré reštaurácie v Španielsku síce vytvoria chutné menu a ponuky jedla a pitia, akosi k tomu zabudnú pripísať aj ceny. Ide o podvod, pretože zákazník nie je vopred oboznámený s cenou. Síce máš dojem, že si neobjednávaš nič drahé, a už vôbec by sa to nemohlo porovnávať s homárom thermidor, účet ťa môže nemilo prekvapiť. Ako postupovať v takomto prípade? Ak uvidíš podobné menu, tak je fajn sa rovno zodvihnúť (a hľadať ďalej aj napriek hladu) alebo sa opýtať na presné ceny jednotlivých chodov. Musíš predsa vedieť, na čom si.
USA a karty do metra
Ak niekedy zavítaš do zámoria, môžeš sa stretnúť s podvodníkmi v metre (nielen tam). Áno, metro. Tá bájna vec, ktorú tu nikdy mať nebudeme. Naši bratia z Česka však vedia, že lístky do metra nie sú lacná záležitosť. Prinajmenšom v Amerike nie. Vedia to dokonca aj domáci. Preto sa môže stať, že narazíš pred vstupom do metra na pouličných predavačov takýchto kariet. Sľubujú, že ich predávajú omnoho lacnejšie, čo je v konečnom výsledku aj pravda. Môže sa ti ale stať, že v momente, čo sa budeš snažiť dostať cez turnikety, tak zistíš, že karta… je úplne prázdna. Prípadne jej zanedlho skončí platnosť/nie je na nej sľubovaný zostatok. Tvoje peniaze tak skončili… no, pekne povedané, v lufte.
Najlepšie sa tejto nepríjemnosti vyhneš tým, že si žiadnu kartu od pouličných predavačov nekúpiš. Lepšie je mať platnú kartu za nejaký ten peniaz ako mať nepoužiteľný suvenír z amerického metra.
Grécko a požičovne
V Grécku je zase fajn, ak si dáš pozor na požičovne motocyklov a áut (hoci ide o veľmi populárnu aktivitu aj v iných dovolenkových destináciách). Čo sa ti môže stať? Jedna z možností je, že po vrátení vozidla (na ktoré si si dával pomaly väčší pozor ako na svoje vlastné auto), budeš musieť doplatiť sumu za škody. Údajne sa na ňom vyskytli nejaké škrabance, ktoré tam pred zapožičaním neboli. Prípadne ti môžu zapožičať chybné vozidlo, ktoré sa pokazí práve v čase, keď ho budeš mať, pričom náprava týchto škôd pôjde z tvojho vrecka.
Ako sa obrániť voči týmto podvodom? Ideálnym riešením je vybrať si také požičovne, ktoré sú známejšie a majú dostatok hodnotení na internete. Určite by si sa mal vyvarovať pochybným firmám, ktoré majú negatívne alebo ešte horšie – žiadne recenzie. Ďalším skvelým riešením je nafotiť si zapožičané vozidlo už v momente, čo si ho ideš prevziať. V takom prípade si nafotíš všetky škrabance, ktoré tam boli už na začiatku a za ktoré nebudú môcť požadovať ďalšie peniaze na opravu škody, ktorú si (ne)spôsobil.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane