Zdravý a adekvátne dlhý spánok je mimoriadne dôležitý. Odborníci sa zhodujú, že človek by mal každý deň spať aspoň osem hodín. Ale čo si budeme hovoriť, nie všetci to dodržiavajú.
Spánkový deficit ale môže veľmi negatívne vplývať na náš každodenný život. Ako píše aj portál LADbible, doktorka Rebecca Robins sa vyjadrila, že výraznú zmenu spôsobí aj to, keď spíme o hodinu menej.
Spánkový deficit môže viesť k zdravotným problémom
Podľa nej to naše „vnútorné hodiny môže úplne rozhodiť“. „Keď zmeníme čas nášho spánku o hodinu alebo aj viac z jedného dňa na druhý, tak tým vysielame do mozgu signály, že sa pokúšame prejsť do nového časového pásma. Z toho vyplýva, že zaspávanie bude nasledujúce noci ťažšie,“ vysvetľuje Robins.
Uviedla, že ľudia, ktorí majú nedostatok spánku, sú náchylnejší na chrípku či prechladnutie. Okrem toho ich mozog v takom prípade vylučuje toxíny, ktoré môžu prispieť k rozvinutiu demencie či Alzheimerovej choroby. Najlepšie je podľa Robins mať pevný spánkový režim.
„Už ako deti sme sa učili, kedy máme ísť do postele, aby sa z toho stala rutina,“ povedala. „A potrebujeme to aj v dospelosti.“ Krátko pred spánkom tiež odporúča, aby sa ľudia vyhli aktivite na svojom mobilnom telefóne. K rýchlejšiemu zaspaniu môže pomôcť aj meditácia.