Nemáš dosť času na čítanie kníh? Riešením sú audioknihy, ktoré nahovorili aj známi slovenskí herci

Ak nevieš, akú audioknihu si vybrať, v tomto článku načerpáš inšpiráciu.

Zdroj: Tess Slašťanová / EMEFKA

Poznáte ten pocit, keď máte chuť na nejakú dobrú knihu, no okolnosti vám v čítaní bránia? Buď máte príliš veľa povinností, ktorým musíte dať prednosť, alebo ste, naopak, príliš unavení, aby ste niečo robili. No nebojte sa, nič nie je stratené. V takomto prípade sú skvelou alternatívou audioknihy.

Do ich vydávania sa s vervou pustilo vydavateľstvo Slovart, ktoré postupne dopĺňa svoju ponuku o rôzne nové tituly. V tomto článku vám prinášame prehľad týchto audiokníh spolu s výhodami, ktoré toto „čítanie“ ponúka.

Prečo sa oplatí začať s audioknihami?

1. Šetria čas

Kým na čítanie klasických kníh si musíte vyčleniť nejaký čas a plne sa sústrediť, počúvať audioknihy môžete kdekoľvek a kedykoľvek. Super multitaskingom je spojiť počúvanie s nejakými menej príjemnými činnosťami, ako je napríklad umývanie riadu, skladanie bielizne alebo cvičenie.

Uvidíte, že vám tak všetko ubehne oveľa rýchlejšie a príjemnejšie. Okrem iného tak získate čas navyše, ktorý môžete využiť podľa vlastného uváženia.

2. Máte ich neustále pri sebe

Ďalšou skvelou výhodou audiokníh je to, že na ne nepotrebujete žiadne špeciálne miesto vo vašej knižnici. O to praktickejšie sú vtedy, keď máte chuť na nejakú knihu mimo svojho domu.

Počúvať ich môžete na akomkoľvek zariadení, ktoré podporuje formát mp3. A čo je jednoduchšie, ako stiahnuť si ich do mobilu, ktorý nosíme takmer všetci neustále pri sebe?

3. Zabavia aj deti

Veľa rodičov často bojuje s náhlymi výpadkami kreativity, keď musia neustále vymýšľať aktivity pre svoje ratolesti. Audioknihy môžu byť skvelým zabijakom času, no okrem toho sa z nich môžu deti aj veľa naučiť.

Navyše, sú dobrou voľbou pre deti, ktoré ešte nevedia dobre čítať alebo majú s čítaním problémy. A ak ste ešte nevyskúšali audioknihy ako uspávaciu metódu, určite by ste to mali napraviť!

Tess Slašťanová / EMEFKA

Kde ich môžete nájsť?

Na webovej stránke vydavateľstva Slovart nájdete v karte „Audioknihy“ prehľad všetkých dostupných audiokníh spolu s rôznymi informáciami, ktoré vám môžu pomôcť pri výbere tej správnej. Podobne ako pri klasických knihách je tu uvedená anotácia knihy, ktorú sa chystáte vypočuť, vďaka ktorej zistíte, či je to ten správny príbeh pre vás.

Namiesto počtu strán je však v tomto prípade dôležitá dĺžka nahrávky, vďaka ktorej si môžete toto počúvanie rozvrhnúť. A keďže vás príbehmi nebude sprevádzať váš vlastný vnútorný hlas, veľmi dôležitý je aj výber osoby, ktorá bude daný príbeh rozprávať.

Všetky slovarťácke audioknihy nahovorili známi slovenskí herci: Táňa Pauhofová, Daniel Fischer, Ivo Gogál, Slávka Halčáková, Miro Noga či Marek Geišberg.

Kvalitu ich prevedenia zaručuje spolupráca s odborníkmi vo vydávaní audiokníh – Audiolibrix, Wisteria books a 582.

Z ktorých príbehov si môžete vybrať?

Slovart sa v súčasnosti venuje vytváraniu dvoch hlavných línií, a to detskej literatúre a krimi literatúre.

Detská literatúra

Z detských kníh sú na výber tieto audioknihy:

• Pippi Dlhá Pančucha

• Pippi nastupuje na loď

• Emil z Lönnebergy

• My všetky deti z Bullerbynu

• Chlapec v pásikavom pyžame

K nim sa tiež chystajú pokračovania: Už zasa Emil z Lönnebergy, To vymyslí len Emil z Lönnebergy, Oslavy v Bullerbyne, Veselo je v Bullerbyne.

Tešiť sa môžete aj na knihu od známeho nórskeho autora Jo Nesba Prdiprášok doktora Proktora.

Tess Slašťanová / EMEFKA

Krimi literatúra

Z krimi literatúry sú dostupné prvé dve časti zo série príbehov o kapitánovi Steinovi a notárovi Barbaričovi od slovenského autora Juraja Červenáka:

• Mŕtvy na Pekelnom vrchu

• Krv prvorodených

Vybrať si môžete aj z kníh od bestsellerového amerického spisovateľa Michaela Connellyho, ktoré sledujú prípady detektíva Harryho Boscha:

• Temná ozvena

• Čierny ľad

• Tichá noc

Chystajú sa aj ďalšie knihy z tejto série, napríklad Betónová blondína, Posledný kojot či Temný plameň.

Ak vás zaujímajú skôr klasické detektívky a radi by ste si prečítali nejaký z príbehov o Sherlockovi Holmesovi od Arthura Conana Doyla, určite vás poteší, že sa chystá aj Pes baskervillský.

V prípade, že by ste si chceli oddýchnuť od napínavých krimi príbehov, čoskoro uzrie svetlo sveta aj prvá non-fiction audiokniha s názvom Taktne o tráviacom trakte od Giulie Enders.

Tess Slašťanová / EMEFKA

Ak ste ešte doteraz nemali možnosť stretnúť sa s audioknihami, na záver sme si pre vás pripravili ukážky niektorých z nich:

Chlapec v pásikavom pyžame:

Emil z Lonnebergy:

Mŕtvy na Pekelnom vrchu:

Temný plameň:

Audioknihy sú naozaj skvelou voľbou v prípade, ak máte málo času na čítanie, nevládzete alebo chcete jednoducho skúsiť niečo nové. Dúfame, že vás tento článok inšpiroval a že sa vám niektoré z týchto audiokníh zapáčia.

Tento obsah vznikol v spolupráci so Slovart

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
1
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
9
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
4
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
10 najbrutálnejších foriem popravy, ktoré sa praktizovali v staroveku či stredoveku


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME