Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 28.11.2022
sk
Henrieta
cz
René
, Renée

Nekonečno či srdce. Známe symboly, ktoré mali kedysi úplne iný význam (2. časť)

Vedel si, že srdiečko kedysi zvyklo reprezentovať figové listy?


V prvom článku o známych symboloch, ktoré mali kedysi iný význam, sme ti predstavili napríklad históriu svastiky či symbolu mieru. V pokračovaní sa pozrieme na 7 ďalších známych symbolov, ktoré máme v našej kultúre spojené s náboženskými, technologickými či matematickými aspektmi, ale ich história v skutočnosti siaha hlbšie do minulosti.

Odhaľ spolu s nami význam a pozoruhodnú históriu nasledovných symbolov.

1. Nekonečno

Nekonečno sa všeobecne vyjadruje ležatou osmičkou. Pôvodne však išlo o rímsku číslicu 1000. Používal sa pre ňu tento znak C|Ɔ. Ako prvý predstavil tento symbol, resp. jeho zjednodušenú formu (v tvare ležatej osmičky) matematik John Wallis. Symbol sa ujal a v matematike označuje potenciálne nekonečno.

Okrem toho sa zvykne používať aj v mysticizme. V ňom je identifikovaný ako variant takzvaného Ouroborosa, hada, ktorý požiera svoj vlastný chvost. V mystických kruhoch tento symbol tiež reprezentuje nekonečno.

© Profimedia

2. Srdce

Srdce je dnes notoricky známy symbol, ktorým sa označuje láska či zamilovanosť. V tejto súvislosti sa používa už približne od 13. storočia. Predtým však zvyklo reprezentovať skôr štylizované figové listy. Tie sa využívali ako dekoratívny prvok na freskách či vázach.

Zaujímavosťou je, že symbolom lásky gréckej, rímskej, ale aj ranej kresťanskej kultúry bol skôr brečtan. Srdce ako symbol lásky sa napokon masovo rozšírilo aj vďaka katolíckej cirkvi, podľa ktorej symbolizovalo božiu lásku k človeku.

© Wikimedia Commons

3. OK

V tomto prípade ide častejšie o gesto, hoci v súčasnosti sa objavujú aj jeho emoji symboly. Spojenie koncov ukazováka a palca predstavuje vyjadrenie spokojnosti, skrátka toho, že všetko je skvelé. V skutočnosti má tento symbol aj náboženský význam.

Najčastejšie ho nájdeme v budhizme. Budhu na sochách či maľbách často umelci zobrazovali (a zobrazujú) práve s týmto gestom. V tomto kontexte symbol odkazoval k vnútornej dokonalosti a harmónii. V starovekom Grécku bolo toto gesto vyjadrením lásky k druhej osobe. Starovekí Rimania ho zase používali ako symbol súhlasu či schválenia.

© Profimedia

Mohlo by ťa zaujímať:

10 každodenných činností, ktoré robíš pravdepodobne zle a ani si o tom nevedel

4. Diablove rohy alebo Paroháč

Znak Diablove rohy či Paroháč určite veľmi dobre poznajú všetci metalisti. Práve v rôznych metalových subkultúrach sa s ním stretneme najčastejšie. Ide o gesto, pri ktorom na ruke ostane vztýčený len ukazovák a malíček. Prostredník, prstenník a palec sú zároveň stiahnuté.

Tento znak či gesto nájdeme v mnohých kultúrach po celom svete. Objavuje sa napríklad aj v hinduizme či budhizme. Išlo o symbol, ktorý mal ľudí ochraňovať pred temnými silami a démonmi, prípadne zaháňať negatívne myšlienky či choroby.

V metalovej subkultúre tento symbol masívne spropagoval spevák Ronnie James Dio, ktorý ho v roku 1979 začal používať. Paroháč sa ujal veľmi rýchlo, niektorí ho však začali interpretovať ako satanistický symbol. V skutočnosti však nebol myslený v tomto kontexte, samotný Dio ho pôvodne používal ako osobný znak mieru či víťazstva.

© Profimedia

5. Kríž

Kríž sa dnes celkom logicky najviac spája s kresťanským náboženstvom. Keďže Ježiš Kristus, centrálna postava kresťanstva, bol ukrižovaný, jeho nasledovníci prevzali práve tento symbol ako hlavný znak svojej viery. V skutočnosti sa však symbol kríža objavoval už skôr, ešte pred nástupom kresťanstva.

Špekulovalo sa, že v prehistórii mohol zastávať astronomické či kozmologické účely, a podľa všetkého reprezentoval štyri základné zemské živly. Aj neskôr sa krížu pripisoval veľký význam, často išlo o náboženský symbol (na hrobkách sa vyskytoval napríklad už dlho pred vznikom kresťanstva).

© Profimedia

Odporúčame prečítať:

Muži sa podelili o trápne momenty, keď im vôbec nedošlo, že ich niekto balí

6. Ampersand

Ampersand je symbol, ktorý predstavuje spojku a, v angličtine and. Práve v anglickom jazyku sa využívanie tohto symbolu rozšírilo. Symbol vznikol zlúčením písmen E a T a stretnúť sa s ním môžeme už v 1. storočí nášho letopočtu. Pravdepodobne k zlúčeniu zmienených písmen došlo preto, že umožňoval pisateľovi rýchlejšie písať.

Podoba ampersandu sa pritom vyvíjala a menila až do súčasnej podoby.

© Alatius / Wikimedia Commons

7. Bluetooth

Logo Bluetoothu pozná každý. Podivné písmeno B na modrom podklade bolo prevzaté z kultúry Vikingov.

Jeho autor Jim Kardach sa inšpiroval symbolom kráľa Haralda I. Modrozubého. Prevzal nielen jeho priezvisko (v angličtine Bluetooth), ale aj symbol. Prečo si vybral práve tohto panovníka? Pretože práve Harald I. si podrobil časti Nórska tak, že dokázal spojiť mnoho menších kmeňov.

Bluetooth svojim používateľom ponúka možnosť komunikovať bezdrôtovo, teda spája rôzne odlišné skupiny ľudí. Logo Bluetoothu je kombináciou iniciálok Haralda I. – H a B, ktoré sa objavovali vo vikinských runách.

© Wikimedia Commons

Ak ťa tento článok zaujal, jeho 1. časť nájdeš tu


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť