Nekonečno či srdce. 7 známych symbolov, ktoré mali kedysi odlišný význam ako dnes (2. časť)

V druhom článku o symboloch sa pozrieme na históriu ďalších zaujímavých znakov.

Zdroj: © Profimedia

V prvom článku o známych symboloch, ktoré mali kedysi iný význam, sme ti predstavili napríklad históriu svastiky či symbolu mieru. V pokračovaní sa pozrieme na 7 ďalších známych symbolov, ktoré máme v našej kultúre spojené s náboženskými, technologickými či matematickými aspektmi, ale ich história v skutočnosti siaha hlbšie do minulosti.

Odhaľ spolu s nami význam a pozoruhodnú históriu nasledovných symbolov.

1. Nekonečno

Nekonečno sa všeobecne vyjadruje ležatou osmičkou. Pôvodne však išlo o rímsku číslicu 1000. Používal sa pre ňu tento znak C|Ɔ. Ako prvý predstavil tento symbol, resp. jeho zjednodušenú formu (v tvare ležatej osmičky) matematik John Wallis. Symbol sa ujal a v matematike označuje potenciálne nekonečno.

Okrem toho sa zvykne používať aj v mysticizme. V ňom je identifikovaný ako variant takzvaného Ouroborosa, hada, ktorý požiera svoj vlastný chvost. V mystických kruhoch tento symbol tiež reprezentuje nekonečno.

© Profimedia

2. Srdce

Srdce je dnes notoricky známy symbol, ktorým sa označuje láska či zamilovanosť. V tejto súvislosti sa používa už približne od 13. storočia. Predtým však zvyklo reprezentovať skôr štylizované figové listy. Tie sa využívali ako dekoratívny prvok na freskách či vázach.

Zaujímavosťou je, že symbolom lásky gréckej, rímskej, ale aj ranej kresťanskej kultúry bol skôr brečtan. Srdce ako symbol lásky sa napokon masovo rozšírilo aj vďaka katolíckej cirkvi, podľa ktorej symbolizovalo božiu lásku k človeku.

Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Heart_symbol#/media/File:Heart_coraz%C3%B3n.svg)

3. OK

V tomto prípade ide častejšie o gesto, hoci v súčasnosti sa objavujú aj jeho emoji symboly. Spojenie koncov ukazováka a palca predstavuje vyjadrenie spokojnosti, skrátka toho, že všetko je skvelé. V skutočnosti má tento symbol aj náboženský význam.

Najčastejšie ho nájdeme v budhizme. Budhu na sochách či maľbách často umelci zobrazovali (a zobrazujú) práve s týmto gestom. V tomto kontexte symbol odkazoval k vnútornej dokonalosti a harmónii. V starovekom Grécku bolo toto gesto vyjadrením lásky k druhej osobe. Starovekí Rimania ho zase používali ako symbol súhlasu či schválenia.

© Profimedia

4. Diablove rohy alebo Paroháč

Znak Diablove rohy či Paroháč určite veľmi dobre poznajú všetci metalisti. Práve v rôznych metalových subkultúrach sa s ním stretneme najčastejšie. Ide o gesto, pri ktorom na ruke ostane vztýčený len ukazovák a malíček. Prostredník, prstenník a palec sú zároveň stiahnuté.

Tento znak či gesto nájdeme v mnohých kultúrach po celom svete. Objavuje sa napríklad aj v hinduizme či budhizme. Išlo o symbol, ktorý mal ľudí ochraňovať pred temnými silami a démonmi, prípadne zaháňať negatívne myšlienky či choroby.

V metalovej subkultúre tento symbol masívne spropagoval spevák Ronnie James Dio, ktorý ho v roku 1979 začal používať. Paroháč sa ujal veľmi rýchlo, niektorí ho však začali interpretovať ako satanistický symbol. V skutočnosti však nebol myslený v tomto kontexte, samotný Dio ho pôvodne používal ako osobný znak mieru či víťazstva.

© Profimedia

5. Kríž

Kríž sa dnes celkom logicky najviac spája s kresťanským náboženstvom. Keďže centrálna postava kresťanstva, Ježiš Kristus, bol ukrižovaný, jeho nasledovníci prevzali práve tento symbol ako hlavný znak svojej viery. V skutočnosti sa však symbol kríža objavoval už skôr, ešte pred nástupom kresťanstva.

Špekulovalo sa, že v prehistórii mohol zastávať astronomické či kozmologické účely a podľa všetkého reprezentoval štyri základné zemské živly. Aj neskôr sa krížu pripisoval veľký význam, často išlo o náboženský symbol (na hrobkách sa vyskytoval napríklad už dlho pred vznikom kresťanstva).

© Profimedia

6. Ampersand

Ampersand je symbol, ktorý predstavuje spojku a, v angličtine and. Práve v anglickom jazyku sa využívanie tohto symbolu rozšírilo. Symbol vznikol zlúčením písmen E a T a stretnúť sa s ním môžeme už v 1. storočí nášho letopočtu. Pravdepodobne k zlúčeniu zmienených písmen došlo preto, že umožňoval pisateľovi rýchlejšie písať.

Podoba ampersandu sa pritom vyvíjala a menila až do súčasnej podoby.

Alatius/Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Ampersand#/media/File:Historical_ampersand_evolution.svg)

7. Bluetooth

Logo Bluetoothu pozná každý. Podivné písmeno B na modrom podklade bolo prevzaté z kultúry Vikingov.

Jeho autor Jim Kardach sa inšpiroval symbolom kráľa Haralda I. Modrozubého. Prevzal nielen jeho priezvisko (v angličtine Bluetooth), ale aj symbol. Prečo si vybral práve tohto panovníka? Pretože práve Harald I. si podrobil časti Nórska tak, že dokázal spojiť mnoho menších kmeňov.

Bluetooth svojim užívateľom ponúka možnosť komunikovať bezdrôtovo, teda spája rôzne odlišné skupiny ľudí. Logo Bluetoothu je kombináciou iniciálok Haralda I. – H a B, ktoré sa objavovali vo vikingských rúnach.

Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Bluetooth#/media/File:BluetoothLogo.svg)
Reagujte!
Grr Grr
3
Grr
Fuuj Fuuj
3
Fuuj
Fňuk Fňuk
7
Fňuk
Jeej Jeej
8
Jeej
Uups Uups
2
Uups
Haha Haha
2
Haha
Woow Woow
83
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Ľudia si robia srandu z koronavírusu a imitujú nákazu

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME