Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 9.12.2022
sk
Izabela
cz
Vratislav

Nedokážeš vydržať bez mobilu? Je možné, že trpíš nomofóbiou

Ľudia s nutkavou potrebou používať mobil aj počas šoférovania môžu ohroziť bezpečnosť premávky.


Počul si už o nomofóbii? Týmto slovom sa označuje úzkosť a strach z toho, že človek nepoužíva mobilný telefón, píše portál LADbible. Svrbia ho ruky, že nie je na internete či sociálnych sieťach, že nepíše esemesky či netelefonuje. Pokoj človeku prináša až to, keď znovu chytí mobil do ruky a pripojí sa.

Svojím spôsobom sa nomofóbia dá vnímať ako variant drogovej závislosti. Ide tiež o súčasť širšej témy, ktorá sa zaoberá dopadom moderných technológií na psychiku človeka.

Shutterstock

Nesadať za volant!

Odborníci ale upozorňujú, že ľudia, ktorí nomofóbiou trpia, by si mali dvakrát rozmyslieť, či si sadnú za volant. Existuje u nich totiž vysoký predpoklad, že mobily budú používať aj počas jazdy. A to môže viesť k nehodám s tragickými následkami. Nejde však len o dohad. Podľa výskumu, ktorý prebiehal na 2773 ľuďoch s nomofóbiou, až 85 percent z nich priznalo, že by po mobile siahlo aj počas šoférovania.

Shutterstock

V tomto ohľade viedli nad ženami muži, a to o 20 percent. Na druhej strane, ľudia vo veku 60 a viac rokov mali potrebu používať mobil za volantom nižšiu až o 92 percent. Naopak, najvyššie je toto riziko pri vodičoch vo veku 18 až 25 rokov.

Mohlo by ťa zaujímať:

10 podivných fóbií, ktorými možno trpíš aj ty

„Táto štúdia zistila, že nomofóbia predpovedala pravdepodobnosť nelegálneho používania smartfónu počas šoférovania,“ píše sa v štúdii s tým, že ide o riziko pre „bezpečnosť na cestách“. Mobily a smartfóny za volantom sú zakázané v mnohých krajinách, vrátane Slovenska. Napriek tomu k tomuto javu dochádza pravidelne.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť